fbpx
Македонија

Македонија

Бујар Османи прогласи победа за ДУИ уште во првиот круг во Сарај, Пласница и...

Повеќе политички партии најавуваат победа во неколку општини уште во првиот круг од Локалните избори 2021. Така, Бујар Османи од ДУИ најави на прес-конференција...

СДСМ очекуваат уште една сигурна победа, ВМРО обвинува за неправилности

Генералниот секретар и шефот на изборниот штаб на СДСМ, Љупчо Николовски на прес-конференција кажа дека денот минал мирно и во фер и демократска атмосфера...

Спасовски: Изборите поминаа во мирна и фер атмосфера, граѓаните уште еднаш ја демонстрираа својата...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на прес-конференција по затворањето на гласачките места на граѓаните им честиташе за изборниот ден, кој како што рече,...

ЗНМ го осуди непрофесионалниот и омаловажувачки однос на Даштевски кон медиумите

Здружението на новинари на Македонија, ЗНМ, го осуди односот на претседателот на Државната изборна комисија, ДИК, Александар Даштевски кон новинарите. Како што велат од ЗНМ,...

Шилегов: Очекувам победа во првиот круг

Откако гласаше денеска во текот на денот, актуелниот градоначалник и кандидат за втор мандат на СДСМ и коалицијата, Петре Шилегов посочи дека одѕивот е...

ДИК: Ќе се гласа до 19 часот и 30 минути

„Иако беше предвидено избирачките места да бидат затворени во 19 часот, изборниот процес продолжува се додека не гласаат граѓаните кои се затекнати во објектите...

До 17 часот гласале 150.000 гласачи помалку во споредба со локалните избори во 2017...

Одѕивот на гласачите до 17 часот во првиот круг на локалните избори вкупно земено е понизок за околу 16 отсто во споредба со изборите...

ДИК: До 17 часот гласале над 41 отсто од избирачите, најголем одѕив во Новаци...

До 17 часот правото на глас на Локалните избори кои се одржуваат денеска го искористиле 719.891 граѓани, односно 41,39 отсто од избирачите на избирачкиот...

Даштевски: Лицата што ќе се затекнат во кругот на избирачките места ќе гласаат и...

Поради застојот предизвикан од нефункционирање на некои од електронските читачи на отпечатоци од прст, Државната изборна комисија (ДИК), донела едногласна одлука секој што до...

Обвинителство добило дојава за агитација в Гостивар, кинење гласачки ливчиња и нерегуларности во Кочани

Покрај претходно пријавените изборни нерегуларности, до 15 часот во Комисијата за следење на евентуални нерегуларности во Јавното обвинителство, пристигна поднесок испратен од политичка партија,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