fbpx

Што се тоа фишинг напади?
(ВИДЕО)

Што се тоа фишинг напади, зошто се опасни за нас како корисници на интернетот и што треба да направиме за да се заштитиме од ваквите напади.

Фишинг нападите ловат поединци, но можат да направат опасни штети на цели заедници

Замислете дека сте риба и дека некој се обидува да ве фати на јадица - токму од таму доаѓа терминот „фишинг напад“, објаснува инженерот...

ДЕБАТА: Експертите ги објаснуваат правните проблеми за поставување и користење видео-надзор

Фондацијата „Метаморфозис“ во соработка со Здружението „Конект“, вчера во Скопје организираше јавна дискусија „Сè што сакавте да знаете за видео-надзорот“. Меѓу другото, на дискусијата...

За некои Германци интернетот е луксуз – 2,6 отсто не можат да си го дозволат

Во Германија сè повеќе луѓе си признаваат на себе дека не можат да си дозволат користење на интернет. Минатата година тоа било случај со...

Илон Маск ќе ја ограничи функцијата за „блокирање“ на Х, порано познат како Твитер

Илон Маск во петокот објави дека функцијата за блокирање ќе биде многу ограничена на социјалната мрежа X, порано познат како Твитер, со што ќе...

Маск предложи борбата во кафез меѓу него и Закерберг да се емитува во живо на „Х“

Борбата во кафез на која се согласија сопственикот на Твитер (сега „Х“), Илон Маск и на Мета, Марк Закерберг, ќе биде пренесувана во живо...

„Ворлдкоин“ забранет во Кенија, илјадници граѓани чекаат во редици за пари

Владата на Кенија му наложи на новиот проект за криптовалути наречен „Worldcoin“ (Вордлдкоин) да престане со регистрација на нови корисници, повикувајќи се на загриженост...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.