fbpx

(AНАЛИЗА) Најголем број невработени до 29 години има во Скопје, Тетово, Куманово и во Гостивар

Од вкупниот број на невработени лица во државата, по повеќе од 10.000 има само во три градови, Скопје, Тетово и Куманово, пишува Порталб.мк. Освен во овие три градови, „младинската“ невработеност е највидлива и во Гостивар и во Прилеп каде се регистрирани и најголем број...

Скопје се искачи на 1 место како најрентабилен европски град со средна големина за инвестирање

Скопје е на врвот на листата на европски градови со средна големина според ефективноста, односно рентабилност за инвестирање на рангирање кое го прави економското списание ФДИ интелеџенс, дел од реномираниот меѓународен весник за економија, Фајненшл Тајмс. Ова е скок од четврто место на кое беше...

Бислимовски: РЕК Битола произведува струја од сонце, ветер, вода и биомаса

За дваесет и пет месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија, што е доволна за просечна потрошувачка на скоро 185 илјади домаќинства, соопштија денеска во Регулаторната комисија за енергетика. Како што информира претседателот Марко Бислимовски, за 25 месеци...

Дизелот вечерва поевтинува за 2 денари

Од ноќеска на полноќ, дизел горивото на бензинските станици низ земјава ќе се продава поевтино за 2 денари за литар – ваква одлука донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Според најновата одлука, од вечерва, литар Еуродизел ќе чини 78,5 денари. Во меѓувреме, цените на...

Нова помош од 2,5 милиони евра за Македонски железници за исплата на плати

А.Д. Македонски железници – транспорт ќе добие вонредна помош од речиси 2,5 милиони евра за исплата на платите и за расчистување на обврските, пари кои се доделуваат со одлука на Министерството за транспорт и врски. Ова е втора одлука за доделување средства на МЖ Транспорт...

(АНАЛИЗА) За вработувања на млади 32,4 милиони евра – дали мерките даваат долгорочни ефекти?

Највисоки, милионски суми за „самовработување“ и за „нови работни места“, се предвидени за млади невработени лица од 15 до 29 години. Со новиот Оперативен план за 2024 се предвидува вработување на 11.622, пред сè, млади луѓе, пишува Порталб.мк. Сепак, државните грантови се условени –...

Бензинот Еуросупер БС – 98 поскапува за два денари

Од ноќеска на полноќ, моторниот бензин Еуросупер БС – 98 ќе поскапи за два денари за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со ова, новата цена на 98-октанскиот бензин ќе изнесува 85,5 денари за литар. Во меѓувреме, цените на останатите горива остануваат непроменети. Литар Еуросупер БС –...

Заради огромниот интерес, се затвора јавниот повик за ваучери за одмор за работниците со ниски примања

Поради големиот број на пристигнати апликации, Министерството за економија одлучи, заклучно со крајот на денешниот ден, да го затвори јавниот повик за организирање на одмор за работници со ниски приходи, соопштија оттаму. „За пет дена од објавување на огласот, во архивата на Министерството за економија...

Донесени програмите за финансирање земјоделски производители на храна и за микроземјоделски производители на вино

Владата вчера ја донесе Програмата за финансирање на земјоделски производители на храна за 2024 година и Програма за финансирање микроземјоделски производители на вино за 2024 година. Со овие програми, велат од Владата, се обезбедува грант поддршка до 10.000 евра за малите производители на храна и...

Ангеловска-Бежоска: Западен Балкан има понизок БДП за 18% поради помала вклученост на жените

Малата инволвираност на жените во општеството, не значи само загуба за самите жени, туку значи загуба за целото општество, порачa гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска во интервју за „Блумберг Адриа“. Согласно спроведена анализа на Светската банка, економиите во регионот на Западен Балкан губат во...

(АНАЛИЗА) Внатрешниот долг на сите институции, општини, ЈП-а, здравство, образование, изнесува 408,1 милиони евра

Вкупниот долг на сите државни институции, јавното здравство, образованието, судството, социјалата, агенции, општини, јавни претпријатија, на крајот на 2023 година изнесувал 408,1 милиони евра. Најголеми доспеани, а неплатени обврски имаат јавните претпријатија на централно ниво и државните фирми, пишува Порталб.мк. Најголем дел од долгот или...

Да се изгласа Законот за игри на среќа, инаку ќе протестираме, се закани движењето „Анти-коцкање“

Движењето „Анти-коцкање“ побара од пратениците на Собранието да го поддржат предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и забавните игри што е на дневен ред утре, на пленарната седница на Собранието. Од Движењето потенцираат дека ако пратениците не го изгласаат законот, тие ќе...

За четири дена 9.000 граѓани аплицирале за ваучери за клима уреди, огласот е затворен

Поради големиот број пристигнати апликации, Министерството за економија донесе одлука денеска да го затвори јавниот оглас за доделување на потврда-ваучер за купување и вградување високоефикасни инвертер клима уреди во домаќинствата за 2024 година. Граѓаните ќе можат да аплицираат само за јавниот оглас за стекнување со...

Германија пилотира четиридневна работна недела

Почнувајќи од денеска, 45 компании и организации во Германија ќе пилотираат шестмесечна програма за четиридневна работна недела, при што платите на работниците ќе останат исти. Како голем број светски економии, Германија се справува со недостиг на работна сила. Иако можеби звучи контраинтуитивно, оваа експериментална четиридневна...

Германците сè потешко доаѓаат до работа

Бројот на невработени во Германија повторно се зголеми во јануари, на 2,8 милиони, објави Националната агенција за труд, пренесе германската агенција ДПА. Како што се наведува, скокот не е невообичаен за овој период од годината, но се појавува нов тренд - на луѓето им...

Ќе се доделат над 7.000 ваучери за инвертер клими за зголемување на енергетската ефикасност

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска информираше за мерката која ќе се спроведува од страна на Министерството за економија која предвидува доделување на потврда - ваучер за купување и вградување високоефикасни инвертер клима уреди, со цел да се зголеми енергетската ефикасност во домовите и...

(АНАЛИЗА) Само четири министерства успеале да реализираат над 90% од капиталните расходи во 2023 година

Најниска реализација на капиталните расходи во Министерството за локална самоуправа, а ресорите за информатичко општество и за здравство не успеале да реализираат ниту половина од капиталните расходи што биле планирани во 2023 та. Објавени се новите сумирани податоци за реализација на јавните инвестиции. „Порталб“...

Од полноќ поскапуваат горивата за 1,5 денар

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 1,42 отсто, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ и на екстра лесното масло за домаќинство, се зголемуваат за...

Почнаa градежните работи за логистичкиот центар на „Лидл“ во близина на Куманово

Во индустриската зона „Речица“ во близина на Куманово денеска почнаа подготвителните градежни работи за логистичкиот центар на „Лидл“, кој ќе ги опслужува продавниците во земјава на овој германски гигантски синџир супермаркети. Компанијата „Лидл“ работи во 31 земја, со над 12.200 супермаркети и над 220 логистички...

Просечната нето-плата во ноември 2023 со пораст од над 16 отсто на годишно ниво

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2023 година, изнесувала 38.359 денари, соопшти Државниот завод за статистика. Индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во ноември 2023 година, во однос на ноември 2022 година, изнесува 116.2, се појаснува во соопштението, односно порастот...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...