fbpx

Повеќе да произведуваме, помалку да увезуваме струја, еден од приоритетите на Стратегијата за енергетика...

Големата зависност на Македонија од увоз на електрична енергија, што зафаќа околу 30 отсто од вкупните потреби на пазарот, се очекува во наредните години...

Мелничко-пекарската индустрија има намалена потрошувачка поради состојбата со корона вирусот

Потпретседателот на Агро-бизнис комората при Сојузот на стопански комори, Горан Ѓорѓиевски на денешната прес-конференција рече дека очекуваат надлежните да направат сериозна анализа, да утврдат...

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот систем е отпорен на потенцијалните шокови

Билансите на банкарскиот систем упатуваат на здрави фундаменти, истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, во синоќешното издание на емисијата „Економски магазин“ на телевизијата...

И покрај ветувањата за пораст, трговската размена меѓу Албанија и Македонија во надолна линија

Албанија и Македонија продолжуваат со слаб индекс на перформанси во однос на трговската размена. За време на заедничките меѓувладини состаноци, шефовите на двете држави...

ФИТР: 66 домашни компании во финална селекција за проекти поврзани со технолошки развој

Шеесет и шест домашни компании од 74 кои аплицирале, продолжуваат во фазата на финална селекција на Јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки развој на...

Арсовска: Потребна е навремена помош за справување со ефектите од Ковид-19 врз економијата   

Кај компаниите постои расположение да се почитуваат мерките кои Владата ги донесе за справување со штетните последици од Ковид-19, но за да се спречат...

ССМ бара да се почитува препораката за ослободување од работа поради корона вирусот

Сојузот на синдикати на Македонија апелира работодавачите во јавниот и приватниот сектор да ги почитуваат препораките од Владата и еден од родителите кои имаат...

НБРМ: Неизвесни се последиците од корона вирусот врз домашната економија

„Последните макроекономски показатели во домашната економија главно се движат во согласност со очекувањата, но ризиците од окружувањето стануваат се понагласени. Новата вирусна инфекција, Ковид -...

Трошоците на живот за една година се зголемиле за 0,7 отсто

Индексот на трошоците на живот во февруари 2020 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100,1, а индексот на цените на мало 99,7. Или,...

„Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на Македонија „ББ-“, со стабилен изглед

Агенцијата „Стандард и Пурс“ објави нов извештај во кој го потврди кредитниот рејтинг на нашата земја „ББ-“, со стабилен изглед. Во рамките на извештајот,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