fbpx

Заев го доби мандатот за нова влада, вети почитување на Охридскиот и договорите со Грција и Бугарија (Галерија)

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска напладне од претседателот на државата Стево Пендаровски го доби мандатот да формира нова влада, за која рече дека ќе биде стабилна, европски ориентирана и отчетна. Заев рече дека со ДУИ сè уште се преговара, но не сакаше...

Ниту еден од поканетите лидери на албанските политички партии не дојде на средбата кај Ахмети

Поканата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, лидерите на албанските политички партии да ја одбележат со заедничка средба 19-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен...

Околу 50 компании заинтересирани за изградбата на пречистителна станица во Скопје вредна 136 милиони евра

Од денот на распишување на повикот за претквалификации за избор на најдобар понудувач за проектиране и изградба на Пречистителна станица за отпадните води од...

Американската амбасадорка Брнс му честиташе на Заев за добиениот мандат

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнс, упати честитки до лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за добиениот мандат за состав на нова Влада, кој...

Heat Check – Стигнав до половина милион претплатници правејќи видеа од истата соба каде и спијам

"What's up everybody, my name is Stefan and this is Heat Check, let's get into it". Со оваа реченица Стефан од Аеродром ги започнува...

Во изминатото деноноќие регистрирани 175 оздравени пациенти, 141 новозаразен и две починати лица

Во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. Институтот за јавно здравје...

Околу 50 компании заинтересирани за изградбата на пречистителна станица во Скопје вредна 136 милиони евра

Од денот на распишување на повикот за претквалификации за избор на најдобар понудувач за проектиране и изградба на Пречистителна станица за отпадните води од...

Мајкрософт го издвои Универзитетот „Гоце Делчев“ како успешен пример за премин од физичко во онлајн учење

Со реализирани 100.000 часа аудио настава, 50.000 часа видео настава и 11.000 онлајн предавања, Универзитетот „Гоце Делчев“ е единствената високообразовна институција од земјава која...

За наставниот час да трае 30 минути наместо 40, треба да се менуваат законите за основно и средно образование

Ако треба наставниот час од септември да трае 30 минути наместо 40, за тоа треба да има измени на законите за основно и за...

Во земјава се регистрирани над 12.000 инфицирани со коронавирус, наесен се очекува нова ескалација (инфографик)

Бројот на заразени пациенти со ковид-19 во земјава, надмина 12.000. Од првиот случај кој се појави пред пет месеци до денеска бројот на починати...

Најнови

Ниту еден од поканетите лидери на албанските политички партии не дојде на средбата кај Ахмети

Поканата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, лидерите на албанските политички партии да ја одбележат со заедничка средба 19-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, беше неуспешна, бидејќи не се појави...

Околу 50 компании заинтересирани за изградбата на пречистителна станица во Скопје вредна 136 милиони евра

Од денот на распишување на повикот за претквалификации за избор на најдобар понудувач за проектиране и изградба на Пречистителна станица за отпадните води од Скопје, околу 50 компании изразиле интерес, односно...

Американската амбасадорка Брнс му честиташе на Заев за добиениот мандат

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнс, упати честитки до лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за добиениот мандат за состав на нова Влада, кој претходно му го додели претседателот на државата,...

Heat Check – Стигнав до половина милион претплатници правејќи видеа од истата соба каде и спијам

"What's up everybody, my name is Stefan and this is Heat Check, let's get into it". Со оваа реченица Стефан од Аеродром ги започнува своите Јутјуб видеа посветени на НБА кошарката....

Во изминатото деноноќие регистрирани 175 оздравени пациенти, 141 новозаразен и две починати лица

Во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. Институтот за јавно здравје регистрира 175 оздравени пациенти, а во последното деноноќие...

МБА: Банкарскиот систем е сигурен, стабилен и солвентен

Македонската банкарска асоцијација, МБА, по одземањето на лиценцата на Еуростандард банка информира дека ниту една друга банка не е изложена на ризик со кој би се нарушила стабилноста и солвентноста. „Банкарскиот систем...

