fbpx

Потпретседатели на Собрание: Бендевска е од РС Македонија, Милошоски е болен

Новата потпретседателка на Собранието, Весна Бендевска денеска кога ја даваше  свечената заклетва, не го кажа уставното име на државата, Република Северна Македонија, туку во два наврата рече „РС Македонија“. Ова е нова верзија на името на државата, откако претседателката Гордана Сиљановска Давкова кога ја...

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и со Македонецот Дарко Тодоровски кому се согласил да му плати 300 евра за текстови во...

Панел дискусија: Партиската книшка не може да е предуслов за вработување доктори

Партиската книшка не треба да е најмоќното оружје за младите лекари при вработување, а политиката треба да се оддели од здравствениот систем. Ова беше заклучокот од вчерашната панел-дискусија, на која учествуваа лекари од различни специјалности, а коа беше организирана од граѓанското здружение „Замисли“. Здрaвствениот систем...

Мета факт: Во тек е изградбата на стадион со трибини во Илинден

Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски, во својата предизборна програма насловена „За Илинден гарантираме“, вети дека ќе изгради стадион со трибини во општина Илинден. Според одговорите што ги добивме од општинита, изградбата за овој проект е веќе започната, па оттаму да заклучиме дека ова...

Двојните избори сепак поскапи од поединечните во 2019 и 2020 година – дури 41 отсто од тендерите без оглас

Иако едно од образложенијата за организирање на двојни избори беше дека на тој начин ќе се заштедат парите на граѓаните, новото истражување на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) покажа дека Државната изборна комисија (ДИК) за заедничките претседателски и парламентарни избори годинава потрошила 767 илјади...

Потврдени три случаи на конго-кримска хеморагична треска, ако ве касне крлеж не го вадете сами

Во текот на оваа календарска година, во периодот од 26 април до 4 јуни, регистрирани се три лабораториски потврдени случаи на конго-кримска хеморагична треска во државата, информира Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во нивниот последен извештај. Двајца од заболените по третманот на Клиниката за...

(ИНТЕРВЈУ) Ана-Марија Глигорова раскажува што значи да се биде жена гејмер

Ана-Марија Глигорова на Сакура Фестивалот за Јапонска Култура фотографијата се користи со дозвола.
За тоа што значи да се биде жена гејмер во денешно време разговараме со Ана-Марија Глигорова, чиј интернет гејминг надимак е Purple Empress. Со неа зборувавме за предивиците и ситуациите со кои се соочуваат жените и девојките гејмерки, како и за други интересни инспиративни...

Транспарентноста на конец: Тежок пат до целосно објавување на вистинските сопственици на фирми кои добиваат тендери

Најверојатно звучи познато веста дека фирма склучува договор за јавна набавка, а нејасно е кој е всушност вистинскиот сопственик. Дали станува збор за фирма која навистина ги исполнува критериумите и е најсоодветна за изведбата на потребната задача или пак тендерот е добиен само поради...

На Клинички сè уште смрди, а никој не знае што

Автомобили, возила на Брза помош, нервозни паценти, насобрани роднини... Ако појдете на влезот во хируршкиот блок при комплексот клиники „Мајка Тереза“, ваква е сликата што ќе ја затекнете. И внатре е преполно - во холот, во ходниците пред амбулантите, како и пред некои од...

Мета факт: Во тек е изработката на мобилна апликација и веб-страница наменети за младите од Скопје

Градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска, во својата предизборна програма насловена како „Програма за модерно Скопје“, вети дека ќе биде обезбедена апликација, преку која младите ќе се информираат за настани и услуги од нивен интерес. Според одговорите што ги добивме од градските власти, овој...

Лани препишан есеј на државната матура се бодуваше со 0 поени, но годинава за тоа „се паѓа“ цел испит

Минатата година, ако ученик беше „фатен“ со препишан дел од есејот по мајчин јазик на државната матура, есејот единствено беше бодуван со 0 поени. Но, годинава има ново правило, согласно кое ако се утврди препис во есејот, целиот испит да биде поништен. Ова објаснување...

Студентите од „Стив Наумов“ треба да се иселат предвреме, домот се подготвува за реновирање

Студентите сместени во „третата“ зграда – единствената од трите згради во студентскиот дом „Стив Наумов“ која во моментов е во функција, добиле задолжение да се иселат од домот најдоцна до 24 јуни, и покрај тоа што, согласно договорите што ги имаат потпишано со ДСД...

Дигитализацијата во колапс: За е-услуги вложени се 13 милиони евра, а граѓаните побарале само 64.700 услуги

Вкупно 140 закони, заедно со Законот за општа управна постапка сè уште не се усогласени со пакетот закони за дигитализација, се вели во извештајот на Државниот завод за ревизија (ДЗР) на тема „Ефективноста на националниот портал за е-услуги“, а со цел да се даде...

Револуција во пристапноста: Трансформативната моќ на вештачката интелигенција за лицата со попреченост

Со години Кристијан Лазарев користел застарена технологија за да се движи и ориентира низ светот околу него, потпирајќи се на несмасни, роботски гласови и ограничени, често неточни апликации. Сето ова се сменило со најновите технолошки изуми и напредокот на вештачката интелигенција. „Ќе го сликам сега лаптопот...

Насилството меѓу учениците – сериозен аларм во Тетово

Случаите на насилство, особено оние на физичко насилство меѓу учениците од основните и средношколските училишта во Тетово се вознемирувачки проблем. Ова го потврдуваат и податоците од полицијата. Родителите се загрижени за овој проблем, а дел од институциите молчат. Во Тетово е формиран Општински совет...

Вучиќ прогласи победа на локалните избори во Србија, опозицијата на протест во Нови Сад

Српскиот претседател Александар Вучиќ прогласи победа на Српската напредна странка на локалните избори, објави ТВ Н1. „Имавме мнозинство во Белград и по декемвриските избори, но сметавме дека тоа не е доволен легитимитет бидејќи некои не сакаа коалиција со нас. Сега наместо 54 мандати ќе имаме...

Дезинформациските трендови застапени во ЕУ се пресликуваат и кај нас

И кај земјите членки на ЕУ и кај нас се споделувале слични дезинформации изминатиов период. Најголем дел од проверките на факти во април и кај нас и во ЕУ се однесувале на дезинформации поврзани со ЕУ, како и на војната која Русија ја води...

Матурантите ги наполнија холовите во училиштата – се полага државната матура

Во холовите во училиштата денеска 14.834 ученици полагаат мајчин јазик на државната матура. Телефоните тие ги оставаа во посебни кутии, за да нема препишувања, а ангажирани се и тестатори - еден за 15 деца. Одлуката годинава да се полага во холови е да се добијат...

Колку е опасен жолтиот смок, жител на паркот Гази Баба и вонреден станар во студентскиот „Стив Наумов“?

Жолт смок (Dolichophis caspius) е видот на змија што во понеделникот влезе во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје и бргу ги вознемири станарите и дел од вработените. Станува збор за змија која не претставува закана за човекот, затоа што се плаши...

Руските лажни вести и нивната забрана

Почнувајќи од 2022 г., ЕУ забрани неколку руски медиуми, на кои на 17.5.2024 г. им се придружија уште четири, што е потполно оправдано. Дезинформирањето, за жал, има богата традиција во Русија, уште од царевите, па во СССР, а продолжува и под водство на Путин. Тој...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...