fbpx

Zaev: Gruevski pranoi se ai është shkaktari i krizës politike

Deklarata e sotme e Nikolla Gruevskit është pranim i drejtpërdrejtë se për shkak ët tij dhe partisë së tij nuk janë përmbushur pjesët kyçe të Marrëveshjes së Përzhinos dhe se ai është shkaktari për krizën politike në Maqedoni- tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev...

“Dil pĂ«r ajĂ«r”: Qesharake janĂ« masat e QeverisĂ« kundĂ«r ndotjes

OrganizatorĂ«t e protestĂ«s  e cila sot do tĂ« mbahet para  godinĂ«s sĂ« QeverisĂ« konsiderojnĂ« se masat që  ajo mbrĂ«mĂ« i propozoi, janĂ« qesharake dhe nuk kontribuojnĂ« nĂ« uljen e ndotjes sĂ« ajrit. – Mendoj se me atĂ« qĂ« dje Qeveria doli me ato masa qesharake, mund tĂ«...

Në Slloveni mbahet referendum për martesat mes gjinive të njëjtë

Në 3113 vendvotime, do të votojnë 1,7 milion qytetar. Rezultatet zyrtare nga referendumi do të publikohen më 16 shkurt ndërsa ato të parat jozyrtare, sonte më orën 21. Edhe pse pikat e votimit janë hapur më orën 7, në orën e parë nuk është paraqitur asnjë...

Bejli: Dorëheqjet e Mijalkov, Jankulloskës dhe Janakieskit nuk mjaftojnë

Në edicionin e radhës të emisionit "360 gradë" në TV Alsat-M, mysafir ka qenë ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli, i cili ndau vlerësimin e Komisionit Evropian se është marrë vetëm përgjegjësi e pjesshme politike rreth rastit të përgjimeve dhe përmbajtjes së bisedimeve në...

BE apelon për dialog në Mal të Zi

Delegacioni i BE-sĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi shprehi shqetĂ«sim pĂ«r shkak tĂ« pĂ«rleshjeve mes policĂ«ve dhe protestuesve, gjatĂ« protestave nĂ« PodgoricĂ« dhe apeloi pĂ«r kthimin e dialogut politik. “Presim nga organet kompetente, nĂ« mĂ«nyrĂ« efikase t’i hetojnĂ« tĂ« gjitha incidentit nĂ« pĂ«rputhje me parimet e...

Doganat e Serbisë: Në Kroaci udhëtoni përmes vendeve përreth

Drejtoria e doganave në Serbi ka dërguar apel deri tek udhëtarët nga Serbia, për shkak të mbylljes së pikëkalimeve kufitare, të udhëtojnë përmes ndonjë prej vendeve përreth. Sipas informacioneve të tyre, makinat me targa serbe nuk lëshohen në pikëkalimet kufitare kroate. Apelojnë, udhëtarët që kanë...

Rasti “Rover” pĂ«r herĂ« tĂ« dytĂ« dĂ«shton nĂ« gjykatĂ«n e Apelit, do tĂ« ketĂ« rigjykim

Gjykata e Apelit nĂ« Shkup ka marr vendim qĂ« tĂ« ndĂ«rprejĂ« vendimin pĂ«r rastin ‘Rover’ dhe ta kthejĂ« pĂ«r ri-gjykim lĂ«ndĂ«n nĂ« gjykatĂ«n penale. KĂ«shtu kanĂ« vendosur 5 gjykatĂ«s nga gjykata e apelit pas konsultimit dhe votimit mĂ« 25 prill. Nga gjykata e apelit nuk duan...

Cipras haptas pranoi se kanĂ« pĂ«rgatitur plan “B” me Varufakis

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos, ka thĂ«nĂ« se Greqia do tĂ« kthehet kah Shtetet e Bashkuara, Rusia ose Kina, nĂ«se dĂ«shton tĂ« arrijĂ« marrĂ«veshje tĂ« re tĂ« borxhit me EurozonĂ«n. Kammenos ka thĂ«nĂ« se Greqia e ka pĂ«r obligim tĂ« zgjedhĂ« “planin B” nĂ«se...

Prokuroria vazhdon hetimin për Lagjen e Trimave

Me asistencë ndërkombëtare prokuroria publike pas më shumë se dy muajsh ka njoftuar se ka grumbulluar pjesërisht dëshmitë për rastin e aksionit policor të Kumanovës që ndodhi më 9 dhe 10 maj në Lagjen e Trimave. Përmes një kumtese ata bënë të ditur, se...

Cipas bën gati rikonstruktimin e Qeverisë

Pritet që gjatë ditës së sotme kryeministri grek, Aleksis Cipras të shpall përbërjen e re qeveritare. Ai pas 6 muajve në pushtet mori hapin për rikonstruktimin e Qeverisë dhe kabinetit qeveritar. Vendimi erdhi pasi disa ministra votuan kundër pakos së masave, në mesin e...

Propozimi i plotë grek, nesër?

Greqia sipas të dhënave jozyrtare, sot nuk ka dorëzuar propozime të reja deri tek kreditorët. Mediumet shkruajnë se në tavolinën biseduese të Euro- grupit, Greqia i ka shpalosur propozimet e kryeministrit Cipras. Burimi qeveritar thotë se i presin komentet nga pala evropiane gjatë ditës. Sipas...