Заев го доби мандатот за нова влада, вети почитување на Охридскиот и договорите со Грција и Бугарија (Галерија)

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска напладне од претседателот на државата Стево Пендаровски го доби мандатот да формира нова влада, за која рече дека ќе биде стабилна, европски ориентирана и отчетна. Заев...

За една недела подигнати 227 непрописно паркирани возила од јавни површини

Во периодот од 6 до 12 август со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 227 возила од јавните површини, информираат од Град Скопје. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила,...

ЦИВИЛ преку акција ги повикува граѓаните да ги споделат своите очекувања и барања од идната Влада

Со јавен повик, организацијата ЦИВИЛ ги повикува сите заинтересирани граѓани да ги споделат своите очекувања, предлози и барања за идната Влада на Република Северна Македонија. Учесниците во оваа акција за прибирање...
ВИДЕО СТОРИИ
Kodra e Diellit 2020 - Çe Team TV
01:47
За животот во студентските домови
12:25
НЕЕФИКАСНОТО ГРЕЕЊЕ – СКАПО ЗА ЏЕБОТ ТОКСИЧНО ЗА ВОЗДУХОТ
02:45
Јавна соба и зошто женското тело е сеуште табу тема?
06:11
Testi PISA & Njeri Drit (2019) EP 03
05:49
Скопје се гуши во сообраќаен метеж и секојдневна битка за паркинг
02:51
Medi & Njeri Drit (2019) EP 01
02:31
Врсничко насилство
08:41
Топ 5 заблуди за проверка на факти
01:39
Лабораторијата која го мери загадувањето се реконструира, акредитацијата најрано догодина
01:37
Децата и депресијата
08:16
Што сака Генерацијата Z
07:17
𝐓𝐑𝐀𝐍𝐒𝐏𝐎𝐑𝐓𝐈 𝐏𝐔𝐁𝐋𝐈𝐊 𝟐 🚌
04:00
Како се делат фотелји во С. Македонија?
05:51
На изнајмен точак околу светот
04:16
Со воз до аеродромот во Скопје
02:25
Возовите на пат да изумрат
02:24
ERROR 1200 ❌ Shtegu i Biçikletave 🎥
01:40
Останавме Без Воздух
05:01
(не) Хигиена во училиштата
09:58
ERROR 1200 ❌ Anti-Korrupsioni 🎥
01:15
Половина година по несреќата во Ласкарци: Ужалени семејства, многу сомнежи и малку одговори
02:00
Градење без компас - Клучните патишта доцнат со изведба над 8 години
02:11
Македонски автопатишта: Асфалт на рати - друмарина за камати
02:21
Проект без реализација - Четири децении од идејата за трамвај во Скопје
02:22
Каде исчезнаа македонските возови? - Замирањето на патничкиот железнички сообраќај
02:12
Чекорите на Македонија кон НАТО
02:42
Хорор во Скопје: Половина век негрижа за канцерогениот линдан
01:41
Квалитет на воздухот - Увоз на користени автомобили
01:32
Демистификација на ЕУ интеграциите - Квалитет на воздух
02:18
Клучните моменти во НАТО интеграциите
02:09

Фејсбук отстранил седум милиони постови поради дезинформации за корона вирусот

Во вториот квартал на годинава, односно од почетокот на...

Во земјава се регистрирани над 12.000 инфицирани со коронавирус, наесен се очекува нова ескалација (инфографик)

Бројот на заразени пациенти со ковид-19 во земјава, надмина 12.000. Од првиот случај кој се појави пред пет месеци до денеска бројот на починати лица...

Превозот на патници со меѓународни возови и годинава ќе руши неславен рекорд (инфографик)

Неславен биланс на превезени патници во меѓународниот железнички сообраќај регистрирал Државниот завод за статистика. Во 2019 година биле превезени најмалку патници со воз кон странските...

Од година во година опаѓа бројот на ученици и студенти што се сместуваат во домови и интернати

Во последните седум години за 29 отсто опаднал бројот на ученици и студенти што се сместуваат во домови и интернати за време на школувањето. Домовите...