fbpx

Гардијан: Ако се открие дека Вучиќ е инволвиран во настаните кај Бањска, можни се санкции за Србија

Доколку се утврди вмешаност на српскиот претседател Александар Вучиќ во настаните кај Бањска во Косово, тоа би можело да го промени пристапот на САД и ЕУ во преговорите меѓу Белград и Приштина, а можни се и санкции за Србија, пишува британскиот весник Гардијан.  Весникот додава...

Парите од ќеси што ги купуваме во маркетите ќе се вложат во контејнери за селекција на отпад

До крајот на октомври ќе биде објавен јавниот повик за набавката на контејнери и канти за селекција на отпад (хартија, тетрапак, пластика и метал) за сите македонски општини. Министерството за животна средина и просторно планирање во моментов го подготвува тендерот, преку кој ќе се...

Да се исчисти ѓубрето во Маврово, за мечките да не се симнуваат во селата

Да се отстранат сите ѓубришта и диви депонии околу населените места и локалните патишта, навремено да се чисти сметот, да се затворат со метална ограда сите места за одлагање на комунален отпад и да се обезбеди контрола на сите објекти во кои се чува...

Операцијата кај Бањска завршена – кој сакал од Милан Радојчиќ да направи српски Адем Јашари?

Косовската полиција ја заврши операцијата кај селото Бањска, а властите во Приштина и јавно обелоденија дека во вооружената група која ги нападна косовските полицајци се наоѓал и контроверзниот потпретседател на Српската листа, Милан Радојчиќ, кој се наоѓа и на црната листа на САД. Косовските...

Законот за амнестија оди во Собрание – ослободување за казна затвор до 6 месеци, нема амнестија за тешките дела

Владата на денешната седница даде зелено светло за Законот за амнестија и тој ќе биде доставен до Собранието. На претходната седница овој закон беше вратен на усогласување, со цел да се регулира статусот на македонските државјани осудени во странство, кои казната ја издржуваат во...

Судир во ВМРО-ДПМНЕ: Две интервјуа, едно УСБ, многу закани и меѓусебни обвинувања

УСБ со докази дека Никола Груевски до Али Ахмети, Талат Џафери и трета страна ги доставил измените на Кривичниот законик е тврдењето коешто го изнесе синоќа потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, на што Никола Груевски одговори со закана дека тој толку многу работи може...

Мета факт: И по повеќе од две години, нема абер од проширувањето на булевар Борис Трајковски кон Драчево

Градот Скопје и по повеќе од 26 месеци од почетокот на градежните работи на терен, нема абер да го заврши проширувањето на булеварот Борис Трајковски меѓу населбите Пинтија и Драчево. Првиот рок зададен од претходниот градоначалник Петре Шилегов и Град Скопје, дека изградбата на...

Труењето диви животни е секојдневие на Балканот, но само 20 отсто од случаите се откриени

Труењето на диви животни е честа практика во земјава и на Балканот, но и покрај тоа, помалку од 20 отсто од инцидентите со труење се откриени и документирани. Според Студијата за труење на балканските мршојадци од 2022 година, вистинското влијание на употребата на отрови...

Македонскиот државен врв го осуди нападот во Косово, дијалогот мора да продолжи

По вчерашната престрелка во северниот дел на Косово во која беше убиен еден косовски полицаец и најмалку тројца членови на вооружена група обвинета за тероризам, македонскиот државен врв денеска излезе со осуди за случувањата во Косово. Премиерот Димитар Ковачевски и министерката за одбрана Славјанка...

Ден на жалост во Косово, цел арсенал оружје најден во манастирот кај Бањска [фото]

Косовската претседателка Вјоса Османи го прогласи денешниот ден за Ден на жалост поради убиството на полицаецот кај манастирот Бањска во северниот дел на Косово, јавува КосСев.инфо.  „Претседателката на Република Косово, Вјоса Османи, во согласност со Уставот на Косово, одлучи понеделник, 25 септември 2023 година, да...

