fbpx

Во последното деноноќие 15 пациенти ја загубија битката со ковид-19, регистрирани се нови 173...

Петнаесет пациенти во изминатите 24 часа ја загубија битката со ковид-19. Од почетокот на епидемијата во нашата држава, ова е најголем број на регистрирани...

Пет деца позитивни и сомнителни на ковид-19 се хоспитализирани во Козле, новозаразени се вкупно...

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.074 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19. Oд вкупниот број...

Разрешен директорот на ЦЈЗ Скопје, Арбен Зибери, нов в.д. директор е Александар Стојанов

Министерството за здравство информира дека е разрешен в.д. директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, д-р. Арбен Зибери. На негово место е назначен епидемиологот...

Скано: Не е време за спуштање на гардот, целото општество треба да се вклучи...

Не само Владата, туку и граѓаните, односно целото општество треба да се вклучат во пронаоѓање на контактите во рана фаза, бидејќи само така ќе...

Заборавените херои во борбата со ковид-19: портрети на вработените во Итната медицинска помош

Ова е дел од тимот на Службата за итна медицинска помош во Скопје кој во саботата (06.06.2020) работеше 12 часовна смена од 7 наутро...

Филипче: Очекувавме дека луѓето ќе заминат за продолжен викенд, но мора да ги почитуваат...

Кога има продолжен викенд, секако се очекува луѓето да заминуваат надвор од Скопје, но колку и да заминуваат, мора да ги почитуваат мерките. Мора...

На првата линија на фронтот се води битка со корона-вирусот до последен здив

Меѓу ѕидовите на Клиниката за инфективни болести во Скопје е тивко. Убаво е осветлено, површините се дезинфицирани и чисти, нема врева и нема врвулица. На...

Филипче: Игнорирањето на вирусот и негирањето дека тој постои не помага никому

Игнорирањето на вирусот и негирањето дека тој постои не помага никому. Оние кои се одговорни и кои доследно се придржуваат на мерките треба да...

Регистрирани 55 позитивни на Ковид-19 од штипските конфекции, тестирањето на вработените продолжува

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, Иринка Сотирова Бухова на денешната прес-конференција соопшти дека будно се следи ситуацијата со ширењето на Ковид-19 во...

Филипче: Можно е да се врати полицискиот час и да се воведе карантин за...

Комисијата за заразни болести засега нема да предложи до Владата воведување полициски час или затворање на општините со голем број заразени, но тоа ќе...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