fbpx

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?
(ВИДЕО)

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, а ја најавуваме и Сајбер Шејк дискусијата за млади „Дипфејк или реалност“.

Бордот на европски студенти по технологија организира Симпозиум за едукација

Симпозиум за едукација, во периодот од 7 до 15 јули организира Бордот на европски студенти по технологија (БЕСТ), на Техничко-технолошкиот кампус. Овој борд е...

МОН ги објави резултатите за стипендии за докторски студии

Министерството за образование и наука (МОН) ги објави резултатите од конкурсот за доделување стипендии за студии од трет циклус во земјата за академската 2023/2024...

Дворовите на основните училишта во Гостивар во лоша состојба, учениците без услови за спортски активности

Дворовите на основните училишта во Гостивар, каде што се наоѓаат спортските терени, не се во добра состојба и немаат соодветно одржување. Затоа, во некои...

Објавени се резултатите за стипендии за магистерски студии – доделени 34 од предвидени 50 стипендии

Министерството за образование и наука (МОН) ги објави резултатите од конкурсот за доделување стипендии за академски студии од втор циклус за академската 2023/2024 година. За...

Денеска матурантите го полагаат вториот екстерен испит од државната матура

Матурантите во Македонија денеска го полагаат вториот екстерен испит, кој е задолжителен во рамките на државната матура. Учениците имаа можност да бираат меѓу еден...

25 години МОФ – Младинскиот активизам не е лесен, но младите сакаат да бидат вклучени во носењето одлуки

Младинскиот активизам не е лесен, но младите сакаат да бидат вклучени во носењето одлуки, тие сакаат и се вклучуваат во процесите на неформално образование...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Регионална депонија во Свети Николе: Зошто да биде европска кога може да е дива

Шеснаесет нестандардни општински и десетици диви депонии, полни со секаков отпад, без никаква ограда или заштита, расфрлани речиси до секое населено место, во реките,...