fbpx

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале...

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис за првпат го објави Конкурсот за годишна награда „Илија Жупаноски“ за новинари, граѓански организации или поединци кои придонесуваат...

Собранието пресече – рокот на важење на старите пасоши нема да се продолжи

Собранието на денешната седница не ги изгласа предложените измени на Законот за патни исправи, со кои се бараше старите пасоши на граѓаните со „Република...

Лажни дојави за бомби во објекти во Охрид и Кратово

Дојави за бомби денеска стигнале на адресите на неколку институции и бизниси во Охрид и Кичево, а за сите било утврдено дека се лажни,...

Алексеј Навални ќе биде погребан в петок во Москва

Алексеј Навални ќе биде погребан в петок во Москва, потврди неговата портпаролка, а пренесува Би-Би-Си. Погребот ќе се одржи на гробиштата Борисовское, по прошталната богослужба...

Алексеј Навални ќе биде погребан в петок во Москва

Алексеј Навални ќе биде погребан в петок во Москва, потврди неговата портпаролка, а пренесува Би-Би-Си. Погребот ќе се одржи на гробиштата Борисовское, по прошталната богослужба во московската црква. Неговата портпаролка Кира...

Фон дер Лајен: ЕУ да размисли за користење на замрзнатите руски средства за украинската војска

Европската Унија треба да размисли за користење на профитот од замрзнатите руски средства за купување воени материјали за Украина, изјави денеска претседателката на Европската...

Шолц ги отфрли обвинувањата на Макрон: Испраќањето војници во Украина не е опција

Германскиот канцелар Олаф Шолц категорично ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи на земјите од НАТО да се борат во Украина, пренесе германската агенција...

Вештачката интелигенција не може да ги замени новинарите, но може да ја замае јавноста

Вештачката интелигенција (ВИ) и алатките кои со нејзина помош овозможуваат креирање на текстуални, аудио и видео содржини со неколку клика полека, но сигурно, го...

Од понеделник субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа на неделна основа

Од 1 март се менува начинот на кој се исплаќа субвенционираниот студентски оброк. Наместо на дневна основа, од понеделник паричните средства за оваа мерка ќе...

Второто издание на настанот „Клинци“ в петок во Europe House Skopje

Неформалната организација за афирмација на младинската култура „Култура Бета“ в петок, на први март, по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“, на кој...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Најнови

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи, Бујар Османи...

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис за првпат го објави Конкурсот за годишна награда „Илија Жупаноски“ за новинари, граѓански организации или поединци кои придонесуваат во справувањето со дезинформациите во земјата. Ќе бидат...

Собранието пресече – рокот на важење на старите пасоши нема да се продолжи

Собранието на денешната седница не ги изгласа предложените измени на Законот за патни исправи, со кои се бараше старите пасоши на граѓаните со „Република Македонија“ да важат до крајот на годинава,...

Вештачката интелигенција не може да ги замени новинарите, но може да ја замае јавноста

Вештачката интелигенција (ВИ) и алатките кои со нејзина помош овозможуваат креирање на текстуални, аудио и видео содржини со неколку клика полека, но сигурно, го менуваат нашиот однос со вистината. А вистината,...

Лажни дојави за бомби во објекти во Охрид и Кратово

Дојави за бомби денеска стигнале на адресите на неколку институции и бизниси во Охрид и Кичево, а за сите било утврдено дека се лажни, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Утрово околу...

Алексеј Навални ќе биде погребан в петок во Москва

Алексеј Навални ќе биде погребан в петок во Москва, потврди неговата портпаролка, а пренесува Би-Би-Си. Погребот ќе се одржи на гробиштата Борисовское, по прошталната богослужба во московската црква. Неговата портпаролка Кира Јармиш вчера...

Графата „националност“ се брише од изводите во матичната книга на родени

Уставниот суд донесе одлука со која официјално се укинува графата „националност" во Законот за матичната евиденција. Претходно, кон крајот на минатата година, судот со времена мерка го укина издавањето изводи со...

Инклузијата на Ромите во зелените и дигитални иновативни технологии, во фокус на РЕДИ самитот

Инклузијата на Ромите во зелените и дигиталните иновации и еднаквоста при управување со животната средина беа темите во фокус на третото издание на Самитот РЕДИ, кој се одржа во хотел Мериот...

Седум жени во Турција биле убиени од сегашни или поранешни сопрузи во еден ден

Седум жени биле убиени од нивните партнери или поранешни партнери низ Турција во вторникот, објави Гардијан, пренесувајќи една локална турска телевизија. „Вкупно седум жени беа дивјачки убиени во Измир, Бурса, Сакарија, Ерзурум,...

Мета факт: Младите од Карпош не добија можност за практикантство во локални компании

Градоначалникот на Општината Карпош, Стевче Јакимовски во својата изборна програма „Моќен сојуз, јас и вие“, вети дека локалната власт ќе им даде поддршка на...

Мета факт: Од паркот на дрвјата во Аеродром засега нема ниту трева

Градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски, во својата програма за работа за својот мандат од 2021 година, меѓу другото вети дека ќе изгради парк од...

На таблата на полициското одделение во Шуто Оризари има македонски јазик

Македонскиот јазик стои на таблата пред полициското одделение во...

Емотивни врски и пропаганда: Руската „мека моќ“ на Балканот

Руските медиуми Спутник и РТ (Раша Тудеј) Балкан кои...

СЗО не планира да имплементира „договор за пандемија“ и да го одземе суверенитетот на земјите-членки

Светската здравствена организација (СЗО) подготвува меѓународен договор, кој ќе...

Мета факт: Младите од Карпош не добија можност за практикантство во локални компании

Градоначалникот на Општината Карпош, Стевче Јакимовски во својата изборна...

Не е точно дека зголемениот број на срцеви и мозочни удари се последица на вакцинацијата

Спротивно на тврдењето во објавата, имунизацијата против коронавирусот значително...

АНАЛИЗА: Долговите на општините и јавните претпријатија – меѓу најзадолжените Тетово, Гостивар и Скопје

Град Скопје со доспеани, а неплатени, обврски во износ од 7,3 милиони евра, на крајот на 2023 година се најде меѓу најзадолжените. Во првите десет...

Тетово се труе од загадениот воздух, бројките се алармантни [инфографик]

Од минатата недела жителите на Тетово одново дишат многу загаден воздух. Бројките за загаденоста на воздухот го надминаа прагот на алармирање. Просечната вредност на ПМ...

(АНАЛИЗА) Внатрешниот долг на сите институции, општини, ЈП-а, здравство, образование, изнесува 408,1 милиони евра

Вкупниот долг на сите државни институции, јавното здравство, образованието, судството, социјалата, агенции, општини, јавни претпријатија, на крајот на 2023 година изнесувал 408,1 милиони евра. Најголеми...