fbpx

Започна поставувањето на заштитни брани со мрежа на реките од сливното подрачје на Охридско...

Општина Охрид започна со поставување на заштитни брани со мрежа на реките од сливното подрачје на Охридско Езеро. Целта на овие метални механизми е да...

Се формира ренџерска служба во заштитеното подрачје на Осоговските Планини

Законските обврски и задачи што произлегуваат од одлуката за определување на заштитено подрачје на Осоговските Планини, денеска на Пониква ги собра на заеднички состанок...

Започнува реконструкцијата на улицата „Јане Сандански“ во Охрид, екологистите бараат да се повлече одлуката...

Започнуваат подготвителни активности за комплетна реконструкција на една од главните сообраќајни артерии на Охрид, улицата „Јане Сандански“ и тоа од крстосницата со булеварот „Туристичка“...

Доживотна казна затвор за извршителот на двојно убиство и два обида за убиство во...

Прилепчанецот Н.П. (52) е осуден на доживотна казна затвор, за двојно убиство и два обида за убиство, што се случија во јануари минатата година,...

Нов хотел ќе се изгради на местото на ресторанот „Парк“ во Охрид

На просторот од 4.525 метри квадратни на ресторанот „Парк“ во Охрид, градежната фирма „Ремис“ како инвеститор, ќе гради нов хотел. Издадено е одобрение за...

Пандемијата на ковид-19 ја зафати и кардиолошката болница во Охрид

Ширењето на ковид-19 низ целата земја не го одмина ниту Охрид, кој е еден од најпогодените градови со изразено висока застапеност на британската мутација...

Галовеј: Важно е да се видат завршени големите случаи на корупција

Клучно е граѓаните да го видат на дело владеењето на правото, е оценката на амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј. Денеска при посетата на...

Компанијата „Пејпер Мил“ бара дијалог со граѓанските активисти кои пак се лути на регионална...

Телевизиска емисија со гостувањето на генералниот директор на кочанската компанија „Пејпер Мил“, Јулијан Даскалов, го предизвика гневот кај кочанските екологисти. Даскалов синоќа на регионалната...

Шекеринска: Органите да дадат одговор кој го информираше Мијалков и го овозможи неговото бегство?

Барање на политичка, но и кривична одговорност од поединци, кои придонеле и дозволиле да побегне поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК),...

Општина Дебрца ќе бара Слатинското Езеро да се врати во надлежност на општината

Општина Дебрца е во завршна фаза на носење на урбанистички план за село Слатино, во чии рамки е и Слатинското Езеро, каде се планираат...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