fbpx
Bota Evropa

Evropa

Ngjarja “AMyZONE” e STEMLab-it nga Tetova në mesin e finalistëve të “Meet and Code 2019”

Ngjarja “AMyZONE” e organizuar nga Qendra për edukim dhe mësim inovativ- STEMLab nga Tetova në kuadër të projektit “Meet and Code 2019” që u zbatua nga Fondacioni Metamorfozis në partneritet me “Haus des Stiftens gGmbH” nga Gjermania dhe Techsoup Europe, ndërsa me mbështetje financiare...

Han në “Prinston”: Patjetër duhet të shohim vullnet në vend të lojërave politike

Në vend të lojërave politike, patjetër duhet të shohim vullnet politik dhe reforma të vërteta, jo në letër por në terren, sidomos në fushat kyçe siç është sundimi i të drejtës, konkurrenca dhe lidhja. Ky është mesazhi i euro- komisarit për zgjerim dhe politikë...

Mogerini: Ballkani Perëndimor është i tensionuar, nevojitet mbështetje bindëse nga BE

Situata në Ballkanin Perëndimor është e tensionuar, me sfida të planit të brendshëm, rajonal dhe global dhe nevojitet mbështetje bindëse nga BE për integrimin e rajonit, deklaroi sot në Bruksel përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federika Mogerini. Mogerini para seancës së ministrave për punë të...

Shkarkohet zyrtari qeveritar i Sllovenisë pasi nuk u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve

Një zyrtar qeveritar i Sllovenisë është pushuar nga puna pasi nuk ka dhënë përgjigje në pyetjet e parashtruara nga gazetarët gjatë intervistës. Ndryshe, qeveria sllovene ka shkarkuar shefin e sektorit për energji ripërtëritëse, Tilen Smolnikar, një ditë pas intervistës turpëruese me gazetaren Lea Majcen, ku...

Presidenti i ri gjerman Shtajnmaer, njeriu i cili “boksoi” Përzhino 2

Presidenti i ri i Gjermanisë, Frank Ualter Shtajnmaer, si shef i diplomacisë gjermane, detyrë që e kryente deri në fillim të muajit të kaluar, mes tjerash ishte aktiv në procesin e tejkalimit të krizës politike në Maqedoni. Angazhimi i tij edhe pse nuk ishte shumë...

 “Standard”: Pjesëmarrja e Kurz në Shkup është e vonshme dhe pagesë e dobët për krizën e refugjatëve

Pjesëmarrja e shefit të diplomacisë austriake, Sebastian Kurz në mitingun qendror të VMRO DPMNE-së në Shkup të dielën, është pagesë e vonuar dhe e keqe e borxhit ndaj autoriteteve të Maqedonisë për mbylljen e kufirit maqedonas- grek dhe për ndalimin e fluksit të emigrantëve...

Komisioni Evropian kërkon që të kontrollohen të gjithë që hynë në zonën- shengen

KE sot propozoi kontroll paraprak për çdonjërin i cili nga shteti i treti futet në zonën- shengen të BE-së, madje edhe nëse ai shtet ka regjim pa viza. Me këtë hap, BE do të zbatoj sistem të ngjashëm me atë që ekziston në SHBA.  Sistemi...

Borisov: Tani nuk është koha dhe interesi i Bullgarisë që të bëhemi pjesë e zonës shengen

Tani nuk është koha që të bëhemi pjesë e zonës- shengen dhe afrimi i shtetit tonë në këtë zonë nuk do të ndihmojë, tha kryeministri bullgar, Bojko Borisov. "Të gjithë thonë se Bullgaria menjëherë duhet të bëhet pjesë e Shengenit. Por, ky nuk është interesi...

Han nuk na përmendi, kërkoi që Ballkani Perëndimor fillimisht të bashkoj ekonominë e pastaj të hyj në BE

Eurokomisionari, Johanes Hahn sot vlerësoi se dalja e një vendi nga anëtarësimi i BE-së nuk do të thotë se është ndërprerë procesi i zgjerimit të Unionit, por se ekzistojnë shumë shkaqe që ai të vazhdojë. Duke e hapur Forumin e biznesit në kuadër të Samitit...

Bruksel: Emigrantët nga Idomeni të transferohen nëpër kampet e Greqisë

KE dërgoi apel deri të gjithë emigrantët që të transferohen në kampet tjera në Greqi. "KE do të vazhdoj të dërgoj apel se njerëzit në Idomeni duhet të ridestinohen dhe kujdesen në qendrat e pranimit në Greqi dhe nuk duhet të bëjnë tentime të rrezikshme....

