fbpx

Дезинформациите да се регулираат, но не и да се забранат, бара Комисијата за човекови права во Нов Зеланд

Независната регулација треба да го поткрепи пристапот на Нов Зеланд кон дезинформациите, смета главниот комесар за човекови права во оваа земја, Пол Хант, пишува „НЗХералд“. Ваквата изјава доаѓа пред претстојното објавување на документот што е формиран врз основа на анализа на новозеландските службеници кои ги...

Теренец влета во продавница на „Епл“ во САД, едно лице загина, 19-мина се повредени

Теренски автомобил вчера влета низ излогот на продавницата на „Епл“ во градот Хингам во сојузната американска држава Масачусетс. Притоа еден маж загинал, а 19 лица се повредени, јави Си-Ен-Ен. Инцидентот се случила во 10:45 часот претпладне по локално време. Теренецот со темна боја влегол во...

„Њујорк тајмс“: Грозоморните видеа сугерираат дека руските војници биле убиени одблизу

Видеата што во текот на изминативе денови циркулираат онлајн, и за кои руските медиуми обемно известуваат, покренуваат прашање дали украинските војници извршиле воено злосторство егзекутирајќи руските војници што биле заробени или се предале, пишува угледниот „Њујорк Тајмс“. Појавата на видеата предизвика дебати во киберпросторот дали...

На КОП 27 формиран фонд, богатите земји ќе им плаќаат на сиромашните за штетите од климатските промени

Историски договор беше постигнат на меѓународната климатска конференција на Обединетите нации (КОП 27) што се одржа во Египет. Би-би-си пишува дека завршува тридеценискиот период на чекање од сиромашните земји во светот, кои се соочуваат со огромни климатски влијанија како последица на зголемување на емисиите...

БРИКС – уште едно пропагандно оружје на Кремљ во војната со Украина

Со почетокот на војната во Украина, она што можеше да се забележи како дел од пропагандата, а со тоа и со пласирањето на дезинформации од страна на Москва, беше нагласеното инсистирање фокусот на меѓународната јавност да се сврти на БРИКС. Ова за Русија стана...

Кина ја засилува цензурата на интернет

Нов закон што ќе стапи на сила на 15 декември во Кина ќе воведе строга цензура за сите критички коментари поврзани со вестите. Овој потего доаѓа во време на многу гневни реакции од јавноста поради строгата анти-ковид политика на кинеските власти, па Кинезите оддишка...

Маск го врати суспендираниот Твитер-налог на Трамп

Твитер-налогот на Доналд Трамп, поранешниот претседател на САД, којшто беше суспендиран откако неговите приврзаници на 6 јануари минатата година го нападнаа Капитолот во исчекување на прогласувањето на Џо Бајден, противкандидатот на Трамп за победник на претседателските избори, е вратен. Ова е дело на новиот сопственик...

Османи: Итна потреба за преговори, со цел враќање на мирот

Итен прекин на сите воени активности и акти на насилство и продолжување на преговорите без предуслови со цел да се врати мирот и уставниот поредок на засегнатите земји, побара министерот за надворешни работи Бујар Османи во неговиот говор на Министерската конференција на франкофонијата која...

Саботажа: Во Шведска пронајдени траги од експлозив на гасоводот „Северен тек“

Траги од експлозив се пронајдени на гасоводите на „Северен тек“ токму на местата од каде во септември на повеќе наврати имаше истекување на гас со што се потврдува дека пробивањата биле резултат на саботажа, соопшти шведското обвинителство. Како што пренесува „Гардијан“, анализите ќе продолжат...

Руските санкции не ја загрижуваат Маргарет Атвуд, лауреатка на Струшките вечери на поезијата

Министерството  за надворешни работи на Руската Федерација на 14 ноември објави список со сто граѓани на Канада за кои воведуваат „лични санкции“ во знак на одмазда за санкциите воведени од страна на Канада за лица поврзани со режимот на Путин. Меѓу „казнетите“ се државни...

