fbpx

Сто дена тренинг во два метра базен: Како Ева од Скопје се прилагоди на новите услови
(ВИДЕО)

Настанатата ситуација поради ковид-19 пандемијата најмалку ги штедеше индивидуалните спортови. Oвој период е голем предизвик за пливачите, кои поради затварањето на базените беа принудени да ги паузират нивните вежби или да најдат начин во домашни услови да останат во форма

Автомобили без возачи ќе вршат достава на храна и намирници во Калифорнија

Роботски стартап го доби првото одобрување во Калифорнија за вршење на достава на добра и услуги со автономно возило во кое нема возач ниту...

Младите Елена, Ѕвезда и Лазе добија награда од Светска банка за апликацијата „Walkiie“ за помош на лицата со попреченост

Македонската апликaција „Walkiie“ е помеѓу седумте победници на натпреварот „IDEAS 4 ACTION “ (Идеи за акција) организиран од страна на Светска банка. Во конкуренција...

Амбасадите на САД организираа хакатон за ИТ решенија за економското закрепнување по ковид-19

Од 3 до 6 декември, амбасадите на САД во Естонија, Латвија, Данска и Литванија соработуваа на онлајн 48. хакатон за иднината, имплементиран од приватните...

Студентката Евгенија Дивитарова изработува ЦНЦ машини со кои направи над 300 заштитни визири

Деветнаесетгодишната студентка Евгенија Дивитарова од Битола која изработува ЦНЦ машини, неодамна го освои второто место на 41. Меѓународен натпревар за иновации – Макинова, кој...

Со „Раката на Венера“, нашиот тим „eBionics“ победи на глобален младински натпревар во Њујорк

Денес во Њујорк, УНИЦЕФ заедно со партнерите ги прогласи осумте победници на глобалниот младински предизвик Генерација без граници 2019/2020. Меѓу нив, во категоријата севкупни...

Рао: Мојата цел не е создавање само свои уреди, туку и инспирација другите да го сторат истото

Петнаесетгодишната научничка, Гитањали Рао е избрана за Дете на годината, признание што го доделува магазинот „Тајм“. Рао е избрана меѓу 5.000 номинирани, a пред...

Со законски измени игрите на среќа ќе се оддалечат на 500...

Министерство за финансии подготвува измени на Законот за игрите на среќа и за забавните игри кои предвидуваат просториите во кои се приредуваат игри на...
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
free download udemy course
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download