fbpx

Takim i Kançeska- Milevska me ambasadorin amerikan Bejli  

-

Ministrja e kulturës, Elizabeta Kançeska- Milevska sot kishte takim me ambasadorin amerikan Xhes Bejli ku janë vlerësuar raportet e mira mes dy vendeve që kanë të bëjnë me fushën e kulturës.

Kançeska- Milevska, siç informojnë nga ky dikaster, është falënderuar për mbështetjen e madhe që ambasada e SHBA-së në R. e Maqedonisë përmes Fondit të ambasadës e ofron për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore ku është shprehur bindje se partneriteti mes Maqedonisë dhe ShBA-ve do të vazhdoj edhe më tej.

Ajo përkujtoi se prej vitit 2001 nga ky Fond deri më tani janë ndarë mbi 1 milion dollarë për realizimin e 12 projekteve ku është bërë konservimi i objekteve të rëndësishme kulturore. Ministrja e kulturës njoftoi se vitin e kaluar, Muzeu i Kumanovës ka dorëzuar aplikacion deri tek ambasada e SHBA-së në Shkup për mbështetjen e projektin për riparim, mbrojtjet dhe riparim të lokalitetit arkeologjik Kokino.

Në takim është theksuar se është e rëndësishme për afirmimin e kulturës së SHBA-ve në vendin tonë, por edhe promovimin e vlerave kulturore maqedonase në kontinentin amerikan bashkëpunimi mes institucioneve kulturore të të dy vendeve. Milevska ka theksuar se një numër i madh i artistëve nga SHBA-të që paraqiten në festivalet me renome në Maqedoni si “Vera e Ohrit” dhe “Mbrëmjet e operës” ndërsa këtë vit edhe Teatri popullor në Manastir, në suazat e festivalit të tretë të “Manastir Shekspir” do të mbahet shfaqje në regji të Xhon Blondel nga ShBA-të.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.