fbpx
Фатмир Бесими

Стартува петтиот пакет антикризни мерки, компаниите од денеска можат да аплицираат за финансиска помош

Од денеска до 30 април компаниите и самостојните вршители на дејност ќе можат до Управата за јавни приходи да поднесат апликација за финансиска подршка...
фото : АСО

АСО: Најголема исплатена штета лани е за осигурување имот и изнесува 382.000 евра

Граѓани, компании и институции од пријавени штети лани наплатиле вкупно 4 милијарди денари (65,1 милиони евра) што е на исто ниво како и во...

Бензинот „еуросупер БС-95“ и дизелот поскапуваат за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) информираше дека малопродажните цени на нафтените деривати од ноќеска согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек...

Производителите на месо најавуваат повисоки цени за 20 до 40 отсто по велигденските празници...

Домашните компании кои произведуваат месо и месни преработки бараат од Владата продолжување на одлуката за ослободување на царините при увоз на суровини за преработка,...

Извозот на компаниите во економските зони достигна 776 милиони евра

Во технолошко индустриските зони (ТИРЗ) е регистрирана највисока економска активност во првиот квартал во последните четири години, како во однос на извозот, така и...

Османи ги претстави првите четири економски советници кои ќе бидат упатени во Варшава, Минхен,...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска во рамки на исполнување на предвидените активности кои произлегуваат од мандатна мисија, во насока на ревитализација и...

АЕТМ: Лани најмногу се тргувало онлајн со Обединетото Кралство, Унгарија и Ирска

Од вкупно 62,3 милиони евра кои лани биле потрошени од домашни платежни картички за онлајн пазарење во странство, 73,6 отсто од вредноста на трансакциите...

Екологистите бараат сериозен третман на хидројаловиштата во Законот за минерални суровини

Останати се многу недоречености во Законот за минерални суровини, чии измени се повлечени од собраниска процедура. Течат консултации меѓу надлежните од Министерство за економија...
Васко Ковачевски фото: ЕСМ

АД ЕСМ носи мерки за подобрување на нивото на акумулацијата во ХЕЦ „Тиквеш“

Во врска со актуелните прашања поврзани со акумулацијата „Тиквеш“, водостојот на езерото, производството на електрична енергија, наводнувањето на Тиквешко поле во следниот период, како...
Фатмир Бесими фото: МФ

Започнува реформата во даночниот систем за поправедно оданочување и намалување на даночната евазија

Оваа година започнува процесот на даночна реформа преку 13 поставени цели, 40-тина активности и бројни подактивности дадени во Акцискиот план за 2021 година, за...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