fbpx
Македонија Медиумска опсерваторија

Медиумска опсерваторија

Претставници на ЗНМ во Брисел ги пренеле барањата од неодамнешниот новинарски протест

Безбедни новинари и сниматели, крај на неказнивоста на напаѓачите врз новинарите, крај на агресивниот „ПР“ на Владата и на омаловажувачкиот однос на политичарите кон медиумските работници, итно формирање на фонд за квалитетни медиумски продукти – ова биле дел од темите што претставници на Здружението...

Новинарките од „Фокус“ за случајот Стаменковски: Време е да се знае кои се новинари, а кои рекетари

Крајно време е да се знае кои се новинари, а кои се натрапници во професијата и рекетари, порачаа новинарките на „Фокус“ Ирена Мулачка и Валентина Вурмо, по денешното рочиште против сопственикот на порталот „Доказ“, Марјан Стаменковски, кој е обвинет за повеќе кривични дела –...

Фирмата на владиката Петар влегува во медиумскиот бизнис, ќе отвора телевизија

Фирмата „Преобразба“, во сопственост на владиката и митрополит преспанско-пелагониски Петар на Македонската православна црква (Петар Каревски), доби дозвола од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) за отворање телевизиски канал со претежно забавен општ формат. Одлуката е објавена на веб-страницата на АВМУ и истата...

Германскиот издавач Аксел Спрингер вели дека новинарите би можеле да бидат заменети со вештачка интелигенција

Новинарите се изложени на ризик да бидат заменети со системи за вештачка интелигенција како ChatGPT, изјави извршниот директор на германската медиумска групација Аксел Спрингер, објави Гардијан. Објавата беше соопштена бидејќи издавачот се обиде да ги зголеми приходите на германските весници Билд и Ди Велт и...

Протестен марш на новинарите пред работите да „отидат во неповрат“

Целта на денешниот протестен марш на новинарите во Скопје, според претседателот на Здружението на новинари (ЗНМ), Младен Чадиковски, е да се превенира случувањата со навредите, заканите и нападите на новинарите да „отидат во неповрат“. „Тука сме, можеме да разговараме, но имаме сериозни барања до Владата...

Секуловски: Со законските измени ќе има поголема заштита на правата на новинарите

Преку зголемување на казните за загрозување на сигурноста на медиумските работници, ќе се воспостави нов системски механизам за заштита на правата на новинарите, изјави извршниот директор на ЗНМ, Драган Секуловски, за Мета.мк. Изјавата следува откако измените на Кривичниот законик завчера беа усвоени од пратениците во...

Измени во Кривичниот законик, за напаѓачите на новинари ќе следи затворска казна

По две години чекање, новинарите дочекаа нападите врз нив да се третират како напад врз службено лице, а со тоа и напаѓачите да добијат затворска казна. Измените на Кривичниот законик вчера беа усвоени од страна на пратениците во Собранието на РСМ. Претседателот Стево Пендаровски...

ЕФН го осудува однесувањето на државните функционери кон новинарите во Северна Македонија

Во изминатите денови, државни функционери во Северна Македонија во неколку наврати вербално малтретираа новинари и медиуми. Европската федерација на новинари (ЕФН) се приклучи на својата партнерска организација во Северна Македонија – Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), во осудата на несоодветното однесување на јавните...

ААВМУ ја претстави новата специјализирана веб страница за родот и медиумите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги (ААВМУ) денеска ја промовираше новата специјализирана веб-страница „Родот и медиумите“. На прес-конференцијата се обратија министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги Зоран Трајчевски. „Моќта на медиумите и...

ЗНМ: Континуиран тренд на безобразни испади на државните функционери кон новинарите

Неколку дена по последниот испад кон новинар од страна на државен функционер, повторно се соочуваме со случај каде на прашање од новинарот Сенат Зулбеари упатено до министерот за здравство Беким Сали, тој наместо одговор, од министерот добива „куса лекција“ за новинарство, реагира Здружението на...

