fbpx

Децата и трудниците кои боледуваат од дијабетес бесплатните сензори ќе ги добијат догодина

По поништувањето на претходниот тендер во јануари годинава, Министерството за здравство најавува дека идната година ќе бидат набавени сензори за мерење гликемија во крвта кои бесплатно ќе ги користат 700 деца и бремени жени кои примаат инсулин. Како што најави министерот за здравство Беким...

Шеќерна болест: Вкупно 130.000 заболени, 4.000 нови случаи за само една година

Во Република Северна Македонија, околу 130.000 лица имаат дијабетес, а бројката постојано е во пораст, информира за Мета.мк д-р Ирфан Ахмети од Клиниката за ендокринологија, кој е и претседател на Националната комисија за дијабетес. Тој вели дека во споредба со лани, на ниво на...

Стојка Нацева-Фуштиќ и Виолета Клисаровска се нови в.д. директорки на клиниките за детски болести и за онкологија

Министерот за здравство Беким Сали, ја назначи д-р Стојка Нацева-Фуштиќ за вршител на должност медицински директор на Универзитетска клиника за детски болести. Освен тоа, нов в.д. медицински директор на Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија, ја именува д-р Виолета Клисаровска. Овие промени доаѓаат откако Сали...

Оставки на директорите на клиниките за детски болести и онкологија, Софијанова и Васев

Директорката на Универзитетската клиника за детски болести, Аспазија Софијанова и директорот на Универзитетската клиниката за радиотерапија и онкологија, Никола Васев, денеска поднесоа оставка. Како што кратко соопшти Министерството за здравство, оставките на двајцата директори се поднесени по барање на министерот за здравство Беким Сали. „Согласно законските...

Опрема во вредност од речиси 40.000 евра од Јапонија за Клиниката за кардиохирургија

Амбасадорот на Јапонија Хиронори Савада, вчера потпиша договор за „Грант помош на мали проекти за човекова безбедност“ (GGP) со цел да се подобрат основните човекови потреби во Северна Македонија. Грант договорот беше потпишан со ЈЗУ Универзитетска клиника за државна кардиохирургија при Клиничкиот комплекс „Мајка Тереза“...

Лицата со попреченост од утре може да поднесат барање за повластено користење на услугите на „Градски паркинг“

Почнувајќи од утре, лицата со пореченост ќе можат да поднесат барање за користење на повластен паркинг услуги за 2023 година, соопштија од ЈП „Градски паркинг“ – Скопје. Барањата може да се поднесуваат до 1 декември. Според насоките од претпријатието, граѓаните кои се жители на Град...

Светот паѓа на тестот за емисиите на штетни гасови

Во 2018 година, научниците на Обединетите нации (ОН) од областа на климата и климатските промени, предупредија дека ако светот сака да го спречи зголемувањето на глобалните просечни температури за повеќе од 1,5 степени целзиусови, ќе мора да исполни една од целите на Парискиот климатски...

Евидентирани 50 нови ковид случаи, 13 се реинфекции

Од направени 523 тестови, позитивни на ковид-19 се 50, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 13 реинфекции. Евидентирани се и 47 оздравени пациенти. Смртни случаи нема. Досега во земјата се направени вкупно 2.179.652 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани...

Од направени 598 тестови, 34 биле позитивни на ковид-19

Од направени 598 тестови во изминатото деноноќие, 34 се позитивни на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се девет реинфекции. Освен тоа, регистрирани сe и 47 оздравени пациенти. „Иаминатото деноноќие нема регистрирани починати лица. Согласно  Регистарот на умрени лица со...

Од утре започнува караван за вакцинација, граѓаните ќе може да се вакцинираат на лице место

Од утре, Министерството за здравство, со поддршка од УСАИД, УНИЦЕФ и Светската здравствена организација ќе го започне караванот за информирање и вакцинација, информираат во министерството. Предвидено е да се посетат 24 заедници низ земјата, под слоганот „Заедно заштитени - вакцините делуваат“. „Караванот ќе пренесува до...

MЗ: Од 1 ноември бесплатна мамографија за жените во скрининг програмата

Жените од возрасната група од 45 до 69 години кои не направиле мамографија последните две години, имаат право на бесплатна мамографија, најавија од Министерството за здравство. Оттаму информираат дека жените на возраст од 40 до 44, кои имаат член во семејството со рак на...

Нови 80 случаи на ковид-19 во последните три дена, направени 953 тестови

Во последните три дена биле направени 953 тестови за ковид, од кои позитивни биле 80, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 18 реинфекции, а исто така регистрирани сe и 118 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите три дена (14.10 - 18.10)...

Нови 70 ковид-случаи, од нив 51 во Скопје

Од вкупно 70 нови позитивни случаи на ковид-19, 51 се регистрирани во Скопје, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје кои се однесуваат на изминатите 24 часа. Од вкупо 629 направени тестови и 70 позитивни, регистрирани се 18 реинфекции. Во изминатото деноноќие оздравеле 60 пациенти,...

Евидентирани 53 нови ковид-случаи, 16 се реинфекции

Педесет и три нови случаи на ковид-19 се евидентирани во последното деноноќие, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. Во изминатите 24 часа направени се 657 тестови, а од вкупниот број позитивни, регистрирани се 16 реинфекции. Оздравеле 36 пациенти. Смртни случаи, нема. Досега во земјата...

Започнува вакцинација против сезонски грип, набавени 40 илјади вакцини

Следната недела започнува вакцинацијата против сезонски грип, информираат од Министерството за здравство. За оваа намена се набавени 40.000 вакцини против сезонски грип за ранливи групи население. Се чека да завршат законските процедури во МАЛМЕД за да започне вакцинирањето, а граѓаните имаат опција да пополнат...

Нови 72 ковид-позитивни, 70 отсто од активните случаи се во Скопје

Податоците од Институтот за јавно здравје покажуваат дека изминатиов викенд, од направени 871 тест се регистрирани 72 нови случаи на ковид-19. Најголем дел од новозаразените се од Скопје, каде изминативе три дена биле регистрирани 60 нови ковид случаи. Како што информира Министерството за здравство, од...

Во последните 24 часа евидентирани 75 нови случаи на ковид-19

Во изминатото деноноќие, направени се 745 тестови за ковид-19, а регистрирани се 75 нови случаи, информира Министерство за здравство. Од нив, 23 се реинфекции. „Регистрирани сe 94 оздравени пациенти во текот на изминатите 24 часа. Не е регистрирано починато лице. Согласно регистарот на умрени лица...

Нови 108 позитивни на ковид-19

Во последните три дена направени се 976 тестови, од кои 108 се позитивни на ковид-19, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни, 30 се реинфекции. Освен тоа, регистрирани сe и 135 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите три дена пријавени се три починати лица. Две...

Евидентиран 81 нов случај на ковид

Во последното деноноќие евидентирани се 81 нов случај на ковид-19, од направени  734 тестови, соопштува Министерството за здравство. Оттаму информираат дека од вкупниот број позитивни пациенти, 20 се реинфекции. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата, е 342.961. „Во...

Евидентирани нови 105 ковид случаи, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 735 тестови, а регистрирани се 105 нови случаи на ковид. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 22 реинфекции. „Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...