fbpx

Marrja në kontroll nga KFOR e veriut të Kosovës, një tezë në dëm të saj

Territori në veri të Kosovës duhet të mbahet nën kontroll nga trupat e KFOR, sipas kryeministrit Rama, që i mëshoi kësaj deklarate edhe në seancën parlamentare për votimin e rezolutës, ku dënohej sulmi i 24 shtatorit në Banjskë. Por kjo tezë, e artikuluar edhe...

Policia e Kosovës: Stacioni i ri në Zubin Potok nuk paraqet rrezik për serbët

*Përgatiti: Ridona Berisha Policia e Kosovës (PK) së fundmi mori vendim për ndërtimin e një stacioni policor në Zubin Potok, komunë kjo me shumicë serbe. Sipas komunikatës së lëshuar nga PK më 28 tetor 2023, stacioni i ri policor është i domosdoshëm, sepse stacioni policor...

Mediet sociale nën llupën e verifikuesve të fakteve

Nga Ardit Kika“Qy, qy edhe Vlora Çitaku paska pasosh të Serbisë a!…”, “Publikohet super-skandali, kryetari i Listës Serbe Goran Rakić në aksion intim në jaht”, “Kredi për biznese deri në 50,000 euro”  — këto janë vetëm disa prej dezinformatave të shpërndrara sivjet në platformën...

Antena e qeverisë ruse në Kosovë

Nga Ardit KikaNë komunat me shumicë serbe, si në qendër ashtu edhe në veri të Kosovës, shpërndahen çdo ditë gazetat nga Serbia. Në dyqane e në kiosqe të lagjeve të Zubin Potokut e Graçanicës gjenden lehtësisht numrat e rinj të tabloideve pro-qeveritare nga Serbia si...

Mohohet pretendimi se varrezat serbe u dëmtuan me urdhër të Qeverisë

*Përgatiti: Ridona Berisha Pretendimi i Listës Serbe se me urdhër të Qeverisë po dëmtohen varrezat e tyre në veri të Mitrovicës, është demantuar nga institucionet e Kosovës. Shkas për t’iu rikthyer akuzave se këto veprime janë të koordinuara me qëllim të dëmtimit të pronave serbe...

A u propagandua me uljen e tarifave të internetit roaming?

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama njoftoi se prej datës 1 Tetor 2023 çmimet e internetit roaming janë ulur mesatarisht deri në 99%. Deklarata erdhi pas marrëveshjes mes BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit. Një verifikim i Faktoje tregon...

Keqinterpretimi i fjalëve të Macronit për vizat nxit valë reagimesh

Media të ndryshme e politikanë kanë rënë në grackën e keq përkthimit të një deklarate të presidentit të Francës, Emanuel Macron, lidhur me liberalizimin e vizave për Kosovën. Macroni vizitoi Shqipërinë më 17 tetor në kuadër të Samitit të Berlinit me vendet e Ballkanit...

Disa media serbe e akuzojnë Ahtisaarin për korrupsion edhe pas vdekjes

*Përgatiti: Ridona Berisha Mediume serbe që njihen për narrativa kundër shtetit të Kosovës u janë rikthyer shpifjeve ndaj akterëve që ishin pjesë e procesit në krijimin e shtetit të Kosovës. Këtë e bënë edhe me rastin e vdekjes së ish-presidentit të Finlandës, Martti Ahtisaari, i...

Demantohet informata se një pjesëtar i FSK-së komentoi në përkrahje të Hamasit

*Përgatiti: Ridona Berisha Ndezja e një lufte të re në Lindjen e Mesme mes Izraelit dhe Palestinës ka ndikuar edhe në sferën e informimit në Kosovë. Në lidhje me këtë, Ministria e Mbrojtjes e Kosovës ka demantuar pretendimin e një artikulli të një portali në...

Sulmi në Banjskë dhe narrativat dezinformuese

Tensioni i krijuar në veri të Mitrovicës pas sulmit me armë në Manastirin e Banjskës rindezi edhe njëherë retorikën propagandistike që nxit urrejtje etnike mes shqiptarëve dhe serbëve.  Studiues nga Kosova dhe Serbia e shohin përshkallëzimin e narrativës si mjet për nxitjen e frikës dhe...

