fbpx

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?
(ВИДЕО)

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, а ја најавуваме и Сајбер Шејк дискусијата за млади „Дипфејк или реалност“.

Д-р Кочоски: Причините за иселувањето на младите лекари се многубројни

Несоодветниот медицински едукативен процес, бирокатските процедури за да се отвори ординација, платите кои не се на завидно ниво и немањето финансиска поддршка по завршување...

ИНОВАЦИЈА: Млади направија апликација за пребарување на најблиската аптека со најевтин лек

Симеон Маркоски, Ева Аговска и Михаил Мојсоски од старт-ап организацијата „Startier“ се тројцата млади таленти кои ја изработија апликацијата „Најди Аптека“, преку која граѓаните...

Интервју со Магдалена Чапаровска: Јавноста за бездомните животни е поларизирана до бескрај

Магдалена Чапаровска е магистер по психологија, поетеса и писателка, која досега има издадено две збирки поезија „Еленот слуша виножито“ и „Скршен Аватар“. Исто така,...

Ристо Манасиев, илустратор: Најбитно е младите да го следат својот сон и да бидат упорни

Ристо Манасиев, дипломиран стоматолог, се преориентирал во друга професија, во која денес е успешен - илустратор и 2D аниматор. Тој исто така е голем...

Проф. Ќуштеревска: Никој не може да го оспори мојот успех само затоа што сум жена

Според некои од последните податоци на Обединетите нации, само една третина, односно 33,3 отсто од научниците во светот и само 12 проценти од членовите...

Интервју со Стефан Марковски: Создавањето нешто различно со секоја нова книга е во фокусот на моите творечки напори

Стефан Марковски е книжевник, филозоф, сценарист, драматург и директор на градската библиотека во Гевгелија. Во неговата биографија стои дека има завршено два факултета -...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ни го чисти ѓубрето од нелегалните депонии во општините во Источна Македонија

Најголемиот проект за чистење на нелегалните депонии во моментов се спроведува во македонските општини од Источниот и Североисточниот регион. Со финансиски средства од ЕУ,...