Haradinaj lëshohet nga arresti, por qëndron edhe më tej në Slloveni

Prokuroria sllovene ka njoftuar se Ramush Haradinaj nuk guxon tĂ« largohet nga Sllovenia. Haradinaj po qĂ«ndron nĂ« hotel, pasi sipas prokurores sĂ« shtetit Marinka Jeraj, lideri i AAK’sĂ« ka premtuar se nuk do tĂ« largohet nga Sllovenia, derisa tĂ« pĂ«rfundojnĂ« procedurat ndaj tij. "Kemi premtimin...

Asnjëherë më Qeveri kleptokratike, porositin qytetarët

Protesta para QeverisĂ«, e organizuar nga organizatat civile dhe partitĂ« opozitare, Ă«shtĂ« nĂ« avazin e tij tĂ« plotĂ«. NĂ« fillim u kĂ«ndua himni ndĂ«rsa qytetarĂ«t brohoritnin “DorĂ«heqje”, “VijmĂ«â€, “Largohuni”. QytetarĂ«t e grumbulluar mbajnĂ« me vete flamuj maqedonas, shqiptarĂ« tĂ« Çe GevarĂ«s, tĂ« vllahĂ«ve ndĂ«rsa nĂ«...

IDSCS kërkon përfshirje të orgranizatave qytetare në takimet me liderët

Instituti pĂ«r demokraci “Societas Civilis”- Shkup bĂ«n thirrje qĂ« nĂ« takimet mes liderĂ«ve partiak tĂ« kyçen edhe organizatat dhe lĂ«vizjet qytetare. “Societas Civilis” konstaton se Ă«shtĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m roli i qytetarĂ«ve nĂ« sigurimin e reformave pĂ«r demokracinĂ« e shoqĂ«risĂ« “PropozojmĂ« qĂ« nĂ« takimet e liderĂ«ve, si...

Jankulloska: LSDM le të më kërkoj dorëheqje në Kuvend

Ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska në konferencën e jashtëzakonshme për shtyp tha se ka vendosur të reagoj sepse konsideron që Zoran Zaev me publikimin e bisedave bën vetëm dëm dhe tenton të manipuloj qytetarët. Ajo thotë se bisedat nuk janë të asaj, janë të krijuara,...

Fëmijët në Tetovë me porosi: Ndërrojmë lodrat për ajër të pastër

Shoqata NĂ«na dhe FĂ«mija nga sheshi i TetovĂ«s dĂ«rguan mesazhin se janĂ« tĂ« gatshĂ«m ti ndĂ«rrojnĂ« lodrat e fĂ«mijĂ«ve tĂ« tyre pĂ«r ajĂ«r mĂ« tĂ« pastĂ«r. “Sot kemi ardhur kĂ«tu pĂ«r tĂ« mbĂ«shtetur lĂ«vizjen NĂ«na dhe FĂ«mija qĂ« pĂ«rmes njĂ« marshi protestues shĂ«nojnĂ« ditĂ«n e...

Masat pĂ«r besim dhe “ negociatat e reja” me MaqedoninĂ« tronditĂ«n AthinĂ«n

Propozimi pĂ«r masat pĂ«r ndĂ«rtimin e besimit dhe negociatat  “e reja” ndĂ«rmjet Shkupit dhe AthinĂ«s nxitĂ«n pakĂ«naqĂ«si nĂ« opozitĂ«n greke. Ish eurodeputeti si dhe deputeti aktual i DemokracisĂ« sĂ« Re, Jorgos Kumucakos, e vĂ« nĂ« pikĂ«pyetje nevojĂ« dhe synimin e masave pĂ«r ndĂ«rtimin e besimit...

Jankullovska: Nuk komenton materiale të krijuara dhe të marra ilegalisht

NĂ« paraqitjen e saj tĂ« parĂ« nĂ« opinion pasi lideri opozitarĂ« filloi t’i publikoj regjistrimet nga “bombat”, ministrja e punĂ«ve tĂ« brendshme, Gordana Jankullovska, nuk deshi tĂ« komentoj pjesĂ« tĂ« regjistrimeve, duke theksuar se bĂ«het fjalĂ« pĂ«r “materiale tĂ« krijuara, qĂ« publikohen nĂ« mĂ«nyrĂ«...

Konfernca për shtyp e Zoran Zaevit në shqip

TĂ« nderuar qytetarĂ« prej sot LSDM-ja dhe opozita e fillojnĂ« projektin “E vĂ«rteta e MaqedonisĂ«â€ QĂ«llimi Ă«shtĂ« vetĂ«m njĂ«, ta kthejmĂ« lirinĂ« dhe demokracinĂ« nĂ« Maqedoni, t’i kthejmĂ« vlerat evropiane. Kjo dosje do tĂ« bĂ«het simbol i procesit qĂ« e fillojmĂ« sot pĂ«r ta...

Shoqatat e gazetarëve janë të shokuar nga vendimi i Prokurorisë për Kezharovskin

Pas vendimit tĂ« ProkurorisĂ« pĂ«r ta ankimuar vendimin e GjykatĂ«s Themelore Shkupi 1 pĂ«r lirim me kusht tĂ« gazetarit Tomislav Kezharovski reaguan nga shoqatat e esnafĂ«ve. Kryetarja e SindikatĂ«s sĂ« GazetarĂ«ve, Tamara Çausidis thotĂ« se Ă«shtĂ« e befasuar dhe e shokuar nga vendimi i tillĂ«. -E...