fbpx

Доналд Трамп се појави на судењето за измама, загрозена е неговата бизнис империја

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп утрово излезе со обвинувања кон судија и кон државниот обвинител на Њујорк кој пак го обвини него за организирање на долгогодишна измама со цел да го зголеми своето богатство за дури 2,2 милијарди американски долари. Денеска е првиот ден од...

Во Германија поради високите температури годинава починале 3.100 луѓе

Оваа година починале околу 3.100 луѓе во Германија како последица на високите температури, според проценките на здравствени истражувачи во Берлин, пренесува новинската агенција ДПА. Најголем дел од смртните случаи предизвикани од високи температури се на во возрасна група од 75 години и постари, пишува во...

Нобелова награда за изумителите на мРНК вакцините

Годишната Нобелова награда за физиологија или медицина беше доделена на унгарската научничка Каталин Карико и американскиот научник Дру Вајсмен. Двајцата научници биле клучни во развивање на технологијата зад мРНК вакцините, технологија која беше основата на вакцините против ковид-19 развиени од Бионтек-Фајзер и Модерна, известува...

Над 100 мртви делфини во Амазон како последица на зголемената температура на водата

Над сто мртви делфини се пронајдени во реката Амазон во Бразил, според бразилската истражувачка установа Мамирауа Институт. Овој настан се забележува среде историска суша во Бразил. Температурата на водата во некои места во Бразил е рекордно висока на некои места на реката, постигнувајќи и...

Вучиќ најави докази за настаните во Бањска, Дачиќ призна дека згрешил кога рекол дека на видеото објавено од косовските власти се гледа снег

Спскиот претседател Александар Вучиќ денеска во видеобраќање на својот профил на Инстаграм изјави дека во рок од 24 часа на јавноста ќе ѝ бидат презентирани докази и изјави од очевидци кои биле на местото на вооружениот инцидент во селото Бањска во Косово минатиот викенд. Изминатите...

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден терорист се разнесе, а вториот е неутрализиран“ во терористичкиот напад во близина на министерството во...

Вучиќ го копира Донбас и го применува на Косово

Адвокатот Чедомир Стојковиќ во интервју за „Побједа“ вели дека Радоичиќ за претседателот на Србија е исто како што е Пригожин за Путин, Вучиќ го копира Донбас и го применува на Косово. Вучиќ овозможи сите инфраструктурни вработувања на југот од земјата да се добијат преку фирмите...

Конгресот со пресвртно гласање доцна синоќа спречи блокада на американската Влада

Во Конгресот синоќа се случи изненадувачки пресврт и се изгласа закон за финансирање на американската Влада, со што во последен момент се спречи очекуваната блокада, пренесе Би-би-си. Украина беше една од главните причини за можната блокада на американската Влада, за што низа агенции почнаа да...

Њујорк прогласи вонредна состојба заради поројни дождови и поплави

Во Њујорк e прогласена вонредна состојба поради силно невреме со поројни дождови кои предизвикаа поплави. Многу од градските подземни системи, улиците и автопатите се под вода, а најмалку еден терминал на аеродромот Ла Гвардија беше затворен во петокот пред подоцна повторно да биде отворен. „Ова...

Дуан „Кефе Д“ Дејвис е обвинет за убиството на славниот рапер Тупак Шакур

Дуан „Кефе Д“ Дејвис е обвинет за убиството на славниот рапер Тупак Шакур, што се случи во 1996 година во близина на Лас Вегас Стрип. Дејвис, поранешен член на банда, кој претходно беше сослушан како сведок на убиството, вчера е уапсен од полицијата во...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа. Неговиот адвокат јавно го објави неговото писмо, во кое стои дека токму тој ги направил...

Тагарев: Руски бродови шетаат низ бугарската зона во Црното Море, постои ризик од инцидент

Во Црното Море постои опасност од несреќи поради руските провокации кон трговските бродови, предупреди бугарскиот министер за одбрана Тодор Тагарев, а пренесе mediapool.bg. Според него, Русија користи фиктивни воени вежби за да го блокира извозот на украинско жито, што исто така претставува ризик за безбедноста...

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја пренесе украинската новинска агенција Укринформ, по објавата на Министерството за енергетика на Украина. „На 67-та Меѓународна...

Да се биде хомосексуалец сè уште е табу во голем дел од германското општество

Да се биде хомосексуалец и понатаму е табу во голем дел од германското општество, вели поранешниот градоначалник на Берлин, Клаус Воверајт, пренесува германската новинска агенција ДПА.  Воверајт, познат по тоа што на времето ја даде изјавата „јас сум геј и тоа е добра работа“, наведе...

Второ претседателство на Трамп е закана за демократијата, предупреди Бајден

Американската демократија е загрозена од одмаздољубивиот Доналд Трамп, предупреди вчера американскиот претседател Џо Бајден пред неговите поддржувачи и пред претстојната кампања за претседателските избори во САД. Трамп е негов веројатен противник следната година, пишува Гардијан. Соочен со стагнација на рејтингот и грижи за неговата возраст, американскиот...

Германија е омилена земја за странските студенти

Германските универзитети сè повеќе привлекуваат странски студенти, со рекордни 370.000 запишани студенти од странство во минатогодишниот зимски семестар, покажуваат податоците на Германската служба за академска размена (ДААД), пишува германската новинска агенција ДПА.  Индија ја замени Кина на првото место на земји од каде што доаѓаат...

Градоначалници во Србија си даваат оставки, ќе има општи избори на 17 декември?

Се подготвува ли Србија за парламентарни, регионални и локални избори кои би се одржале на 17 декември годинава? По вчерашното интервју на претседателот Александар Вучиќ дека изборите би можеле да се одржат на овој датум, денеска градоначалниците на повеќе општини си поднесоа оставки. Како што...

Столтенберг во Кијив, Зеленски од НАТО бара противвоздушни системи

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска беше во посета на Кијив, напоменувајќи дека Украинците се борат за нивните семејства и за нивната иднина, додека Москва се бори за империјалистички идеи, пренесува Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски, пак, денеска побара од Столтенберг нови системи за...

Гардијан: Ако се открие дека Вучиќ е инволвиран во настаните кај Бањска, можни се санкции за Србија

Доколку се утврди вмешаност на српскиот претседател Александар Вучиќ во настаните кај Бањска во Косово, тоа би можело да го промени пристапот на САД и ЕУ во преговорите меѓу Белград и Приштина, а можни се и санкции за Србија, пишува британскиот весник Гардијан.  Весникот додава...

Нагорно-Карабах ќе престане да постои од 1 јануари 2024 година

Претседателот на самопрогласената Република Нагорно-Карабах, Самвел Шахрамањан потпиша указ за распуштање на сите институции од 1 јануари следната година, соопштија властите на оваа енклава со претежно ерменско население. Според декретот, самопрогласената република ќе престане да постои на 1 јануари,  пренесува Ројтерс. На 18 септември Азербејџан започна...

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените...