fbpx

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?
(ВИДЕО)

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, а ја најавуваме и Сајбер Шејк дискусијата за млади „Дипфејк или реалност“.

„Сајбер шејк“: студентите можат да ја користат вештачката интелигенција како алатка, но пред сè треба да учат

Студентите можат да ја користат вештачката интелигенција (ВИ) како дополнителна алатка за време на нивните студии, но тие не треба целосно да се потпираат...

Опасното трио: Медиуми – вештачка интелигенција – дезинформации

Како што генеративните алатки за вештачка интелигенција (ВИ) стануваат сè пософистицирани, расте и стравот дека голем број професии можат да бидат загрозени, а се...

Илон Маск објави свој ВИ четбот, кој има „смисла за хумор“

Илон Маск објави четбот, наречен Грок, кој користи вештачка интелигенција (ВИ) за своите одговори, слично како популарните четботови ChatGPT и Бард. Грок е достапен...

NASA’s Space Apps Challenge повторно во Македонија

Меѓународниот хакатон организиран од NASA Space Apps 2023 ги повикува сите кодери, научници, дизајнери и вселенски ентузијасти од целиот свет да учествуваат на NASA's...

Во Скопје викендов се одржа првиот самит за вештачка интелигенција [галерија]

Првиот меѓународен високо-технолошки самит за вештачка интелигенција „AI Tech Summit“ викендов се одржа во Скопје. Темата на самитот беше истражувањето на моќта на вештачката...

Google слави 25-ти роденден – креиран во студентска соба, сега го користат милијарди луѓе

Најпопуларниот интернет пребарувач на светот, Google овој месец одбележува 25 години постоење. Тој беше креиран од докторандите Сергеј Брин и Лери Пејџ, кои се...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ни го чисти ѓубрето од нелегалните депонии во општините во Источна Македонија

Најголемиот проект за чистење на нелегалните депонии во моментов се спроведува во македонските општини од Источниот и Североисточниот регион. Со финансиски средства од ЕУ,...