fbpx

Дваесет и четири годишно момче осомничено за силување

Основното јавно обвинителство Скопје донело наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомневање дека сторило кривично дело – Силување од член 186 став 1 од Кривичниот законик, соопштија оттаму. Како што објаснуваат во обвинителството, осомничениот 24 годишен скопјанец, на...

Четворица полицајци се осомничени дека со умисла го овозможиле бегството на затвореникот

Единицата за корупција во секторот за криминалистички истраги при одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против четворица затворски полицајци, командир и надзорници, вработени во КПУ Идризово и тоа:...

Со потерница се бара затвореникот што пукаше во затворски полицаец и избега на пат до болница

Издадена е наредба за распишување на централна потерница за затвореникот Б.М. (36), кој вчера при спроведување во болница поради повреда, пукал во затворски полицаец и избегал, соопштија денеска од Управата за извршување санкции. Оттаму информираат дека ќе се утврдува дали постои одговорност за организацијата...

Скопјанка уапсена за лажна телефонска дојава за бомби во училишта

Полицијата привела 55-годишна жена од Скопје, осомничена дека завчера од мобилен телефон се јавила во Управата за финансиско разузнавање во Скопје и лажно пријавила дека се поставени експлозивни направи во училишта во Скопје. „Веднаш по добиената пријава преземени се соодветни мерки и активности и утврдено...

Даравелски побара ново судење

Поради донесена пресуда во отсуство, адвокатот на поранешниот директор на Царинската управа, Драган Даравелски, кој по две децении престој во Белград вчера на „Табановце“ ѝ се предаде на македонската полиција, поднел барање за повторување на постапката. Од Основниот кривичен суд Скопје  велат дека за да...

Обвинителството го гони Жан Митрев и неговата клиника за измама со хемофилтрацијата

Скопското Основно јавно обвинителство (ОЈО) поднесе обвинение против хирургот Жан Митрев и обвинителен предлог против истоимената клиника за продолжено кривично дело – Измама од член 247 од Кривичниот законик. Измамените семејства, според ОЈО, имаше штета на својот имот во вкупен износ од речиси 1,6...

МВР: Уставен суд и аеродромот во Скопје добиле лажни дојави за поставени бомби

Министерството за внатрешни работи ја извести јавноста дека по дојави за поставена експлозивна направа во Уставен суд и аеродромот во Скопје направени се сите потребни проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пораки. „Од страна на полициските службеници веднаш се преземени соодветни мерки...

Воз удри во комбе на преминот кај фабриката „Порцеланка“ во Велес, повредени 10 лица

Денес на пладне, воз удрил во патничко такси комбе полно со патници од Чашка на преминот кај фабриката „Порцеланка“ во Велес. Според полицијата во несреќата со повреди се здобиле десет патници кои биле пренесени во велешката болница. „Денеска (05.01.2023) во 12.01 часот во СВР Велес...

Ендру Тејт е приведен во Романија под обвинение за трговија со луѓе

Контроверзниот инфлуенсер Ендру Тејт е приведен во Романија како дел од истрага за трговија со луѓе и силување, објавија светските новински агенции. Според Би-би-си, Тејт бил приведен заедно со неговиот брат Тристан, а во неговата куќа во Букурешт бил спроведен претрес. Адвокатот на браќата го потврдил...

Кривична пријава за тетовец оти лажно дојавил дека има бомби во Делчево

Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, вчера до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против С.Ѓ. (63) од Тетово за сторено кривично дело „тероризам. Тетовецот...

Обвинителството нареди истрага на полицајци што примале поткуп на Табановце

Постапувајќи по кривичната пријава поднесена од Министерството за внатрешни работи против 12 лица, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица, информираат од обвинителството. За овие лица, како...

Во Струга попладнево фатен возач со 4.07 промили алкохол

МВР соопшти дека денеска во 13.34 часот полициски службеници од СВР Охрид, при сообраќајна контрола на автомобил „опел астра“ со охридски таблички во Струга, го санкционираа возачот К.Б. бидејќи по извршеното алкотестирање биле измерени 4.07 промили на алкохол. На возачот му е одземена му е...

Во акцијата на „Табановце“ уапсени командир, заменик командир и шест полицајци

Поради злоупотреба на службената положба во синоќешната полициска акција на граничниот премин „Табановце“ се приведени командир, заменик командир, раководител на смена и шест полицајци, изјави денска на брифинг со медиумите министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Спасовски рече дека биле извршени претреси во кабините на...

Мијалков спроведен во Кривичен суд за делото „Титаник 2“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, денеска беше спроведен од затворот во Струга, во Кривичниот суд на судење за случајот „Титаник 2“. Рочиштето беше закажано за 22 декември, но заради техничка грешка во комуникацијата на судот со затворот, Мијалков не...

МВР гони 15-годишник од Кавадарци за „тероризам“, праќал лажни закани за бомби преку „хакирана“ електронска адреса

МВР поднесе кривична пријава против 15 годишен малолетник од Кавадарци за кривично дело „Тероризам“. Малолетникот се сомничи дека на 4 и 12 декември испратил закана за бомба до три основни и три средни училишта во Кавадарци. Според МВР, тој пораките ги праќал преку „хакирана“...

Спасовски: Го откривме испраќачот на лажни дојави за бомби во Кавадарци

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање во Кавадарци, во врска со лажните закани за поставени екплозивни направи во неколку училишта во Кавадарци, кажа дека случајот е расчистен. „Во однос на ова прашање за закани за поставени бомби во Кавадрци кои секако...

Седумнаесетгодишна девојка осомничена дека убила 16-годишно момче и го турнала во реката Пена

Основното јавно обвинителство - Тетово соопшти дека до надлежниот суд поднело барање за поведување подготвителна постапка против 17-годишна девојка, која ја товари за убиство на 16-годишното момче, чие мртво тело беше пронадено вчера во реката Пена, по 7-часовна потрага. Според тетовското обвинителство, осомничената девојка со...

Гевгеличанец осомничен дека силувал, тепал и ѝ ја запалил облеката на девојка што го одбила

Притвор од 30 дена доби 24 годишен гевгеличаниец што повеќе пати силувал и до онесвестување тепал девојка која го одбила. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против  Д.П. кој е осомичен за кривично дело – Силување од член...

Наплаќале „билет“ помеѓу 600 и 800 евра – разбиена мрежа шверцери на илегални мигранти

Во координирана акција што денеска ја спровело МВР под водство на обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), полицијата уапси голем дел од 13-члена криминална група која криумчарела мигранти. Еден од уапсените е полицаец, а двајца од групата веќе лежат...

Скопјанец се обидел во Грција да прошверцува 12 кила злато, 262 илјади долари и 154 илјади евра

На граничниот премин „Богородица“, Скопјанец се обидел во Грција да изнесе безмалку 12 килограми злато, девизи во вредност од 262.000 долари и 154.000 евра, соопшти Основното јавно обвинителство. Обвинителството, постапувајќи по кривична пријава од Царинска управа, донело наредба за спроведување истражна постапка против лицето...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...