Русија влезе во рецесија

Руската економија влезе во рецесија, откако во третото тромесечие на годинава, бруто домашниот производ (БДП) падна за четири отсто, покажуваат податоците на Росстат националната агенција за статистика на Русија. Овој пад е всушност целосна реприза на падот од претходното тромесечје, што исто така изнесуваше четири...

Републиканците освоија тесно мнозинство во Претставничкиот дом во САД

Републиканската партија ја врати контролата на Претставничкиот дом во САД со тесно мнозинство, со што добиваат можност да му ја заматат агендата на претседателот Џо Бајден од Демократската партија, односно да започнат низа истраги против него, објави Асошиејтед прес (АП). Но, тесното мнозинство ќе...

Светската популација надмина 8 милијарди жители

Светската популација ноќеска го надмина бројот од осум милијарди луѓе, а тоа може да се види на Ворлдметер. Обединетите Нации (ОН) предупредија дека регионите кои веќе се соочуваат со недостиг на ресурси поради климатските промени, ги очекуваат уште потешкотии. Најголем раст на населението има во...

Средба Бајден-Џинпинг: Односите треба да се вратат на вистинскиот пат

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека на својот кинески колега Шjи Џинпинг му рекол оти Соединетите Американски Држави ќе ја зајакнат својата безбедносна позиција во Азија доколку Пекинг не може да ги заузда програмите за развој на оружје на Северна Кореја, пренесе Ројтерс. Двајцата...

Асошиејтед Прес објави дека Лавров завршил в болница на Бали, за Москва ова е „врв на лагите“

Меѓународната новинска агенција Асошиејтед Прес, повикувајќи се на индонезиските власти, објави утрово дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров завршил в болница на индонезискиот остров Бали по пристигнувањето на самитот на Групата 20. Агенцијата нагласи дека тројца владини и медицински функционери од Индонезија...

Избори во САД: Трамп се жести на подемот на републиканскиот ривал Де Сантис

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го нападна гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, a ривалството меѓу двајцата републиканци зовре. Како што пренесе Би-би-си, Трамп го омаловажи својот поранешен политички ривал нарекувајќи го „просечен“ гувернер, без „лојалност“. Де Сантис (44) победи на реизборот со убедлив резултат...

Изедначена е борбата за Сенатот, републиканците водат со мала предност на изборите за Претставничкиот дом

Републиканците се приближија до обезбедувањето мнозинство во Претставничкиот дом на САД, додека досегашните резултати за трката за Сенатот се изедначени со по 48 освоени места. Пресудни ќе бидат резултатите од изборите во три сојузни држави - Џорџија, Невада и Аризона, пренесе Би-би-си. Досегашниот сенатор од...

Контролата на Конгресот и понатаму неизвесна, Демократите изненадувачко силни на изборите

Контролата на американскиот Конгрес останува избалансирана меѓу двете водечки партии во САД, а Демократската партија покажа изненадувачка сила победувајќи ги Републиканците во серија конкурентни трки и пркосејќи им на очекувањата дека високата инфлација и нискиот рејтинг на претседателот Џо Бајден ќе ја повлечат партијата...

Избори во САД: Броењето на гласовите трае, трката на Демократите и Републиканците е тесна

Тесна трка на изборите за Конгресот на САД, која засега не ветува огромна победа на Републиканската партија. Гласовите од вчерашните избори се бројат низ американските сојузни држави, но актуелните резултати покажуваат изедначена трка на изборите за Сенатот (Горниот дом на Конгресот, односно парламентот на...

Денеска избори во САД коишто ќе определат кој ќе ја има контролата во Конгресот

Милиони американски граѓани денеска гласаат на избори за нови членови на Конгресот, кои ќе определат кој ќе ја има контролата во парламентот на САД. На изборите се избираат членовите на двата дома на Конгресот, и тоа сите членови на Претставничкиот дом и една третина...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...