fbpx

Лани регистриран рекорден увоз на нови возила во земјава [инфографик]

Во 2023 година во земјава биле увезени вкупно 47.050 возила, при што 35.832 биле увезени на старо, додека 11.218 биле импортирани како нови возила

-

Продажбата на возила во С.Македонија лани достигнала рекордни бројки во делот на новопроизведените автомобили, камиони и автобуси, а голем раст е забележан и кај увозот на половни возила, покажуваат податоците на Царинската управа на РСМ. Во 2023 година во земјава биле увезени вкупно 47.050 возила, при што 35.832 биле увезени на старо, додека 11.218 биле импортирани како нови возила.

Споредено со податоците од минатите години, лани увозот на нови возила достигнал бројки кои не се регистрирани никогаш претходно од 2009 година. Ова првенствено се должи на набавката на нови автомобили, кои во 2023 година биле увезени вкупно 9.999 на број. Минатата година биле увезени и 1.202 нови товарни моторни возила и 17 нови автобуси. Процентуалниот удел на новопроизведените возила што се увезени во 2023 година изнесувал 23,1 отсто.

И покрај зголемениот интерес за набавка нови возила од македонските граѓани, и минатата година доминирал увозот на половни возила. Мнозински 76,9 отсто од сите возила увезени во 2023 година бил стар возен парк, кој бил претходно користен во странски земји. Притоа, лани биле увезени во С.Македонија 33.213 половни автомобили, 2.355 тешки моторни возила и 264 автобуси.

Најпозитивен сооднос при увозот на возила има кај камионите, каде што процентот на импортиран возен парк кој е новопроизведен е најголем. Наспроти ова, најлоша е состојбата со возниот парк кај автобусите, каде лани се увезени само 17 нови автобуси и дури 264 кои биле импортирани како стари.

Инаку, податоците за увозот на возила од Царинската управа покажуваат дека бројот на автомобили, камиони и автобуси лани бил значително зголемен во споредба со 2022 година. Од друга страна, интересот за набавка на возила кај македонските граѓани доаѓа во период кога централната власт во земјава нема намера да ги заостри мерките за увоз на половни возила, односно да го забрани импортирањето на оние возила кои се произведени пред 2009 година и не ги задоволуваат ЕУРО 5 стандардите.

Кога станува збор за регионот, од 1 јануари годинава Србија требаше да го забрани увозот на возила со под ЕУРО 5 стандарди на емисии на издувни гасови, а идентичната мерка веќе ја спроведоа Албанија и Србија. Црна Гора најавува дека ќе спроведе идентична мерка – забрана за увоз на возила со под ЕУРО 5 стандарди кои се произведени пред 2009 година. Поради ова, постои ризик во С.Македонија да завршат постарите возила од соседните земји преку каналите на продажба на дилерите.

Она што Владата го усвои во октомври 2023 година беа измените на Уредбата за начинот на пресметка на данокот на моторни возила и на износите потребни за пресметка на данокот на моторни возила поради потребата од примена на нова методологија за пресметување на износот на издувните гасови од моторните возила. Повисоките даноци при увозот владата одлучи да важат за луксузните возила, како и за оние постари возила што повеќе го загадуваат воздухот.

Од Владата минатата есен информираа дека зголемените давачки за увоз на дел од возилата во земјава се во насока на заштита на животната средина, исполнување на обврските од потпишаниот Климатски договор од Париз за намалување на нето-емисијата на стакленички гасови, како и усогласување со најновите ЕУ стандарди.

Инаку, според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на регистрирани возила во 2022 година изнесувал 569.871, од кои над 483.000 се патнички автомобили со македонски регистарски таблички. Притоа, во 2022 година Скопје ја надминал бројката од 200.000 возила на улиците според бројот на издадени регистарски таблички. Податоците за 2023 година треба допрва да бидат објавени од Државниот завод за статистика.

За луксузни возила и оние што повеќе загадуваат ќе се плаќаат повисоки давачки при увоз

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Двојно убиство во село Габреш, 67 годишник со пиштол си ја убил сестра си и внукот

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – Убиство од член 123 став...