Në Greqi bllokohen 20.000 refugjat, në Idomeni presin 6500 persona

Në tërë Greqinë për momentin janë bllokuar prej 20 deri 25 mijë refugjatë. Shifrën e publikoi ministri për emigracion, Janis Muzalas në intervistë për televizion grek “Mega” ndërsa fluksi pritet të vazhdoj. Sipas të dhënave, në kampin në Idomeni presin diku 6500 refugjat ndërsa në...

Pas anulimit të mini- samitit, agjenda e Han e zbrazët ndërsa vizita në Shkup e pasigurt

Vizita  euro- komisarit për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në Maqedoni edhe më tej ngel e pasigurt. Në media dolën të dhëna se Han do të anuloj vizitën për shkak të mini- samitit në BE lidhur me krizën e refugjatëve, por pas anulimit...

Të paktën 10 të vdekur dhe 15 të lënduar në Stamboll, nuk ka maqedonas të lënduar

Të paktën 10 të vdekur dhe 15 të lënduar në qendër të Stambollit pasi një kamikaz ka aktivizuar mjetin shpërthyes në afërsi të një grupit turistësh të cilët vizitonin qytetin. Konsulli i përgjithshëm i R. së Maqedonisë në Stamboll, Zerin Abaz për “Meta” deklaroi se...

Drejtori i ri i AKE është Vlladimir Ristevski.

Organizata “Shoqëri e hapur” është e padëshiruar në Rusi Prokuroria ruse sot konfirmoi se Fondacioni “Shoqëri e hapur” i Xhorxh Sorosit dhe Fondacioni “OSI Asistents” nuk janë të dëshiruar në Rus sepse ato paraqesin kërcënim për rendin kushtetues të Rusisë. Zëdhënësja e prokurorisë, Marina Gridnjeva, deklaroi...

Ivanov në Bruksel 2 ditë në takime me Stolenberg dhe Timermans

Presidenti Gjorge Ivanov prej sot do të qëndrojë për një vizitë pune dyditore në Bruksel. Ivanov, siç njofton kabineti i tij, sot do të takohet me kryetarin e parë të Komisionit Evropian, Frans Timermans. Sipas axhendës, presidenti i Maqedonisë nesër do të takohet me sekretarin e...

Bruksel: Niveli kundër sulmeve kamikaz në nivelin më të lartë

Autoritetet belge sot ngritën nivelin e rrezikut nga sulmet kamikaz në rajonin e Brukselit në nivelin më të lartë, duke paralajmëruar për “kërcënime shumë serioze”. Metroja do të jetë e mbyllur deri nesër ndërsa qytetarët paralajmërohen që t’i evitojnë tubimet masovike, përfshirë qendrat tregtare,...

Janë identifikuar të gjitha viktimat e sulmit në Paris

Janë identifikuar të gjithë 129 viktimat nga sulmi kamikaz në Paris, njoftoi qeveria franceze. “Janë identifikuar trupat e 129 personave të vrarë. Më shumë se 100 familje janë në gjendje t’i marrin trupat e të afërmeve në tyre në institutin e forenzikës” thuhet më tej...

Identifikohet sulmuesi i parë në Paris

Hetuesit francezë kanë mundur të identifikojnë këtë të diel njërin prej sulmuesve në Paris që lanë të paktën 129 persona të vdekur. Bëhet fjalë për shtetasin francez Omar Ismail Mostefai, i cili është përmendur si njëri prej atentatorëve si nga mediat lokale, edhe nga një...

Bilanci tragjik në Paris: Mbi 160 të vrarë dhe 200 të plagosur

Pas sulmeve të mbrëmshme në Paris bilanci tragjik i të cilit është mbi 160 të vrarë dhe mbi 200 të plagosur, janë angazhuar 30.000 policë për të ruajtur sigurinë, ndërkaq qeveria e Francës vazhdimisht është mbledhje. Sipas hetimeve të deritanishme konsiderohet se terroristët janë trajnuar...

Masakër në Paris: 160 të vrarë në disa sulme terroriste

Më së paku 120 persona janë vrarë në sallën e koncertit "Bataklo", kurse 40 të tjerë u vranë gjatë sulmeve dhe të shtënave në kryeqendrën e  Francës. Mediat franceze raportojnë se bilanci i të vrarëve ka arritur 120, pas aksionit policor në sallën "Bataklo" ku...