fbpx

Негативното влијание на климатските промени врз ски-центрите
(ВИДЕО)

Недостигот на снежни врнежи и невообичаеното топло време до средината на јануари ги испразнија македонските скијачки центри, кои трпат финансиски штети сезонава. Во најновата емисија на „Шорткат“ како главна тема го третираме негативното влијание на климатските промени врз ски-центрите

Имаме одлични млади готвачи и слаткари, ни треба стратегија за да не ни заминуваат

Чоколадни преливи за слатки, пиварки, пици, тостови, пирошки. Ова е храната која секојдневно ја подготвуваат учениците што учат во училиштето „Лазар Танев“. Печејќи го...

Целта на хуманитарната мисија на Борче Стаменов е секој човек во земјава да добие компјутер

Секој човек во Македонија да има компјутер, е благородната цел кон која се стреми Борче Стаменов од Кавадарци, кој меѓу граѓаните е многу попознат...

Интервју со Ирена Јурчева: Природата, тишината и мирот се најголемиот луксуз денес

Ирена Јурчева е преведувачка, писателка и педагог. Во интервјуто за Мета.мк таа зборува за нејзиниот творечки процес, за предизвикот да се преведе „Силмарилион“ од...

„Соносвет“ или што ако постои свет каде луѓето сонуваат заеднички: Интервју со Марио Савовски

Марио Савовски е млад писател, преведувач, геjмер и гејм-дизајнер кој во моментов живее и работи во Германија. Во интервјуто за Мета.мк тој зборува за...

Верица Мукоска: Уметноста е начин за разоткривање и повторно заблескување во внатрешното равенство

Младата писателка Верица Мукоска во обемното интервју за Мета.мк зборува за нејзиниот роман „Равенка на стравот“, за поврзаноста на физичкото и менталното здравје, за...

Мартина Димоска: Отсечена од светот, правам научни експерименти во аналогна астронаутска мисија

Од личност на годината за образование и наука, до учество во аналогна астронаутска мисија во САД, спонзорирана од НАСА, Мартина Димоска од Кичево е...
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download
download redmi firmware
Download WordPress Themes Free
free download udemy course