fbpx

Programi veror i Kinotekës filloj me festivalin për fëmijë

Programi veror i Kinotekës filloj me festivalin për fëmijë “Tintiri- mintiri”, dedikuar filmave për fëmijë, por edhe filmave që i kanë përpunuar fëmijët e do të mbahet prej 5 deri më 7 qershor. Ndërsa në ditët e para të korrikut në Kinotekë do të mbahet...

Sot fillon festivali i filmit në Tetovë

Edicioni i katërt i festivalit të filmit “Watch Out” do të mbahet në Tetovë prej 26 deri 29 maj në amfiteatrin e Qendrës memoriale të partisë komuniste në Tetovë. Për festivalin janë paraqitur mbi 150 aplikues nga pesë kontinente ndërsa juria ka zgjedhur 32...

Takim i Kançeska- Milevska me ambasadorin amerikan Bejli  

Ministrja e kulturës, Elizabeta Kançeska- Milevska sot kishte takim me ambasadorin amerikan Xhes Bejli ku janë vlerësuar raportet e mira mes dy vendeve që kanë të bëjnë me fushën e kulturës. Kançeska- Milevska, siç informojnë nga ky dikaster, është falënderuar për mbështetjen e madhe që...

Promovohet vëllimi i gjashtë i “Fjalorit shpjegues i gjuhës maqedonase”

Gjuha është segment i rëndësishëm i trashëgimisë së përgjithshme kulturore të një populli. Ajo është komponent që determinon prejardhjen e popullit, të kaluarën e tij dhe pa të identifikimi në suaza botërorë është i pamundshëm. Pikërisht për këtë, pasuria gjuhësore e vendosur mes kopertinave...

Bashkëpunimi në sferën e kulturës

„Bashkëpunimi shqiptaro- maqedonas në sferën e kulturës po zhvillohet me sukses dhe me kënaqësi të ndërsjellët. Po realizohet përmes aktiviteteve të shumta në pjesën e mbrojtës së trashëgimisë kulturore, me pjesëmarrje të teatrove nga Maqedonia në Shqipëri si dhe pjesëmarrje reciproke të teatrove të...

Oscar, me 4 statuja të arta triumfon filmi “Birdman”

Në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve Oscar është filmi ‘Birdman’ ai që triumfon duke marrë plot 4 statuja të arta: filmi më i mirë, regjisori më i mirë (Alejandro Gonzalez Inarritu), kinematografia më e mirë dhe skenari origjinal më i mirë. Michael Keaton është protagonisti...

John Ralston Soul në Ohër mori çmimin botëror të humanizmit

Kryetari i Internacional PEN dhe një nga emrat kryesues të letërsisë botërore dhe eseve, John Ralston Soul, është fituesi i nëntë me radhë i çmimit të humanizmit, të cilin e ndan Akademia  e Humanizmit të Ohrit . Ai deklaroi se ndjehet i nderuar që radhitet...

Provim i librit dhe monodramës të Karnavalit të Vevçanit 2015

Përmbledhje me tregime nga Koste Shutinoski sot do të promovohet në komunën e Vevçanit, në kuadër të karnavalit vjetor të Vevçanit. Në suaza të karnavalit, Done Donev do të interpretojë monodramë. Manifestimi qendror, do të mbahet më 13 janar, kurse  të nesërmen me djegien...

Kaba shqiptare në Koncertin tradicional të Vitit të Ri në Vjen

Për herë të parë në historinë e koncertit të përvitshëm të Vjenës që mbahet çdo 1 janar u luajt muzikë shqiptare. Edhe maestro Zhani Ciko që prej vitesh komenton këtë ngjarje në ekranin e TVSH-së nuk mbante mend një rast të dytë. Ishte “Philharmonic...

Janë siguruar fonde për mbështetje të produksionit muzikor vendas për 2015

Në Buxhetin e vitit 2015, janë siguruar 31.488.000 denarë për të gjitha kategoritë e ligjit për mbështetje të produksionit muzikor vendas, e cila u miratua në vitin 2013 dhe në përputhje me konkurset të publikuara nga Radio televizioni maqedonas në prill, qershor, shtator dhe...

