fbpx

Докторка од Скопје во тимот експерти формиран од Џо Бајден, бараат лек кој ќе ја намали смртноста од рак за 50 отсто

Д-р Татјана Колевска е онколог, хематолог и медицинска директорка која ја води националната онколошка програма на американската компанија „Каисер Перманенте“ во Калифорнија, што покрива грижа и лекување на повеќе од 12 милиони луѓе низ САД. Д-р Колевска, која инаку е родена во Скопје, води...

Терапија за астма, дијабетес и притисок ќе препишува матичен лекар

Нема да има потреба од закажување на специјалист само за да се препише терапија. Променет е режимот на препишување лекови, па матичните лекари ќе препишуваат повеќе лекови за контрола на крвниот притисок, дијабетес, астма и хипотироидизам. Ова денеска го истакна д-р Злате Мехмедовиќ, координатор...

Дијабетичарите је добија терапијата, ќе има и сензори за мерење гликемија за децата

Терапијата за дијабетичарите им е веќе на располагање, тоа е она што го баравме, изјавил денеска за МИА претседателот на Сојузот на здруженија на дијабетичари, Димче Велев. Ова следува по низата реакции на дијабетичарите дека им доцни терапијата која им е неопходна. „Заклучно со денеска,...

Новиот ковид сој Ерис не е сериозна закана, смируваат епидемиолозите

ЕГ.5 или Ерис, е новата варијанта на ковид-19 која стана доминантна во САД, а ја има и во Кина и Британија. Распространетоста на новиот сој расте, а симптомите најчесто се главоболка, рапав глас, болки во мускулите и изменето чувство за мирис. Дали треба овој нов...

Петличковски: Taму каде што има најмногу крлежи ќе се прави дезинсекција, место за паника – нема

Членовите на Комисијата за заразни болести (КЗБ) ќе побараат од Владата да се организира акциски план, согласно кој ќе се направи проценка на преваленцата, односно ќе се види колку често и каде има најмногу крлежи по региони во државата. Таму каде што ќе бидат...

Велешанецот со хеморагична треска рибарел покрај Вардар, можно е да бил каснат од крлеж

Пациентот од Велес, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести како трет случај со потврдена конго-кримска хеморагична треска, рибарел покрај Вардар, па можно е болеста да ја добил од каснување на крлеж или друг инсект. Ова во изјава денеска го кажа д-р Милена...

Tрет случај на конго-кримска хеморагична треска, заболен 42-годишен велешанец

Велешанец на возраст од 42 години е третиот пациент кој заболел од конго-кримска хеморагична треска, информира Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Оттаму велат дека во моментов, пациентот е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и е во стабилна општа состојба. „Заболеното лице...

Чаeви за слабеење, тревки и капки против стерилитет и висок притисок – колку се безбедни додатоците во исхраната?

Чаеви за инстант слабеење, производи од тревки што лечат стерилитет и ХПВ вируси, капки што лечат висок притисок, различни додатоци кои служат за лечење хемороиди, простата се само дел од додатоците во исхрана, кои секојдневно се нудат на продажба на социјалните мрежи. Тие содржат...

АХВ: Лоша хигиена во објекти за храна во туристичките центри, уништени два тони небезбедна храна

Лоша хигиена во објекти во кои се продава храна, неспроведени мерки за дезинфекција, дезинсекција и дератизација, несоодветно одржување на фрижидерите. Ова се само дел од недоследностите кои ги утврдиле инспекторите од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во македонските туристички центри Охрид, Струга и...

Заболената болничарка на Инфективна ќе се лекува со лекот Рибавирин

Во наредните неколку дена, според можниот развој на болеста конго-кримска треска, очекуваме фаза во која може да се случи влошување на состојбата на заболената болничарка, но го имаме лекот Рибавирин, кој пристигна вчера во државата, наведено е во соопштението кое денеска стаса од Клиниката...