ЗНМ бара МВР да реагира по смртните закани за новинарот Борјан Јовановски

Смртните закани, говорот на омраза и јавното омаловажување кон новинарот Борјан Јовановски можат директно да ја загрозат неговата безбедност за што ќе биде поднесена пријава до МВР, соопшти Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Тие најостро го осудија овој наратив кој изминатите денови се шири...

Да се усогласиме со медиумската директива на ЕУ за да не изгубиме пристап до програмата Креативна Европа

До 31 мај годинава Македонија ќе треба да се усогласи со медиумската директива на Европската Унија (ЕУ) за да не го изгуби пристапот до програмите за финансирање на продукција на содржини, меѓу кои е и програмата Креативна Европа. На ова денеска предупреди амбасадорот на...

„Крвавиот четврток“ и судовите: Противречни пресуди за новинарите кои известуваа од Собранието

Апелацискиот суд со своите пресуди му ги повредил правата на новинарот Влатко Стојановски од „Фокус“ во врска со упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Вака се изјаснија судиите од Уставниот суд и денеска побараа по овој предмет да се отвори дискусија на...

УНЕСКО: Во 2022 година се убиени 86 новинари и медиумски работници во светот

Бројот на убиени новинари и медиумски работници е зголемен за 50 отсто во текот на 2022 година, објави УНЕСКО. Дури 86 новинари и медиумски работници биле убиени лани, при што најопасни делови од светот, според бројот на убиства, биле Латинска Америка и Карибите. Организацијата за...

ЗНМ и АВМУ со осуда за заканите упатени кон телевизијата Канал 5

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро реагираше и ја осуди заканата кон новинарите и медиумските работници од телевизијата Канал 5 која била упатена од страна на лице на социјалната мрежа Фејсбук. Телевизијата вчера објави дека во коментар на социјалната мрежа од профил именуван Роберт...

ЗНМ и ССНМ: Ахмети не смее да етикетира медиуми

Здружението на новинарите на Македонија го осудува јавното етикетирање на телевизиите Телма и Алфа од страна на претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети. Тој на партиската трибина во Гостивар рече: „Кому му служиме со овие поделби што се прават? Се разбира,...

ЗНМ: Медиумската промоција на МНР со јавни пари е спротивна на забраната за владини кампањи

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на постапката на Министерството за надворешни работи, кое преку претходно спроведена јавна набавка, инвестира средства на граѓаните за кампањи во приватни медиуми за промоција на претседавањето со ОБСЕ. „Според јавно достапните информации МНР ќе потроши околу 100.000 евра...

Европска федерација на новинари: Во Косово имало шест напади врз новинари за време на ескалирачките тензии

Европската федерација на новинари алармира за зголемените закани со кои се соочуваат новинарите и медиумските работници кои известуваат за тензиите меѓу Србија и Косово на северот на Косово и се придружува на нејзината членка - Здружението на новинари на Косово (АЈК) во барањето до...

ССНМ реагира на затворањето на дописништвата на МИА во Брисел, Атина и Вашингтон

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) изрази жалење поради одлуката на Медиумската информативна агенција (МИА) за ставање во мирување на неопределено време на дописништвата во Брисел, Атина и Вашингтон, како и за најавите за непродолжување на договорите за соработка на дописниците од...

АВМУ и ЗНМ со реакција за непрофесионалниот однос на генералниот секретар на Град Скопје Зоран Глигоров кон медиумите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) реагира на, како што велат, непрофесионалниот однос на генералниот секретар на Град Скопје, Зоран Глигоров, кој за време на прес-конференција одби да одговори на новинарски прашања со образложение дека имал други обврски. „Претставниците на институциите треба да...

Само 6,5 отсто од барањата за изводи во 2022 година граѓаните ги пополниле во електронска форма [инфографик]

Само 6,5 отсто од барањата поднесени од граѓаните за издавање на извод од матична книга на родени, умрени или венчани се во електронска форма, додека останатите се поднесени лично,...