fbpx

Сè повеќе инвестиции во управувањето со отпадни води, потребни се уште за да имаме...

Инвестициите во управување со отпадните води во земјава постепено растат во изминативе години, но еколозите и невладините организации посочуваат дека се потребни многу повеќе...

Расте бројот на автобуски несреќи во кои има повредени и загинати лица во земјава...

Во изминативе две и пол децении, бројот на сообраќајни несреќи со повредени и загинати лица во кои учествувале автобуси е во континуиран раст. Податоците...

Од почетокот на септември до денеска МВР евидентирало 4.481 лице без заштитна маска (инфографик)

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, Министерството за внатрешни работи регистрирало 391 прекршок по однос на мерката за неносење лична заштита...

И по седум години изградба, не се знае кога ќе помине првиот воз по...

Со многу помпезност и пред бројни телевизиски камери, на 2 март 2014 година беше поставен камен-темелник за реконструкција на пругата Куманово-Бељаковце како прва фаза...

Летово регистрирани 43.928 прекршоци за неносење маска, полицијата најстрога била во јуни (инфографик)

Полициските службеници изминатово лето регистрирале 43.928 прекршоци за неносење маска низ градовите во земјава. Во текот на летниот период, односно месеците јуни, јули и...

Граѓаните повеќе веруваат во политички „грб“ и лажни вести отколку во институциите (инфографик)

Корумпираните медиуми се директна рута за странско штетно влијание во општеството, во кое расте поделбата поради социјалната нееднаквост, ниската доверба во институциите и политичкиот...

Поради корупцијата и клиентелизмот, политиката најподложна на странски штетни влијанија (инфографик)

Политиката е област со најголем ризик за странски штетни влијанија во Македонија, покажува серија студии наСТРАТКОМ - Центарот за извонредност во стратегиски комуникации на...

Стратком: Во Северна Македонија сериозен проблем се слабите институции, корупцијата и политичкиот фаворитизам (инфографик)

Македонија е најмалку подложна на странски влијанија во регионот на Западен Балкан, покажува серија студии и истражувања на НАТО Центарот за извонредност во стратегиски...

Во земјава се регистрирани над 12.000 инфицирани со коронавирус, наесен се очекува нова ескалација...

Бројот на заразени пациенти со ковид-19 во земјава, надмина 12.000. Од првиот случај кој се појави пред пет месеци до денеска бројот на починати...

Превозот на патници со меѓународни возови и годинава ќе руши неславен рекорд (инфографик)

Неславен биланс на превезени патници во меѓународниот железнички сообраќај регистрирал Државниот завод за статистика. Во 2019 година биле превезени најмалку патници со воз кон...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