fbpx

Manipulimi i zyrtarëve serbë me rastin e dhunës ndaj 84 vjeçares

E ashtuquajtura ZyrĂ« pĂ«r KosovĂ« nĂ« QeverinĂ« e SerbisĂ« vazhdon tĂ« pretendojĂ« se sulmet ndaj serbĂ«ve nĂ« komunat mĂ« shumicĂ« serbe kryhen me qĂ«llim tĂ« frikĂ«simit dhe dĂ«bimit tĂ« serbĂ«ve nga Kosova, duke aluduar nĂ« gjoja njĂ« ‘fushatĂ« spastrimi etnik’ tĂ« popullates serbe tĂ«...

Deklarata e deputetit ukrainas qĂ« mori ‘gabimisht’ vĂ«mendjen

Oleksiy Oleksiyovich Goncharenko është një nga politikanët ukrainas më aktivë në rrjetet sociale për atë që po ndodh në Ukrainë që nga 24 shkurti kur nisi pushtimi i Rusisë. Por në profilin e tij në Twitter, ai reagon edhe për ngjarje jashtë Ukrainës. Deputeti, njëherësh edhe...

Putin nuk po planifikon arratisjen nga Rusia

Barbara Halla Pas nisjes së luftës në Ukrainë, Rusia ka nisur të prodhojë lajme të cilat përhapen me shpejtësi edhe në vendin tonë. Mediat në Shqipëri përkthejnë informacionin qe e marrin nga këto burime, një prej të cilëve është kanali i lajmeve Telegram të quajtur General...

A e morën hackers-at edhe kontrollin e SMS Server apo funksioneve të SMS Server që e-Albania përdor?

Ditët e fundit Shqipëria u përball me një sulm kibernetik që rrezikoi të fshinte të gjitha të dhënat që ndodheshin në portalin e-Albania. Sulmi sipas autoriteteve shqiptare u përballua me sukses duke mos toleruar hakerimin e asnjë DATE ndërsa me hetimet është përfshirë edhe...

Përse janë të paqëna paralajmërimet për luftë midis Kosovës dhe Serbisë

Mosmarrëveshjet për çështjen e lejimit të targave në kufirin Serbi-Kosovë, ushqyen mediat shqipfolëse sidomos muajt e fundit me lajme se lufta ishte në prag. Faktoje sjell një analizë mbi pavërtetësinë e këtyre lajmeve, siç ishte ai për datën 1 shtator, dhe pse në thelb...

Lajm çorientues mbi intervistën e Ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë

Ambasada e MbretĂ«risĂ« sĂ« Bashkuar nĂ« PrishtinĂ« ka deklaruar nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r GazetĂ«n Express se muajt nĂ« vazhdim do tĂ« pĂ«rdorin njĂ« gamĂ« tĂ« gjerĂ« tĂ« arsenalit britanik pĂ«r tĂ« vazhduar luftĂ«n kundĂ«r kriminalitetit dhe korrupsionit nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor. Faqja nĂ« Facebook “Specialja”...

Pretendimi pa fakte i “Alo-s” gjoja se Albin Kurti financon filmin “UnĂ« dhe Millosheviçi”

“UnĂ« dhe Millosheviçi” Ă«shtĂ« projekti me i ri kinematografik kosovar me regji dhe skenar tĂ« Arben Kastratiti cili ka mbledhur aktorĂ« tĂ« njohur hollivudianĂ«, evropianĂ« dhe kosovarĂ«. Mediat serbe pretendojnĂ« se qĂ«llimi i kĂ«tij filmi Ă«shtĂ«  pĂ«r tĂ«  nxitur urrejtje ndaj serbĂ«ve. “KanĂ« marrĂ« miliona...

Dezinformatat e Petar Petkoviqit në polemikë me ambasadorin e Gjermanisë

Zyrtarët serb po u qëndrojnë kujdestarë edhe diplomatëve të huaj në Prishtinë duke reaguar ndaj deklaratave të tyre. Shpeshherë, këtë po e bëjnë duke dezinformuar dhe keqinterpretuar marrëveshjet e Brukselit dhe vendimet e qeverisë së Kosovës. Kësisoj, drejtori i së ashtuquajturës Zyrë për Kosovën...

ÇfarĂ« na mĂ«son debati mbi tĂ« drejtĂ«n pĂ«r tĂ« abortuar pas precedentit nĂ« SHBA

Barbara Halla  Në qershor 2022, Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës hodhi poshtë një precedent ligjor, të njohur si çështja Roe v. Wade që e përcaktonte abortin si një të drejtë të mbrotjur nga kushtetuta e shtetit federal amerikan. Në Shqipëri, ky...

Fake news: “NĂ« ShqipĂ«ri dhe KosovĂ« vepron ushtrÎŻa e Erdoganit”

Portali “lajmeflesh.com” postoi mĂ« 2 gusht 2022, njĂ« artikull me titullin “MedÎŻa gjermane ngre aIarmin: “NĂ« ShqipĂ«ri dhe KosovĂ« vepron ushtria e Erdoganit”. Faktoje bĂ«n njĂ« verifikim tĂ« fakteve dhe rezulton se ky Ă«shtĂ« njĂ« fake news. “Kryeministri Edi Rama ka vendosur t’i kalojĂ« TurqisĂ«...

