fbpx

По три дена во орбитата, леталото „Crew Dragon“ ја заврши првата мисија во која...

Со вселенското летало „Crew Dragon“ на „SpaceX“ во сопственост на Илон Маск, четворица туристи минаа три дена во орбитата околу Земјината топка. Првата успешна...

Една трансакција со биткоин произведува е-отпад колку справувањето со два фрлени Ајфони

Трансакцијата на секој биткоин создава количество на електронски отпад коешто е еднакво на фрлањето во канта на два Ајфони, покажува истражувањето на Централната банка...

Италија стана првата земја во Европа што ќе бара ковид-потврда од работниците

Првата земја во Европа што ќе бара сите вработени да поседуваат здравствена ковид-потврда е Италија, откако италијанската влада вчера усвои мерка со која што...

Во САД претставен првиот товарен воз на батерии што полни енергија од кочење

Првиот товарен воз во светот што е придвижен од хибридна локомотива на батерии што произведува енергија од кочењето деновиве беше претставен во Питсбург, САД,...

Започна меѓународниот турнир во Валорант „Мастерс Берлин“, ќе трае до 19 септември

Во Берлин, главниот град на Германија, вчера започна вториот интернационален турнир во компјутерската игра „Валорант“, „Мастерс Берлин“, кој е дел серијата натпревари „Valorant Champions...

Или да се вакцинираат или секоја седмица да носат негативен тест, нови мерки за...

Претседателот на САД, Џо Бајден, постави нови мерки за борба против ширењето на ковид-19, што налагаат вакцинирање на вработени во сојузните државни органи, но...

Данска целосно ги укинува ковид-мерките бидејќи 83 проценти од населението е вакцинирано

Данска од денеска ги укинува сите мерки воведени за спречување на ширењето на коронавирусот, бидејќи високи 83 проценти од населението е вакцинирано. Тоа исто така...

Куба започна да ги вакцинира децата над 2 години против ковид-19

Кубанската влада одлучи да започне вакцинација против ковид-19 на децата постари од 2 години низ целата земја, јавува Си-ен-ен. Мерката е донесена за да...

Загадениот воздух поголем убиец од пушењето, сообраќајките или ХИВ/сида

Загадениот воздух ги скратува животите на милијарди луѓе на планетава - во некои случаи и за неверојатни шест години, со што е поголем убиец...

Дер Лејен: 70 отсто од возрасните во ЕУ се целосно вакцинирани

Европската Унија (ЕУ) денеска одбележа важно постигнување - 70 отсто од возрасните во ЕУ се целосно вакцинирани, што претворено во бројки изнесува 256 имунизирани...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