fbpx

Бухова: Не можеме да ја затвориме амбулантата во Ѓорче Петров, таму се лечат 30.000...

Државните здравствени и санитарни инспектори вчера извршиле вонреден инспекциски надзор во бараката во која е сместена амбулантата во Ѓорче Петров, а во која беше...

Родители на 600 деца потпишале изјави дека одбиваат МРП вакцина

Од 1 јули, во Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ) доаѓаат родители на невакцинирани деца со МРП вакцина, кои имаат потпишано изјави дека одбиваат...

Вакцините се безбедни, нивниот квалитет е гарантиран (инфографици)

Имунизацијата на населението е значајна здравствена, социјална и економска придобивка. Вакцините штитат од тешки заразни заболувања, а со тоа се создава колективен имунитет и...

Превентивно се повлекува од продажба млекото за доенчиња „новалак 1“

Млекото за доенчиња „новалак 1“ (Novalac 1) од 400 грама, серија 9903524, со рок на употреба до 24 септември 2019 година на производителот „Меди-Европа...

Европски грант за дигитализација на културното наследство во Охрид

Охрид е еден од четирите града на Балканот под патронат на УНЕСКО, кој доби нов европски грант од првиот повик на програмата на Европската...

Отштета од 60 милиони евра за жени со дефектни импланти за дојки

Француски суд пресуди дека германскиот контролор на безбедноста „ТУВ Рајнланд груп“ (TÜV Rheinland Group) ќе мора да плати вкупно 60 милиони евра отштета на 20.000...

СДСМ: На кардиологија нема апарати за кислород

„Апарати за кислород нема на ниту едно одделение освен на интензивна нега. Вработените се вознемирени бидејќи на одговорност им се пациенти за чие евентуално...

Болеста јазлеста кожа побрза од вакцините

Итен состанок со ветеринарните служби и со инспекциите денеска имаа сточарите од Општината Карбинци. Болеста јазлеста кожа се прошири на неколку стада во оваа...

Вечерва почнува тетовскиот филмски фестивал „Ода 2015“

Со проекција на играниот филм „Три прозорци и едно бесење“ во режија на Иса Ќосја од Косово, денеска во Центарот за култура „Ило Антески...

Ќе се снима филм според хит-серијата „Чувари на плажата“

Наскоро ќе почне да се снима филм според хит-серијата „Чувари на плажата“. Двејн Џонсон, минатата година во октомври на „Инстаграм“, потврди дека ќе настапува...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