Foto e ushtarit të vrarë azer keqinterpretohet si e terroristit të sulmit në Banjskë

Foto e një ushtari të vrarë po qarkullon në rrjet me pretendimin se ai është një prej terroristët serbë që u vra nga policia e Kosovës pas sulmit në Banjskë. Verifikimi i Faktoje zbuloi se foto tregon në të vërtetë një ushtar azer të...

Sulmi në Banjskë përmes të cilit u tentua “aneksimi i veriut”

*Përgatiti: Ridona Berisha Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit ishte kërcënimi më i madh që iu bë sovranitetit të Kosovës që prej shpalljes së pavarësisë, me ç’rast u vra  rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, dhe u plagos një tjetër. Ky sulm riktheu rrezikun...

E pavërtetë deklarata e Vuçiç se EULEX nuk u përfshi në aksionin në veri të Kosovës

Vrasja e policit të Kosovës në Banjska dhe situata që pasoi u shfrytëzua nga presidenti serb Alexandar Vuçiç për të nxitur tensionin dhe urrejtjen etnike. Por deklaratën e Vuçiç se Policia e Kosovës nuk e kishte lejuar EULEX-in të merrte pjesë në operacionin policor...

Flamuri i Kosovës në fasadën e bashkisë së Sarajevës, një montazh i bukur për të qënë i vërtetë

Imazhi i një ndërtese në Bosnje-Hercegovinë e ndriçuar me ngjyrat e flamurit të Kosovës po shpërndahet në rrjete sociale si mbështetje e vendeve të rajonit pas sulmit terrorist në veriun e vendit. Verifikimi i Faktoje zbuloi se imazhi është i manipuluar nga një foto...

Mohimi dhe më pas pranimi i vërtetësisë së videos ku shihet Radojçiqi

*Përgatiti: Ridona Berisha Zyrtarë të Serbisë kanë tentuar të dezinformojnë në përpjekjen e tyre për ta mohuar sulmin terrorist të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit, duke ngritur dyshime mbi pamjet e publikuara nga autoritetet e Kosovës. Ato fillimisht u nxorrën në media ndërkombëtare përmes...

Inspektorati Policor i Kosovës mohon të jetë ushtruar dhunë ndaj dy serbëve në Graçanicë

*Përgatiti: Ridona Berisha Inspektorati Policor i Kosovës (IPK) ka hedhur poshtë pretendimet se zyrtarët policor kanë përdorur dhunë brutale ndaj dy të arrestuarve në Graçanicë, në bazë të hetimeve që ka zhvilluar deri më tani. Më 15 shtator 2023, Policia e Kosovës ka njoftuar se në Graçanicë janë...

Policia e Kosovës demanton se janë vrarë 15 sulmues, konfirmon 3 të vdekur

*Përgatiti: Ridona Berisha Më 24 shtator 2023, duke iu referuar tensioneve në veri të Kosovës, një grup prej rreth 30 pjesëtarëve të uniformuar kanë sulmuar të dielën pjesëtarët e Policisë së Kosovës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës. Portale të shumta në gjuhën shqipe kanë dezinformuar me...

Fotografitë e publikuara nuk paraqesin sulmuesit e vrarë në veri të Kosovës

*Përgatiti: Ridona Berisha Me datë 24 shtator 2023, rreth orës 02:34 të mëngjesit, një grup prej rreth 30 pjesëtarëve të uniformuar kanë sulmuar të dielën pjesëtarët e Policisë së Kosovës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës. Për pasojë, polici Afrim Bunjaku ndërroi jetë dhe...

Atentati me 6 viktima në Greqi; Media në kurthin e dezinformimit, stigmatizon shqiptarët

Vrasja që tronditi Greqinë mbrëmjen e 11 shtatorit, me 6 viktima, u pasqyrua masivisht në mediat shqiptare. Ato raportuan copy-paste se viktimat ishin shqiptarë, pjesë të një grupi kriminal. Autoritetet policore greke identifikuan se vitkimat ishin nga Turqia. Por ndërkohë dizinformimi i radhës nga mediat shqiptare...

Propaganda serbe “godet” përsëri

Ndeshja e 10 shtatorit mes kombëtares shqiptare dhe asaj polake në stadiumin “Air Albania” në Tiranë u kthye në ‘ushqim’ për propagandë në disa media serbe. E gjitha nisi me gjestin e golashënuesit për ekipin e Shqipërisë, Mirlind Daku që hoqi fanelën e kombëtares...