Para shiut” në 500 filmat më revolucionare në historinë e kinematografisë

Qendra Zvicerane e filmave "Filmpodium" nga Cyrihu  filmin maqedonas "Para shiut" të Milço Mançevskit e radhiti ndër 500 filmatt më revolucionar të historinë e kinematografisë. Ky film është krah për krah me të gjitha filmat e mëdha, si "Qytetari Kejn" nga Orson Welles deri...

Promovohet monografia “70 vite filarmoni maqedonase”

Ekzistimin e saj shtatëvjeçarë, Filarmonia maqedonase e shënoi me promovimin e monografisë, prej formimit të saj në vitin 1944 e deri më sot, në të cilën me dokumente, fotografi dhe dëshmi është shpjeguar zhvillimi i këtij institucioni më të vjetër muzikorë. Monografia e quajtur “70...

Teatri i Manastirit përgatit dy premiera të reja

Dy shfaqe filluan të përgatiten prej ditës së djeshme në Teatrin Popullor të Manastirit. Njëra është dramë ndërsa tjetra komedi. Për herë të parë në TPM regji do të bëjë Andrej Cvetanovski i cili është duke përgatitur shfaqjen “Nata e Halverit” nga shkrimtari polak i...

“Pasuria shpirtërore”, ekspozitë e veprave të krijuara nga Aborixhinët

Në kuadër të programit të pasur për festën е 8 dhjetorit Ditës së patronazhit të Ohrit– Shën Klimenti i Ohrit, në Qendrën e  Kulturës “Gligor Prliçev” të Ohërit është hapur ekspozita për vepra të krijuara nga Aborixhinët, me titull “Pasuria shpirtërore”. Këtë ekspozitë e...

“Aktivizimi” qytetar i shkupjanëve, në filmin “Mos filloni revolucionin pa mua”

“Mos  filloni revolucionin pa mua” është filmi dokumentar i ri i “Produksionit Blank” kroat që xhirohet në Dubrovnik, Stamboll dhe Shkup. Siç sqaron Dario Juriçan, nënkryetar i produksionit të filmit, në film do të përfshihen protestat e Dubrovnikut ku qytetarët janë ankuar për referendumin me...

Vallja “Kopaçka” nën mbrojtje të UNESKO-a

UNESKO informoi se vallja maqedonase “Kopaçka”, të në mënyrë autentike e kultivon grupi folklorik me të njëjtin emër nga fshati i Dellçevës Dramçe, është regjistruar në listën përfaqësuese për trashëgimi kulturore jomateriale. Për t’u arritur kjo, ka ndihmuar edhe aplikimi i Republikës së Maqedonisë përmes...

Të shtunën”Bulevardi i librave” deri në mesnatë

I ngjan metropoleve botërore, Klubi “Matica” e vazhdon trendin i cili nëpër botë i kushtohet promovimit të leximit dhe shoqërimit me librat. Të shtunën “Bulevardi i librave”, do të jetë “i zgjuar deri në mesnatë”, “Matica” porosit zbavitje me libra, si burim i dashurisë dhe...

Në edicionin e katërt të “Animax-fest Shkupi” do të shfaqen 51filma

Në edicionin e katërt të Festivalit ndërkombëtar për film të animuar “Animaks-fest Shkupi 2014” do të shfaqen 51 filma, nga të cilët tetë janë dedikuar për publikun fëmijë. Festivali do të mbahet prej 4 deri më 6 dhjetor, në Kinotekën e Maqedonisë, nën moton “...

Shfaqja e Unkovskit u shpall më e mira në Kroaci

Çmimi kryesor i Shoqatës kroate për arte dramatike për shfaqjen më të mirë për vitin 2014, në Kroaci, iu nda shfaqjes “Tre motrat” e Anton P. Çehovit, në regji të Sllobodan Unkovskit, dhe në realizim të teatrit dramatik “Gavela” nga Zagrebi. Çmimet kombëtare për krijimet...

Kontesti me emrin, shkas për skandal në asamblenë e përgjithshme të Shoqatës së teatrove evropian

Kontesti i emrit ishte pengesë edhe për botën e teatrit të Greqisë. Me një fjalë, Janis Vuros, drejtori artistik i teatrit Kombëtar të Greqisë Veriore, nuk lejoi rrjetin teatror Asociacionin e ri teatror (NETA) të pranohet në Shoqatën e Teatrove Evropiane me emrin kushtetues. Siç ...