fbpx

БДП во четвртото тримесечје од 2020 година опаднал за -0,7 отсто, објави ДЗС

Бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2020 година опаднал за -0,7 проценти, објави Државниот завод за статистика (ДЗС). „Во четвртото тримесечје од 2020 година,...

Во ковид центрите низ земјава се лекуваат 722 пациенти, најмногу од нив во Скопје,...

Министерството за здравство соопшти дека вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град...
Зоран Заев народна кујна Шуто Оризари фото: Влада на РСМ

Отворена народна кујна во Шуто Оризари, ќе обезбедува храна за над 300 лица во...

Во Општина Шуто Оризари денеска е отворена народна кујна која ќе обезбедува храна и оброци за 320 до 380 граѓани во социјален ризик. Оброците...

Втората фаза од изградбата на експресниот пат Штип-Кочани ќе биде готова до крајот на...

До крајот на 2021 година ќе може да се вози по целосната траса на експресниот пат Штип-Кочани. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски...

Платформата за родова еднаквост најави протестен марш за случајот „Јавна соба“ на 8 Март

Платформата за родова еднаквост на 8 Март организира протестен марш со цел да упати порака и да побара од институциите темелно расчистување на случајот...
Фатмир Бесими фото: Министерство за финансии

Бесими: Економијата полека се враќа во нормала, буџетот е во стабилна кондиција

Економската активност полека се враќа, има добар тренд на реализација на приходите, а во февруари тие се очекува да бидат подобри во споредба со...

ААВМУ нема да ги одзема дозволите на радиодифузерите кои не платиле годишен надоместок

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) врз основа на Одлуката на Владата од петтиот пакет економски мерки со која се...

Апликацијата за попишување на дијаспората не е пробиена, нормално е да не функционира за...

Државниот завод за статистика (ДЗС) како неточни и деструктивни ги оцени серијата на написи во одредени медиуми во врска со пробивањето на веб-апликацијата која...

Кочанските пожарникари спасуваа куќи, бензинска пумпа и цистерна со гориво од запалените стрништа

Синоќа по 22 часот беа изгасени последните огнови кои догоруваа на стрништата во Кочанско Поле. Пожарникарите од ТППЕ од Кочани во полн состав до...

Твитер ќе ги гаси профилите кои во континуитет шират невистини за ковид-19

Социјалната мрежа Твитер вчера соопшти дека воведуваат нови правила со кои ја засилуваат борбата против ширењето на невистини во врска со ковид-19. Твитер ќе...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