Vuçiq dezinformon pĂ«r krijimin e njĂ« ‘task force anti-serbe’ nga Kurti

Zyrtarët serbë kanë dezinformuar lidhur me shkaqet e arrestimit të Dejan Spahiqit nga Policia e Kosovës duke thënë se ai nuk kishte probleme me ligjin dhe se vetëm po transportonte barna në Rudare të Zveçanit. Gjatë një interviste për televizonin publik serb- RTS, presidenti...

A do sjellë Ballkani i Hapur një gjenocid në rajon si thotë Gjukanoviç?

Ardi Pulaj Presidenti i Malit tĂ« Zi, Milo Gjukanoviç deklaroi mĂ« 27 korrik 2022 se qĂ«llimi i nismĂ«tarĂ«ve tĂ« “Ballkanit tĂ« Hapur” Ă«shtĂ« zhdukja e BosnjĂ«-HerzegovinĂ«s, Malit tĂ« Zi, KosovĂ«s dhe MaqedonisĂ« sĂ« Veriut. Sipas tij, situata qĂ« do tĂ« pĂ«rfundonte me “luftĂ« dhe njĂ«...

Lajm i rremë lidhur me gjoja plagosjen e një polici dhe dy serbëve në veri

Dezinformatat dhe lajmet e rreme lidhur me gjoja tĂ« plagosurit dhe dĂ«met e shkaktuara si pasojĂ« e bllokimit tĂ« rrugĂ«ve qĂ« shpiejnĂ« drejt pikave kufitare nĂ« Jarinje e BĂ«rnjak, kanĂ« qarkulluar kĂ«tĂ« javĂ« nĂ« mediat kosovare, shkruan Sbunker.net MĂ« 31 korrik rreth orĂ«s 20:00, “Gazeta...

Lajme të rreme mbi liberalizimin e vizave në Kosovë

Më 23 dhe 24 qershor është mbajtur samiti i Ballkanit Perëndimor në Bruksel ku janë mbledhur liderë të Bashkimit Evropian dhe ata të Ballkanit Perëndimor. Ndër çështjet më të rëndësishme të këtij Samiti kanë qenë: procesi i zgjerimit dhe perspektiva evropiane e vendeve të...

Zyrtarët e Serbisë në fushatë dezinformimi për serbët e Kosovës

Policia e Kosovës (PK) më 7 korrik, duke zbatuar vendimin e Gjykatës Themelore në Ferizaj, ka bastisur disa lokacione në komunën e Shterpcës. Sipas prokurorit të rastit, qëllimi i këtij aksioni të PK-së, ka qenë kontrollimi i disa lokacioneve ku veprojnë strukturat ilegale serbe në...

Shqipëria, pre e sulmeve kibernetike

Teksa Shqipëria përgatitej për një nga momentet e shumëpritura në rrugëtimin e saj evropian, konferencën e parë ndërqeveritare me Bashkimin Evropian, vendi ra pre e një sulmi kibernetik që paralizoi shërbimet online të shtetit shqiptar. Shqipëria, është vendi i radhës në rajonin e Ballkanit...

Analizë/Ballkani i Hapur nuk është projekt pro-rus, por rreziqet nuk mungojnë

QĂ« nĂ« fillimet e iniciativĂ«s tĂ« pagĂ«zuar si “Ballkani i Hapur”, kjo nismĂ« Ă«shtĂ« parĂ« me mosbesim nga analistĂ« dhe politikanĂ« shqiptar, sidomos ata tĂ« opozitĂ«s. Por me shpĂ«rthimin e luftĂ«s nĂ« UkrainĂ«, mosbesimi ndaj kĂ«saj iniciative Ă«shtĂ« rritur duke e atashuar atĂ« si...

Thirrje për armatosje nga një portal përmes profilit fals të Alfred Cakos

Një lajm tërësisht i pabazuar në fakte, me thirrje antikushtetuese në përmbajtje dhe duke përdorur si referencë profile të rreme në rrjetet sociale është shpërndarë së fundi nga një portal online. Verifikimi i Faktoje gjeti se lajmi i publikuar nga Gazetaz jo vetëm është...

Alarmet e rrejshme të Presidentit Vuçiq për serbët e Kosovës

ZyrtarĂ«t serbĂ« i janĂ« rikthyer diskursit luftĂ«nxitĂ«s pas vendimit tĂ« QeverisĂ« sĂ« KosovĂ«s qĂ« Ă«shtĂ« mbajtur mĂ« 29 qershor, i cili obligon qytetarĂ«t serbĂ« t’i kthejnĂ« targat ilegale tĂ« SerbisĂ« nĂ« RKS. GjatĂ« mbledhjes sĂ« QeverisĂ« u morr vendimi qĂ« qytetarĂ«t qĂ« kanĂ« targa tĂ« lĂ«shuara...

Vizita e Lavrov në Serbi/ A ishte i parashikueshëm anulimi?

NĂ« fillim tĂ« qershorit, Rusia njoftoi pĂ«r anulimin e ‘befasishĂ«m’ tĂ« vizitĂ«s sĂ« kryediplomatit Sergei Lavrov nĂ« Serbi. Ky lajm u parapri nga tituj sensacionalë  edhe nĂ« mediat shqiptare pĂ«r vizitĂ«n e Lavrovit nĂ« Ballkan madje edhe me analizĂ«n se çfarĂ« pasojash do sillte...