fbpx

Во Прилеп до 14 часот вакцинирани сите лица што имале термин, во Крушево вакцинирање од петок

На еден пункт во Здравствен дом - Прилеп утрово почна вакцинацијата со вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“ на граѓаните над 77 години. До 14 часот вакцинирани се сите граѓани по планот, според редоследот по кој резервирале термин преку матичните лекари. „Пристигнаа 900 дози од вакцината...

91-годишно лице меѓу првите што се вакцинираа против ковид-19 во Штип

Виталниот 91-годишник сам дојде, ги искачи скалите од Здравствениот дом во Штип и пристигна на вториот кат на пунктот за вакцинација на закажаниот термин за да ја прими првата доза на вакцината АстраЗенека. Овој пациент беше меѓу првите кои денеска ја примија вакцината и...

Крушево конечно со театарска и кино сала

Крушевчани конечно имаат свое кино и сала за театарски претстави. Со ставање на новите модерни седишта во мултифункционалната сала од реконструираниот објект на горната училишна зграда во Крушево создадени се сите услови, овде да се вршат кино-проекции и да се изведуваат театарски претстави. За таа намена веќе е...

Во Прилеп е во замав пандемијата со ковид-19, неделно заболуваат по 400 лица

Пандемијата од ковид-19 во Прилеп зема замав. Во овој втор бран се евидентираат неделно преку 400 заболени лица, што е на нивото на бројот од времето кога првиот бран на корона вирусот го достигна пикот во овој град. Од одделот за епидемиологија во Центарот...

Во петок се отвора модуларната болница во Штип

Нови 47 легла во модуларната болница во Штип ќе бидат ставени на располагање на пациентите од источниот дел од државата, откако утре комплетно ќе биде инсталирана централната станица за кислород. Приемот на пациентите се очекува да почне во петок. Клиничката болница е под голем...

Граѓаните да не го користат превојот Галичица на патот Трпејца-Отешево, неколку возила заглавија во снегот

Планинскиот превој на Галичица на регионалниот пат Р504 меѓу Трпејца и Галичица да не се користи за сообраќај, апелираат до граѓаните од Планинската спасителна служба во Охридскиот регион, кои изминатиов период имаа интервенции за одглавување на возила на патот. Тие велат дека граѓаните треба...

Нуредини: Граѓаните да разговараат за незадоволството од малите хидроелектрани со градоначалниците

Како да се решат сè погласните реакции на граѓаните против изградбата на малите хидроцентрали, беше прашан при денешниот престој во Штип, министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини. Граѓаните на Кочани се противат на изградбата на мала хидроцентрала во близина на Браната...

Кочанските активисти планираат организирање на референдум против мала хидроелектрана кај Браната Гратче

Организирање на локален референдум е една од алатките за спречување на изградбата на мала хидроелектрана на Мала Река кај Браната Гратче во Кочани. Се комуницираат поискусните еко активисти, кои успеаја да спроведат успешни референдуми и да ѝ покажат на власта дека граѓаните силно се...

Штипскиот градоначалник назначи нови директори на двете комунални претпријатија

Три месеци по преземањето на градоначалничката функција во Штип, Сашко Николов ги разреши двајцата директори на штипските јавни претпријатија „Исар“ и „Стипион 2011“, поставени од неговиот претходник Благој Бочварски. „Досегашните двајца директори достигнаа плато, права линија и затоа се назначени нови, кои ќе донесат нова енергија...

Викендов срушени поранешната дискотека и ресторанот „Парк“ во Охрид

Викендов со помош на тешка механизација беа срушени некогашната дискотека и ресторанот „Парк“, кои беа дел од комплексот кој повеќе не постои на просторот на Горица Еден. Ресторанот „Парк“ беше објект изграден според наградуваниот проект на познатиот охридски архитект Павел Балабан. Иако претставниците на граѓанското...

