fbpx

Presidenti i ri gjerman Shtajnmaer, njeriu i cili “boksoi” PĂ«rzhino 2

Presidenti i ri i Gjermanisë, Frank Ualter Shtajnmaer, si shef i diplomacisë gjermane, detyrë që e kryente deri në fillim të muajit të kaluar, mes tjerash ishte aktiv në procesin e tejkalimit të krizës politike në Maqedoni. Angazhimi i tij edhe pse nuk ishte shumë...

Zjarr në katër kishte ortodokse për Pashkët

Dy kisha ortodokse në Australi janë kapluar nga zjarri për festën e Pashkëve, vetëm disa orë pasi në Nju Jork- Menhetën u dogj kisha ortodokse serbe. Sot gjatë ditës nga zjarri është kapluar një manastir në Rusi. Nga kisha në Nju Jork kanë mbetur vetëm...

Maqedonasit në Uashington mbajtën protestë para ambasadës së RM-së

Maqedonasit e shpĂ«rngulur nĂ« Uashington sot protestuan para ambasadĂ«s sĂ« MaqedonisĂ«, nĂ« shenjĂ« pĂ«rkrahjeje pĂ«r bashkĂ«qytetarĂ«t e tyre qĂ« protestojnĂ« pĂ«r sundimin e tĂ« drejtĂ«s dhe demokracisĂ« nĂ« Maqedoni, shkruan “Radio MOF”. “I mbĂ«shtesim bashkĂ«qytetarĂ«t tanĂ« nĂ« kĂ«rkesat e tyre, dorĂ«heqjen e presidentit Ivanov, fillimin...

Zjarr nĂ« kishĂ«n maqedonase “ShĂ«n Nikolla” nĂ« Melburn

KishĂ«n maqedonase "ShĂ«n Nikolla" nĂ« Preston tĂ« Melburnit (Australi) sot prej orĂ«s 12.30 sipas kohĂ«s lokale nĂ« Australi ka kapluar zjarri. ËshtĂ« shkaktuar dĂ«m material ndĂ«rsa tĂ« lĂ«nduar nuk ka, shkruan "Falanga". Zjarri sipas ShĂ«rbimit tĂ« zjarrfikĂ«sve Ă«shtĂ« paraqitur nga matĂ«si i rrymĂ«s nĂ« godinĂ«n...

Fabius :Marrëveshja për ndryshimet klimatike do të jetë ligjërisht e obligueshme

Negociatorë nga më shumë se 190 vende marrin pjesë në një konferencë në Paris në të cilën duhet të arrihet marrëveshje që të gjithë shtetet duhet të reduktojnë prodhimin artificial të dyoksidit të karbonit dhe gazrave te tjerë serrë dhe të u ndihmohet të...

Liderët botërorë takohen në Paris në Samitin e KB-së për ndryshime klimaterike

Liderët botërorë e thuajse 150 vendeve takohen në Paris në Samitin e KB-së për ndryshime klimaterike, që fillon nesër, njoftojnë mediumet botërore. Në sesionin e 21 të Konferencës së anëtarëve, liderët botërorë midis të cilëve edhe ai i SHBA-ve, Kinës, Indisë dhe vendeve- anëtare të...

Evakuim nĂ« “Harvard” shkaku i alarmit pĂ«r bombĂ«

Disa godina nĂ« universitetin “Harvard” nĂ« SHBA janĂ« evakuuar pĂ«r shkak tĂ« alarmit pĂ«r bombĂ«, thuhet nĂ« faqen e internetit tĂ« kĂ«tij institucioni. “MorĂ«m kĂ«rcĂ«nime pĂ«r bombĂ« nĂ« qendrĂ«n shkencore, si dhe nĂ« pjesĂ«n veriore, nĂ« palestrat Emerson dhe Tajner. Godinat janĂ« evakuuar ndĂ«rsa policia...

Shteti ISlamik merr përgjëgjësinë për sulmet në Paris

Shteti Islamik në Irak nëpërmjet rrjetit televiziv "CNN"  ka marrë përgjegjësinë për sulmet terroriste në Paris të Francës natën e kaluar që lanë 128 të vrarë dhe 200 të plagosur. Siç bënë të ditur "CNN", në një deklaratë zyrtare, grupi terrorist ka thënë se luftëtarët...

Asad: Në Siri tanimë pesë vite po ndodh ajo që i ndodhi Parisit

Presidenti i SirisĂ«, Bashar Al Asad ju shprehu ngushĂ«llime deputetĂ«ve francez pĂ«r shkak tĂ« sulmeve terroriste nĂ« Paris, duke shtuar se e njĂ«jta po ndodh nĂ« Siri tanimĂ« pesĂ« vite. “NĂ« FrancĂ« dje ndodhi ajo qĂ« nĂ« Siri po ndodh tanimĂ« 5 vite” deklaroi Asad...

