fbpx
Македонија

Македонија

Третоодделенци од „Св. Кирил и Методиј“ на светски натпревар во кодирање без Интернет

Третоодделенците од oсновното училиште „Св. Кирил и Методиј“, под менторство на наставничките Биљана Стојановска и Вера Петровска, учестуваа на светскиот натпревар во кодирање без интернет (Unplugged coding). Наставничката Стојановска, за Мета вели дека иако учениците биле најмали по возраст, сепак достојно ја претставиле нашата...

Почна постапката за екстрадиција на Љупчо Палевски од Турција во Македонија

Министерството за правда од надлежните турски власти побарало Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, кој беше фатен во Турција, да биде задржан во притвор поради екстрадиција сè до завршувањето на постапката. „Очекуваме од Република Турција веднаш да...

Политичка и етничка злоупотреба на трагичната смрт на Вања

Јавноста деновиве беше „бомбардирана“ со дезинформации за случајот со тинејџерката Вања Ѓорчевска, која на 27 ноември беше киднапирана во сред Скопје, во време на главниот сообраќаен шпиц додека одела на училиште, а по една недела беше најдена мртва во атарот на скопското село Бразда....

Богобојазливи радикални десничари осомничени за двојно убиство и обединети во политичката партија „ДЕСНА“

Споени три прста за светото тројство како заштитен знак. Фантомка и мачета пред карта на „Голема Македонија“. Собирање потписи и донации за „одбрана на името на МПЦ“. Свирепо убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, на кое му претходела уште една ликвидација, на 74-годишниот...

Со пари од Светска банка поставена нова ИТ опрема во 40 училишта

Во 40 училишта во државата поставена е нова, современа опрема преку која учениците ќе можат безбедно да пристапуваат до глобалната интернет мрежа, за да полесно ги совладуваат наставните материјали, а истовремено да пребаруваат и дополнителни едукативни содржини, соопшти денеска Министерството за образование и наука...

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една недела по убиството на 74-годишниот Панче Жежовски од Велес, осомничениот за убиствата, Љупчо Палевски Палчо...

ВМРО-ДПМНЕ на 2 март на Конвенција ќе избере кандидат за претседател

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ на Изборна Конвенција во Скопје на 2 март догодина ќе го избира кандидатот за претседател што ќе се натпреварува на претседателските избори. Ова е одлучено на вечерашниот Извршен комитет на партијата, информираа од ВМРО-ДПМНЕ. Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донел одлука за формирање...

Приведено лице под сомнеж дека му помогналo на Палевски да избега од Бугарија во Турција

Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднело предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец под сомнение дека извршил - Помагање, извести обвинителството. Лицето се сомничи дека со автомобил Ланд Ровер му помогнал на Љупчо Палевски - Палчо, првоосомничен за...

Откако САД го прогласи за неподобен во земјата, Анѓушев ќе се жали

Откако Соединетите Американски Држави (САД) го прогласија Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во САД поради неговата вмешаност во значително висока корупција, тој реагира преку соопштение, велејќи дека ќе ја обжали одлуката. „Силно ги негирам сите сомневања изразени во...

Скопјанец со кривична пријава, на Фејсбук злоупотребил лични податоци на сопругата

Ги злоупотребил личните податоци на сопругата за да напише коментари со навредлива содржина на Фејсбук профилот на сестрата на неговата сопруга. Поради ова, 40 годишен маж заработи кривична пријава за злоупотреба на лични податоци, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). „Единицата за економски и компјутерски...

Семејното насилство расте, а 90 отсто од жртвите се жени

На глобално ниво податоците покажуваат дека повеќе од пет жени или девојки се жртви на убиства секој час од некој во нивното семејство. Речиси секоја трета жена била изложена на физичко и/или сексуално насилство барем еднаш во животот

Уште едно двојче за македонските ученици на ПИСА тестирањето

Македонските ученици се повторно меѓу последните од осумдесетина рангирани држави според најновите резултати од ПИСА тестирањето. Од вкупно 81 држава кои беа дел од тестирањето, Македонија е на 61 место според резултатите по математика со постигнати 389 поени. При мерењето на јазичната писменост, односно...

Црвен картон од САД за Кочо Анѓушев – прогласен за неподобен за влез во земјата

Соединетите Американски Држави (САД) го прогласија Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во САД, поради неговата вмешаност во значително висока корупција, соопшти Стејт департментот. „Додека ја извршуваше функцијата вицепремиер, Анѓушев ја злоупотреби својата службена положба во корист на неговите...

Тренчевска: Децата ни се безбедни, да не се создава паника

Децата се безбедени, не треба да се создава паника. Убиството на Вања Ѓорчевска е изолиран случај, вели министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, во врска со двете убиства за кои во притвор се четири лица, а еден е во бегство. Тренчевска вели дека...

Обдукцијата е завршена, телото на Вања е предадено на семејството

Обдукцијата на 14-годишната Вања Ѓорчевска, чие безживотно тело беше пронајдено во неделата е завршена, потврдија од Јавното обвинителство. Наодите треба да покажат кога настапила смртта кај младото девојче и на кој начин таа била убиена, со оглед на тоа што во јавноста се шират...

Случајот со Вања злоупотребен за да се обвини ЕУ за неспособност

Случајот со 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје се злоупотребува без никакви аргументи да се нападне ЕУ како немоќна и небезбедна. Исчезнувањето на деца не е поврзано со членство во Унијата, туку е глобален феномен кој буквално го има во сите држави од светот. Станува...

Дигитална трансформација на локално ниво – вклучена заедница за отпорност на корупција, најновиот проект на Метаморфозис, Блинк 42-21 и Рурална коалиција

Фондацијата Метаморфозис, во партнерство со Рурална коалиција и Центар за социјални иновации Блинк 42-21, вчера го потпишаа најновиот проект „Дигитална траснформација на локално ниво - вклучена заедница за отпорност на корупција (ДИГИЛОГ)“, во рамки на добиениот грант од ЦИВИКА Мобилитас – проект на Швајцарската...

АНАЛИЗА: Буџетите зголемени на државните фондови за здравствено и пензиско осигурување

Двата државни фондови - за здравствено и за пензиско осигурување во 2024 година ќе имаат поголеми буџети во однос на годинава, пишува Порталб.мк. Власта проектира зголемување на придонесите во фондовските каси во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување (ПИО) и Фондот за здравствено осигурување (ФЗО),...

Честата промена на вработените и скептицизмот на граѓаните, пречка за развој на дигитализацијата и транспарентноста во РСМ

Создавањето на Одделот за заштита на укажувачите на корупција, дигитализацијата на податоците од јавен интерес, како и задолжителното објавување на буџетите на општините и државните органи, се дел од резултатите од членството на Северна Македонија во иницијативата на Партнерство за отворена власт (ПОВ), иницијатива...

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и уништување докази, судијата на претходна постапка го прифати предлогот на надлежниот обвинител и на четвртиот...

Ковачевски: Членството во ЕУ во 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со Претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваа на денешната работна средба со европратениците на групата на Социјалистите и Демократите...