fbpx

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?
(ВИДЕО)

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, а ја најавуваме и Сајбер Шејк дискусијата за млади „Дипфејк или реалност“.

(ИНТЕРВЈУ) Зоран Милошевски: Целта на научната фантастика е да даде едно поинакво гледиште на работите

Зоран Милошевски е македонски автор на научно-фантастични романи, вклучително серијалот „Последна граница“, кои го сочинуваат четири веќе издадени дела, а Милошевски моментално работи на...

(ИНТЕРВЈУ) 12-годишниот Диар Ајдини: Во иднина ќе изградам и генератор за струја

Диар Ајдини е ученик во „Digital School“ и тој веќе една година со охрабрување од својот инструктор изработува различни иновации кои тој ги создава...

Хана Корнети: Инспирацијата е само кратка искра – потоа треба да се одржува огнот

Хана Корнети, автор на збирка раскази и роман-фантастика за деца, во интервју за новинската агенција Мета.мк вели дека хуморот дава ефект во едно книжевно...

(ИНТЕРВЈУ) Бендот Џокер Аут за европската турнеја, креативниот процес и Евровизија

Словенечкиот бенд Џокер Аут достигна огромен пораст на слава по настапот на овогодинешната Евровизија и го надоврза успехот со голема европска турнеја. Иако се...

(ИНТЕРВЈУ) Петра Балажич: Младите треба да знаат да препознаат злонамерни дезинформации

Петра Балажич од словенечкиот Центар за европски перспективи, кој работи во регионот на Западен Балкан во справувањето со дезинформациите, во интервју за Мета.мк вели...

(Интервју) Саша Станишиќ: Во Јужна Кореја го снимив филмот PC BUSAN, ме фасцинира нивната гејминг култура

Саша Станишиќ е македонски режисер и раскажувач. Неговата кариера како филмски режисер брои неколку филмови кои се по себе различни - забавни, но и...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.