fbpx

Thirrje për armatosje nga një portal përmes profilit fals të Alfred Cakos

Një lajm tërësisht i pabazuar në fakte, me thirrje antikushtetuese në përmbajtje dhe duke përdorur si referencë profile të rreme në rrjetet sociale është shpërndarë së fundi nga një portal online. Verifikimi i Faktoje gjeti se lajmi i publikuar nga Gazetaz jo vetëm është...

Alarmet e rrejshme të Presidentit Vuçiq për serbët e Kosovës

Zyrtarët serbë i janë rikthyer diskursit luftënxitës pas vendimit të Qeverisë së Kosovës që është mbajtur më 29 qershor, i cili obligon qytetarët serbë t’i kthejnë targat ilegale të Serbisë në RKS. Gjatë mbledhjes së Qeverisë u morr vendimi që qytetarët që kanë targa të lëshuara...

Vizita e Lavrov në Serbi/ A ishte i parashikueshëm anulimi?

Në fillim të qershorit, Rusia njoftoi për anulimin e ‘befasishëm’ të vizitës së kryediplomatit Sergei Lavrov në Serbi. Ky lajm u parapri nga tituj sensacionalë  edhe në mediat shqiptare për vizitën e Lavrovit në Ballkan madje edhe me analizën se çfarë pasojash do sillte...

Mësimi i gjuhës turke në shkolla dhe ndikimi i vizitës së Erdogan në Shqipëri

Përfshirja e gjuhës turke në shkolla është një prej marrëveshjeve mes Turqisë dhe Shqipërisë. Marrëveshja u zyrtarizua me VKM thuajse një muaj pas vizitës, që presidenti Erdogan zhviloi në Shqipëri në 17 janar të këtij viti. Faktoje mësoi zyrtarisht nga Ministria e Arsimit dhe...

Titull keqinformues rreth “marrëveshjes së shumëpritur” mes Kosovës e Serbisë

Më 21 qershor Kosova dhe Serbia finalizuan udhërrëfyesin për zbatimin e marrëveshjeve për energjinë në katër komunat e veriut të Kosovës: Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok. Udhërrëfyesi është mbështetur në marrëveshjen e vitit 2013, e cila është arritur në Bruksel në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi,...

Kosova pret heqjen e vizave Shengen, pengesat dhe teoritë që po zvarrisin procesin

Komisioneri për zgjerimin Oliver Varhelyi deklaroi pas samitit BE-Ballkani Perëndimor, se duhet një udhërrëfyes i ri për Kosovën të liberalizuar vizat. Kjo shkaktoi zemërim në Prishtinë, ndërsa Komisioni Europian reagoi duke garantuar se nuk ka asnjë udhërrëfyes të ri dhe se Kosova i ka...

Debunking/ 42 nga 150 mercenarë shqiptarë janë vrarë në Ukrainë Institucionet zyrtare: Deklarata është e pavërtetë

Në muajin qershor Ambasada Ruse në Shqipëri publikoi një listë ku bëhej e ditur se 42 mercenarë nga Shqipëri janë vrarë në Ukrainë, ndërkohë që numri i tyre prezent, që prej fillimit të luftës përllogaritet në 150. Screenshot nga postimi i Ambasadës Ruse në Shqipëri Dokumenti i prodhuar...

Kërcënimet me bomba shqetësim për sigurinë e vendit

Vala e kërcënimeve në rajon me alarme të rrejshme për bomba ka prekur edhe Kosovën. Mesazhe kërcënuese nga adresa anonime janë dërguar në Universitet, shkolla, aeroport dhe stacion të autobusëve. Deri tash nuk u gjet asnjë bombë. Por alarmet përhapën panik duke sfiduar edhe kapacitetet e organeve...

Edhe Ukraina me “hap breshke” drejt BE si Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut?

“Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut mbështesin dhënien e statusit të vendit kandidat për anëtarësim në BE. Në këtë rrugë evropiane, vendet tona nuk janë konkurrente, ato plotësojnë dhe forcojnë aftësitë e njëri-tjetrit,” shkroi presidenti ukrainas Zelenski në Facebook në mes të qershorit, kur...

A u rritën eksportet Shqipëri-Kinë dhe çfarë thonë ekspertët për ndikimin kinez?

Viti 2022 shënoi një rritje të eksporteve të Shqipërisë drejt Kinës, në masën 67%. Të dhënat zyrtare nga INSTAT, të përpunuara nga Faktoje tregojnë se Kina po “merr” nga vendi ynë xeherorë dhe koncentrate kromi e bakri. Rritjen e shifrave për eksportet e deklaroi...

