fbpx

Скопската зоолошка градина утре ќе прослави 97 роденден

Зоолошката градина во Скопје утре ќе одбележи 97 години од своето постоење. По тој повод, со почеток од 12 часот предвидени се низа настани и активности во ЗОО Скопје. Како што соопштија од таму, дел од програмата ќе бидат жонглери, акробати, едукативни работилници и подароци...

Платформа за родова еднаквост: Убиството во Кочани е фемицид, бараме преквалификување на делото

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше изборена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, кочанското јавно обвинителство го квалификуваше како убиство на свиреп начин. Од Платформата за родова еднаквост реагираат дека...

Увезено, па вратено српско млеко со афлатоксин ги скара опозицијата и Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека на 21 септември во земјава биле увезени преку 20 тони српско млеко, кое било пуштено во промет, иако содржело афлатоксин М-1 над максимално дозволените граници, и со тоа е штетно за човековото здравје. „Наодите покажуваат дека иако млекото содржи канцерогени материи...

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја пренесе украинската новинска агенција Укринформ, по објавата на Министерството за енергетика на Украина. „На 67-та Меѓународна...

Да се биде хомосексуалец сè уште е табу во голем дел од германското општество

Да се биде хомосексуалец и понатаму е табу во голем дел од германското општество, вели поранешниот градоначалник на Берлин, Клаус Воверајт, пренесува германската новинска агенција ДПА.  Воверајт, познат по тоа што на времето ја даде изјавата „јас сум геј и тоа е добра работа“, наведе...

Второ претседателство на Трамп е закана за демократијата, предупреди Бајден

Американската демократија е загрозена од одмаздољубивиот Доналд Трамп, предупреди вчера американскиот претседател Џо Бајден пред неговите поддржувачи и пред претстојната кампања за претседателските избори во САД. Трамп е негов веројатен противник следната година, пишува Гардијан. Соочен со стагнација на рејтингот и грижи за неговата возраст, американскиот...

Заврши третото издание на Скопскиот поетски фестивал

Со соло концерт на гитара на Александар Бошков и гостинот Ади Имери синоќа заврши третото издание на Скопскиот поетски фестивал. На соло концертот му претходеше интернационално поетско читање на кое настапија поетите Марам ал-Масри од Франција/Сирија, Имануел Мифсуд од Малта, Лана Деркач од Хрватска,...

Германија е омилена земја за странските студенти

Германските универзитети сè повеќе привлекуваат странски студенти, со рекордни 370.000 запишани студенти од странство во минатогодишниот зимски семестар, покажуваат податоците на Германската служба за академска размена (ДААД), пишува германската новинска агенција ДПА.  Индија ја замени Кина на првото место на земји од каде што доаѓаат...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават документите до Министерството за образование и наука (МОН), соопштија од ова министерство. Рокот за продолжување на...

Градоначалници во Србија си даваат оставки, ќе има општи избори на 17 декември?

Се подготвува ли Србија за парламентарни, регионални и локални избори кои би се одржале на 17 декември годинава? По вчерашното интервју на претседателот Александар Вучиќ дека изборите би можеле да се одржат на овој датум, денеска градоначалниците на повеќе општини си поднесоа оставки. Како што...

Пратеничката Стојановска обвинува за сексистичка провокација на Маричиќ, тој демантира

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска денеска го обвини вицепремиерот за евроинтеграции, Бојан Маричиќ дека зад микрофон и зад камери, за време на собраниската седница додека она говорела, тој недолично довикувал и се однесувал. „Вицепремиерот Маричиќ, денес најпрво дофрлаше за да деконцентрира, како и многупати досега,...

Столтенберг во Кијив, Зеленски од НАТО бара противвоздушни системи

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска беше во посета на Кијив, напоменувајќи дека Украинците се борат за нивните семејства и за нивната иднина, додека Москва се бори за империјалистички идеи, пренесува Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски, пак, денеска побара од Столтенберг нови системи за...

Почина Сер Мајкл Гамбон, познат по улогата на професорот Дамблдор во „Хари Потер“

На 82 годишна возраст, почина актерот Сер Мајкл Гамбон. Веста за смртта ја соопшти неговото семејство, јави Би-би-си. Гамбон беше најпознат по улогата на професорот Албус Дамблдор во шест од осумте филмови за Хари Потер. Во неговата шестдецениска кариера, актерот родум од Даблин работеше на телевизиски,...

Контраспин: Пренџов со паушални изјави спинува за Законот за амнестија

Пратеникот од ГРОМ Љупчо Пренџов ем не го прочитал законот за амнестија, ем е уверен дека „е превара“, зашто ништо е им верувал на овие од власта. Паушално и без аргументи се изјаснува и за амнестијата и нејзините цели од 2018 година, за кредитите...

Министерството за култура ги чека парите и документацијата за реконструкција на Универзална сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска посочи дека реконструкцијата на Универзалната сала ќе продолжи откако ќе ја добие целокупната документација и средствата за оваа намена од Градот Скопје. Таа денеска рече дека во рамките на министерството имаат тим и надворешни соработници кои се подготвени...

Поевтинува бензинот Еуросупер-95

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесе одлука за намалување на цената на бензинот Еуросупер-95 на бензинските станици. Цените на останатите горива нема да се променат, а Еуросупер-95 ќе се продава по цена за два денара по литар поевтино...

Арсовска вели дека ЕСМ прво треба да го санира мостот, а потоа да го постават топловодот

Почетокот на грејната сезона во Скопје доаѓа за нешто помалку од три недели, а Градот Скопје и Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) и понатаму се без консензус кој треба да ги санира оштетувањата на долниот дел од мостот Беласица. Скопската градоначалничка Данела Арсовска денеска...

Објавени конкурсите за стипендии за ученици во Математичко-информатичката гимназија и Спортската академија

Министерството за образование и наука (МОН) вчера ги објави конкурсите за доделување стипендии за ученици во државните средни училишта „Математичко-информатичка гимназија“ (МИГ) и „Спортска академија“ во Скопје. Висината на стипендиите за средношколците од двете училишта изнесува 3.500 денари месечно за девет месеци во текот на...

Инспекторите затворија уште пет маркети, не ги продавале производите по намалени цени

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски информира дека инспекторите казниле и затвориле уште пет маркети во земјава, и тоа во Кавадарци, Гостивар, Куманово и Тетово. Тој им се заблагодари на сите граѓани кои пријавуваат неправилности во Државниот пазарен инспекторат на 02/191. „Во повеќе наврати...

Судската администрација преку протести во Скопје побара зголемување на платите

Два протести во ист ден на судската администрација се случува денеска во Скопје, со барање за зголемување на платите за 78 отсто. Едниот протест го организира Независниот синдикат на судска администрација, додека другиот Синдикатот на работниците од управата, правосудните ограни и здруженијата на граѓани...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...