Заразената болничарка од хеморагична треска е стабилна, но болеста е непредвидлива

Откако минатиот викенд 27 годишна штипјанка почина од конго-кримска хеморагична треска (ККХТ), беа издадени решенија за изолација за 29 контакти. Вработена на Клиниката за инфективни болести, која се зарази од сега веќе починатата штипјанка,  е позитивна на оваа болест, а во меѓувреме издадени се...

Со конго-кримска треска заразена болничарка која била во контакт со починатата штипјанка

Болничарка од Клиниката за инфективни болести е хоспитализирана на клиниката  откако имала симптоми на конго-кримска треска, потврди за Мета.мк директорката д-р Милена Стевановиќ. Болничарката била во контакт со 27-годишната жена од штипското село Кучица, која почина пред десетина денови откако била касната од крлеж. Како...

Деветгодишни деца се отруле со расипана мoртадела во одморалиштето „Радости“ во Охрид

Пет деца на возраст од девет години пројавиле симптоми од труење со храна во детското одморалиште „Радости“ во Охрид, потврдија во Државниот здравствен и санитарен инспекторат за Мета.мк. Резултатите од лабораторските анализи на земените примероци од храна, покажале дека три примероци од храна (салата од...

Злоупотребата на Оземпик: од лек за дијабет до тренд за слабеење

Во потрагата по брз лек за ослободување од несаканите килограми, честопати луѓето се во искушение да истражуваат непознати територии, надевајќи се дека ќе откријат побрзо решение, што им пркоси на конвенционалните медицински практики. Еден таков алармантен тренд во последно време е употребата на Оземпик...

Меџити-Љашко: Од голема важност за Украина е помошта во лекови од Македонија

Украина и Македонија може да соработуваат во рамки на Програмата за меѓународно медицинско партнерство, која се спроведува под покровителство на првата дама на Украина, Олена Зеленска. За ова, меѓу другото, денеска разговарале министерот за здравство Фатмир Меџити и неговиот украински колега, Виктор Љашко. Во...

Ќе се ажурира позитивната листа со лекови, но министерот Меџити не кажува кога

Уште една најава за ажурирање на позитивната листа до лекови стаса денеска од министерот за здравство Фатмир Меџити, но сепак неизвесно останува кога точно тоа ќе се случи. И покрај тоа, тој на прес-конференција денеска најави дека за луѓето во здравството, за сите пациенти...

Меџити: Лани биле евидентирани 83 нови случаи на хепатитис, најзастапен е хепатитис Б

Статистиките покажуваат дека лани во земјата биле евидентирани 83 нови случаи на хепатитис, од кои најзастапен е хепатитис Б со 43 случаи, кажа денеска министерот Фатмир Меџити на одбележувањето на Светскиот ден за борба со хепатитисот. Тој истакна дека тежнее кон тоа да ги...

Даниловски: Teмпературните разлики влијаат на кардиоваскуларниот систем

Наглите падови или покачувања на температурите влијаат на човековото здравје, предупредуваат лекарите. Временските разлики кај здравите луѓе предизвикуваат тегоби, а проблем имаат и хронично болните лица на кои им се влошува здравствената состојба во периодот на вакви температурни разлики, какви што имаме во последните...

Не јадете сладоледи, брза храна и чистете ги фрижидерите – препорачува ИЈЗ за заштита од цревни инфекции

Летниот период и високите температури го зголемуваат ризикот од појава на цревни инфекции, односно инфекции кои се пренесуваат преку храна. Затоа од Одделот за епидемиологија во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), препорачуваат посебно внимание населението да обрати на тоа, каде и каква храна консумира....

Во период на топлотен бран, собната температура треба да биде 25 степени

Идеална собна температура во текот на денот е 21 степени Целзиусови, а во текот на ноќта 18. Но, во период на топлотни бранови најдобро е собната температура да се одржува на околу 25 степени, посочуваат одговорните во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Овие денови...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....