Franca mbyll kufijtë, nuk ka as fluturime

Të gjitha kufijtë e Francës janë të mbyllur dhe akoma në fuqi është gjendja e jashtëzakonshme. Gjithashtu është mbyllur edhe aeroporti "Orli", janë anuluar të gjitha fluturimet. Autoritet zyrtare deri më tani kanë konfirmuar gjashtë sulme terroriste në Paris. Vetëm tre janë dëgjuar në stadiumin...

Cipras dhe Kerri diskutuan për kontestin e emrit

Kontesti për emrin  midis Maqedonisë dhe Greqisë u gjet në agjendën e e takimi të kryeministrit Aleksis Cipras dhe sekretari amerikan ë Shtetit Xhon Keri. SHBA kanë shprehur mbështetje për një zgjidhje, ndërsa pala greke ka siguruar se ka vullnet për të zgjidhur mosmarrëveshjen...

Obama kërcënohet me sanksione shtesë ndaj Kinës

Në konferencën e shtypit që dje e mbajti me presidentin kinez, Si Xhinping, presidenti amerikan Barak Obama dërgoi kërcënime të reja për aplikimin e sanksioneve kundër Kinës për shkak të sajber- vjedhjeve që ndodhën edhe krahas marrëveshjes së tyre të mëhershëm që të ndërpriten...

Një maqedonas ka ndërruar jetë i zhveshur në burg në SHBA

Në kushte të mjerueshme në burg të Detroidit ndërroi jetë maqedonasi 32 vjeçar David Stojçevski, djalë i mërgimtarëve maqedonas. David ka qenë i dënuar me 30 ditë burg për shkak të vozitjes së palejueshme dhe që nuk ka mundur ta paguaj gjobën prej 772 dollarë....

Hungari: Tre vite burg për refugjatët të cilët ilegalisht do ta kalojnë kufirin

Gjoba më të ashpra për refugjatët dhe emigrantët që ilegalisht do ta kalojnë kufirin shtetërorë parasheh propozim- ligji i ri, që qeveria hungareze ia propozoi Parlamentit. Qeveria e Hungarisë propozoi 13 masa për menaxhim më efikas me fluksin e refugjatëve në këtë vend. Në to...

UNHCR: Këtë vit 300 mijë refugjatë kanë kaluar Mesdheun

Numri i refugjatëve që e kanë kaluar Mesdheun që të arrijnë në Evropë, kalon shifrën prej 300 mijë për këtë vit, njofton Agjencia për refugjatë e KB-së, UNHCR. Prej këtij institucioni thonë se kjo është për 219 mijë më shumë se tërë vitin 2014. Më...

Kurc: Pa BE, B e H dhe Kosova mund të radikalizohen

Ministri i jashtĂ«m austriak, Sebastijan Kurc deklaroi se vendeve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor nuk duhet t’ju bllokohet perspektiva evropiane sepse vendet si Kosova dhe B e H nĂ« tĂ« kundĂ«rtĂ«n mund tĂ« bĂ«hen pjesĂ« e grupeve radiale. “BĂ«het fjalĂ« pĂ«r njĂ« kĂ«rcĂ«nim pĂ«r ne se fqinj....

Vazhdohet gjendja e jashtëzakonshme në Ferguson

Autoritetet në qarkun Shën Luis vazhduan gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin Ferguson për të paktën edhe 24 orë. Gjendja e këtillë u vendos tre ditë pas përshkallëzimit të protestave të dhunshme gjatë shënimit të përvjetorit të vdekjes së të miturit afro- amerikan Majkll Braun,...

Në një shpërthim të fuqishëm në Kinë humbën jetën 44 dhe u lënduan 500 persona

Numri i  viktimave është rritur në 44,  nga shpërthimi i fuqishëm  i  një depoje me material  të rrezikshëm në qytetin kinez Tianjin, dhe u plagosën më shumë se 500 persona, njoftoi mëngjesit e sotëm Agjencia kineze e lajmeve "Xinhua". Policia në Tianjin njoftoi se shkaku...

ShBA nga Turqia bënë sulmin e parë në Siri ndaj ShI

ShBA bĂ«ri sulmin e parĂ« me avion "F-16" nga baza ajrore “Inxhirlik” nĂ« Turqi nĂ« pozitat e Shtetit Islamik (ISIL) nĂ« Siri. Pentagoni tha se misioni me avionĂ« luftarak "F-16" filloi, por pa dhĂ«nĂ« detaje, duke deklaruar se ata kanĂ« goditur qĂ«llim tĂ« shumta nĂ«...

Kroati Tomisllav Salopek i cili ishte rrëmbyer, është ekzekutuar

Shtetasi kroat Tomisllav Salopek tĂ« cilin luftĂ«tarĂ«t e ISIS e kishin rrĂ«mbyer nĂ« Egjipt, Ă«shtĂ« ekzekutuar, shkruajnĂ« mediumet kroate. Agjencia franceze e lajmeve “France Press” nĂ« profilin e saj nĂ« Twitter publikoi lajmin, duke u thirrur nĂ« lajmet e faqes sĂ« internetit “SITE Intel Group.“ NĂ«pĂ«r...