fbpx

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?
(ВИДЕО)

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, а ја најавуваме и Сајбер Шејк дискусијата за млади „Дипфејк или реалност“.

Интервју со Катерина Гогова: Секој е креатор на сопствената среќа

Со Катерина Гогова во ова интервју зборуваме за нејзините поетски книги „Актите се Кастрирани“, „Сонцестој“ и „Пад во немирна вода“ (бесплатна верзија како аудио...

Дваесет отсто од смртните случаи во земјава се последица на аерозагадувањето

Во Македонија речиси 20 отсто од смртните случаи се поврзани со аерозагадувањето. Ова го покажала анализата на Институтот за јавно здравје насловена како „Процена...

Имаме одлични млади готвачи и слаткари, ни треба стратегија за да не ни заминуваат

Чоколадни преливи за слатки, пиварки, пици, тостови, пирошки. Ова е храната која секојдневно ја подготвуваат учениците што учат во училиштето „Лазар Танев“. Печејќи го...

Целта на хуманитарната мисија на Борче Стаменов е секој човек во земјава да добие компјутер

Секој човек во Македонија да има компјутер, е благородната цел кон која се стреми Борче Стаменов од Кавадарци, кој меѓу граѓаните е многу попознат...

Интервју со Ирена Јурчева: Природата, тишината и мирот се најголемиот луксуз денес

Ирена Јурчева е преведувачка, писателка и педагог. Во интервјуто за Мета.мк таа зборува за нејзиниот творечки процес, за предизвикот да се преведе „Силмарилион“ од...

„Соносвет“ или што ако постои свет каде луѓето сонуваат заеднички: Интервју со Марио Савовски

Марио Савовски е млад писател, преведувач, геjмер и гејм-дизајнер кој во моментов живее и работи во Германија. Во интервјуто за Мета.мк тој зборува за...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Во Свети Николе нема да се гори ниту медицински, ниту опасен отпад

Ниту еден вид на отпад нема да се согорува на регионалната депонија во селото Мечкуевци во Општината Свети Николе. Капацитетот, кој треба да биде...