Pse pas pesë vjetësh Pendarovski u bë person konsensual?

Rikandidimi i Stevo Pendarovskit për president të Maqedonisë së Veriut, dhe mbështetja e të njëjtit nga Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), ka ngjallur reagime të...

Lokomotivat e reja kineze këtë verë do të fillojnë të qarkullojnë në Hekurudhat e...

Më së voni deri në prill do të arrijë një nga katër lokomotivat për Hekurudhat e Maqedonisë – Transport, të furnizuar nga kompania kineze...

Në lagjet e egra pranë Vardarit: “I djegim mbeturinat për të mbijetuar!” (FOTO)

Tym i dendur ngjyrë hiri në distancë vjen nga lagja në rrëzë të Kalasë, ku jemi drejtuar bashkë me ekipin e Inspektoratit të qytetit....

Maqedoni, 5 ndërmarrjet më të mëdha shtetërore kanë të punësuar më shumë se ARM-ja...

A ka shumë të punësuar në ndërmarrjet publike në vend? Kjo është pyetja e cila meriton vëmendje të veçantë pasi që opinioni në periudhën...

“E-ditari” filloi të punojë, mësuesit thirrën në bojkot

Ditari elektronik (e-ditari) këtë javë përsëri është në funksion, pasi që paraprakisht sistemi nuk ka punuar në vitin e kaluar shkollor. Derisa autoritetet e...

Izolimi hekurudhor: Shkup- Bllacë është treni i vetëm ndërkombëtar i vendit (Infografik)

Nga kryeqyteti i Maqedonisë me tren jashtë shtetit mund të udhëtohet vetëm deri në Bllacë. Treni i shpejtë deri në Prishtinë është destinacioni i...

Edhe autobusët e NTP-së në kontrolle teknike, restrikcione në qarkullimin publik

Pas aksidentit të autobusit në fshatin Llaskarcë, edhe autobusët e Ndërmarrjes së Transportit Publik (NTP) janë duke iu nënshtruar kontrolleve teknike të jashtëzakonshme, transmeton Portalb.mk. Sot...

Këta janë emrat që ndër vite kanë menaxhuar me Kodrën e Diellit

  Qendra e skijimit “Kodra e Diellit” që në vitin 1924 ishte destinacion për alpinistët e Jugosllavisë së atëhershme, për t’u shndërruar më vonë edhe...

Aksidenti tragjik, i pesti sipas numrit të viktimave në historinë e re të Maqedonisë...

Maqedonia mban mend shumë katastrofa që nga viti 1951. Aksidenti tragjik në Llaskarcë në të cilin kanë humbur jetë 14 persona është i pesti sipas numrit...

Ajo që sot është Bansko dhe Borovec, mund të ishte dhe Kodra e Diellit

Dy qendrat e skjimit në Bullgari, Bansko dhe Borovec, ndonëse ishin më pak të njohura atëherë kur Kodra e Diellit kishte nam botëror, janë...

MË TË REJA

VËRTETMATËSI STORJE

BALLKAN