Debunking/Veto e Turqisë antarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO dhe si e pasqyruan media pro-turke

Pas gati gjysëm-shekulli qëndrimi neutral përkundrejt NATO-s, më 18 maj 2022, Suedia dhe Finland paraqitën aplikimet e tyre për t’u bërë pjesë e aleancës. Procesi hasi në veton e Turqisë, e cila   po bëhet pengesë duke akuzuar vendet nordike “bujtina terroristësh” dhe mbështesin grupime terroriste që...

Debunking: A shkaktoi skandal shakaja e kryeministrit Rama në Maqedoninë e Veriut

“Edi Rama ka shkaktuar skandal në Maqedoninë e Veriut,” kështu e kanë karakterizuar mediat shqiptare dhe ato maqedonase shakanë e kryeministrit Rama ndaj homologut të tij maqedonas, gjatë një takimi me kancelarin gjerman Olaf Scholz, kur ky i fundit e prezantoi atë si “kryeministri...

Mali i Zi iu bashkua “Ballkanit të Hapur’’ dhe Edi Rama nuk merret me Kosovën e lajme të tjera çorientuese rreth BH-së

Iniciativa e tri shteteve të Ballkanit Perëndimor, Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, e njohur si “Ballkani i Hapur” vazhdon të jetë një nga temat më të debatueshme në Kosovë dhe rajon. Takimi i fundit i kësaj nisme, i cili u organizua në Ohër të Maqedonisë...

Zyrtarë rusë e serbë vazhdojnë të mohojnë Masakrën e Reçakut

Edhe pas tre muajsh nga agresioni i Rusisë mbi Ukrainën, kanë vazhduar deklaratat dezinformuese të zyrtarëve rusë dhe serbë mbi Kosovën. E fundit erdhi nga Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, i cili në një intervistë për “Sputnik-un” në Rusi e të transmetuar...

“Kriza e vajit”, shifrat e INSTAT dhe importuesit: Nuk ka vend për panik

Rusia dhe Ukraina vijojnë të jenë dy eksportuesit kryesorë të vajit në vend, pavarësisht luftës mes dy shteteve. Të dhënat e INSTAT të përpunuara nga Faktoje, pas alarmit të ngritur nga importuesit se vendi po rrezikon të mos ketë vaj në treg, tregojnë se...

Debunking/ Propaganda e rusëve shënjestron organizatat fact-checking, ndër to dhe Faktoje

Makineria e propagandës ruse gjatë luftës në Ukrainë ka qenë e një armë e fortë, për të ndikuar në dizinformim dhe krijimin e lajmeve të rreme. Në fillim të muajit maj mediat ruse publikuan një raport ku shënjestruan rrjetin e organizatave fact-checking në gjithë...

Debunking/Lajmet dizinformuese që “morën dhenë” në prag të 9 majit, ditë simbol të Europës dhe Rusisë

9 maji është Dita e Evropës, e cila kremton paqen dhe unitetin në Evropë duke përkujtuar deklaratën e ministrit të jashtëm francez Schuman, në vitin 1950. Në Rusi, kjo ditë festohet si “Dita e Fitores” dhe lidhet me fitoren ndaj nazizmit, pergjatë luftës së...

Lufta në Ukrainë ka shtuar tensionet në mes Kosovës dhe Serbisë

Shumë kohë para se konflikti në Ukrainë të përshkallëzohej në një luftë në shkallë të gjërë nga ana e Rusisë, tensionet në Ballkanin Perëndimor ishin të pranishme, ashtu si edhe interesimi i Rusisë që Ballkani Perëndimor të mbetej zonë e trazuar brenda Evropës dhe...

Debunking/ “Hitleri ishte hebre” dhe portretizimi i luftës në Ukrainë si luftë kundër neonazizmit

“Pra, çka nëse Zelensky është hebre. Fakti nuk i mohon elementet naziste në Ukrainë. Unë besoj se Hitleri kishte gjithashtu gjak hebre”, tha ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov në 1 maj 2022 në një intervistë me kanalin italian të lajmeve Zona Bianca, duke shtuar se...

Manipulimi me incidentet në lokalitetet me shumicë serbe në Kosovë

Zyrtarët e Serbisë vazhdojnë t’u japin cilësim etnik incidenteve/vjedhjeve në zonat e komunitetit serb, duke pretenduar se ato janë të sinkronizuara me deklaratat e politikanëve të Kosovës, që kanë për qëllim dëbimin e serbëve nga Kosova. E ashtuquajtura Zyrë për Kosovë në Qeverinë e...