Косовската полиција упадна во манастирот кај Бањска, бројот на убиени се искачи на четворица

Четворица загинати е досегашниот епилог од престрелката кај манастирот Бањска во северниот дел на Косово, информираат од косовската полиција, пренесува Kallxo.com. Косовските сили доцна попладнево упаднаа во манастирот кај Бањска, при што по жестоката престрелка дел од вооружената група од 30 лица успеала да...

Желките и натаму побрзи од пругата кон Бугарија [видео+галерија]

Бавно тече изградбата на пругата кон Бугарија, која е придружена со протести на месното население од Куманово и нетранспарентност кон новинарите од страна на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на РСМ-Инфраструктура. На дел од трасата, степенот на изведба на железничката делница меѓу Куманово...

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ не може да се амнестира од дилот за измените на КЗ

Ако главниот кабает за овој срам за владеењето на правото во Македонија е на власта предводена од СДСМ и ДУИ, опозицијата, вклучувајќи ја и најголемата партија во нивните редови, ВМРО-ДПМНЕ, нема да може никако себе си да се амнестира, затоа што со неактивност во...

Закон за амнестија: Од затвор ќе излезат 250 осуденици, а на ред чекаат да влезат 2.000 нови

„Се срамам што сум премиер на земја во која има затвори со нехумани и супстандардни услови под секое човечко достоинство. Преку владината камера која влезе и сними внатре сѐ, ќе се обидеме преку вас медиумите, да ја поттикнеме дебатата во општеството овие услови под...

Аерозагадувањето нема да го снема со 50.000 нови автомобили, колку што Скопје добило деценијава [инфографик]

Европската недела на мобилност завршува денеска, а во изминативе денови низ македонските општини се одржаа бројни настани со возење на велосипеди и изјави на функционерите со поуки за користење на алтернативен превоз. Но, во реалноста, официјалните бројки говорат за пораст на бројот на возила...

Ако се изгласа законот, сите со бугарски пасоши од Македонија ќе бидат јавно објавени

Бугарскиот парламент наскоро во второ читање ќе го разгледува предлог-законот за бугарско државјанство, кој, ако биде изгласан по третото читање, ќе овозможи сите иматели на бугарски пасош и бугарско државјанство да бидат јавно објавени. Тоа значи дека сите граѓани на Северна Македонија или пак...

(ИНТЕРВЈУ) Виктор Велевски: Бараме начин како да го дигитализираме процесот на вселување во студентски дом

Долги редици, чекање со часови, многу документи за пополнување. И оваа академска година ваква беше сликата пред студентските домови, каде што имаше студенти кои чекаа ред за да добијат соба во студентски дом. Лани во мај, Државниот студентски дом – Скопје (ДСД) најави дека...

Гир со сериозни критики: Промените во Кривичниот законик можат да доведат до зголемување на неказнивоста

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир на денешниот настан на кој беше презентиран новиот проект на Европската Унија, излезе со сериозни критики за работата на институциите, особено во делот на владеењето на правото. „Ние сакаме земјата брзо да напредува во сферата на владеењето на правото, граѓаните...

Она кога Русија те брани: Нагорно-Карабах за 24 часа капитулираше пред Азербејџан

Русија во 2020 година започна „миротворна мисија" во Нагорно-Карабах, која беше договорена со прекинот на огнот меѓу ерменските и азербејџанските сили. Во оваа енклава беа испратени речиси 2.000 руски војници во улога на „миротворци", кои требаше да му ја гарантираат сигурноста и безбедноста на...

Мета.мк открива: Каде сè ќе може да се користат картичките за субвенциониран студентски оброк?

Повеќе од 21.000 студенти досега аплицирале на платформата „е-услуги“ на Министерството за образование и наука (МОН) за добивање на субвенциониран студентски оброк. Од нив, до овој момент се одобрени 17.633 барања односно над 83 отсто од сите поднесени, додека одбиени се нешто над 900...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....