Исцрпени сите можности – Општина Кочани пред издавање на дозволата на хидроцентралата на Мала Река

До доцна во понеделникот советниците на Општината Кочани разговараа за Информацијата за текот на активностите за изградба на мини хидроцентрала на Мала Река, за на крај да ја отфрлат и дадат поддршка на двете граѓански иницијативи, кои се противат на овој проект. Општината поднесе извештај...

Кризниот штаб во Прилеп бара заострување на полицискиот час, музичарите бараат протоколи за работа

Бројот на инфицирани со корона вирусот и заболени од ковид-19 во Прилеп забрзано расте. Само во текот на вчерашниот ден починаа петмина, новозаболени се 105 граѓани, на инфективното одделение во Прилеп се хоспитализирани 89, од кои 77 граѓани се на кислородна поддршка, а во...

Градскиот стадион во Охрид ќе добие нов систем за наводнување

градски стадион Охрид
ЈП „Билјанини Извори” и Фудбалската федерација на Република Северна Македонија (ФФМ) со нов проект ја продолжуваат започнатата успешна соработка во интерес на фудбалот во Охрид. Со новиот проект, ФФМ на фудбалскиот терен на градскиот стадион „Билјанини Извори” ќе инсталира најсовремен систем за автоматско наводнување. За...

Барањата за помош за лекување од ковид-19 ја извади на виделина општинската (не)солидарност

Семејството на покојниот новинар и општински портпарол Драган Ристов од Општината Штип ќе добие само 3.000 денари помош, иако сметката за лекувањето во приватна болница е над 20.000 евра. Така вчера одлучи Советот на општина Штип и покрај тоа што некои од советниците најавија...

Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ обвинува за обид за набавка на вакцини преку фантомска фирма од Самоа

Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски побара Обвинителството да истражи колку пари за набавка на кинеските вакцини се уплатени на, како што рече, „фантомската фирма со само тројца вработени, регистрирана во даночниот рај Самоа“. За Милошоски, тоа е доказ дека премиерот Зоран Заев и...

Пријавени двојно повеќе кандидати за попишувачи во Штип од потребниот број

На конкурсот за реонски попишувачи и инструктори за претстојниот Попис во Штип, се пријавиле 266 кандидати за 129 места за попишувачи и 13 инструктори. Уште десет отсто ќе бидат селектирани како резервни попишувачи. Бројката се однесува за општините Штип и Карбинци.   - Во четврток...

Светиниколските пациенти се транспортираат со донирани амбулантни возила

Сите четири амбулантни возила со кои располага ЈЗУ Здравствен дом „Гаврило Гаврилски“ од Свети Николе се донација. И петтото што се најавува да пристигне ќе биде донација од народот на Јапонија, преку проектот за мали грантови. Од овие четири амбулатни возила, за транспорт може да...

Се проширува модуларната болница во Охрид, ќе има капацитет од вкупно 55 легла

Директорот на општата болница во Охрид посочува дека капацитетот на модуларната болница за третман на ковид пациенти ќе се прошири на вкупно 55 легла, откако вкендов пристигнале нови делови кои ќе се додадат на болбницата. Исто така, се чека и поставувањето на централното снабдување...

Бочварски: Со новиот закон нема да се легализираат големи станбени единици

Новиот закон за легализација на бесправно изградени објекти е покренат од градоначалниците и од ЗЕЛС, и обезбедува плаќање на пенали за сите кои граделе бесправно, објаснува министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. Со ова, тој одговара на јавните критики и барањето на екологистите...

Ставена во функција модуларната болница во Охрид, бројот на новозаразени со ковид-19 вртоглаво расте

модуларна болница Охрид
Започна со работа модуларната болница во Охрид, здравствена установа која е целосно опремена и има капацитет од 40 легла. Сега тука е преселено инфективното одделение, со дежурен интернист и инфектолог, додека во одделението за геријатрија ќе бидат сместени сомнителните случаи на ковид-19, а одделот...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...