fbpx
Свет Европа

Европа

Денеска се одбележуваат 35 години од нуклеарната катастрофа во Чернобил

Денеска се одбележуваат 35 години од катастрофата во Чернобил, која беше најтешката цивилна нуклеарна несреќа во историјата на човештвото. Обединетите нации го прогласија 26...

Експлозии во складишта за оружје од 2014 година причина за протерувањето дипломати меѓу Чешка...

Мистериозната експлозија во две чешки складишта за оружје во 2014 година е причината за заладувањето на односите меѓу Чешка и Русија. Чешките власти тврдат...

ЕУ ќе добие дополнителни 50 милиони дози на вакцината „Фајзер“ до крајот на јуни

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лаен денеска информираше дека е постигнат договор за испорака на дополнителни 50 милиони дози од вакцината „Фајзер“...

Франција ќе забрани домашни летови до градовите кои се меѓусебно поврзани со воз

Француските пратеници изгласаа забрана на летови во домашниот воздухопловен превоз помеѓу градови за кои патувањето може да се изврши со патнички воз во времетраење...

Балканските патишта кон ЕУ: Босна и Херцеговина – Доволно за мир, но не и...

Политиката на ЕУ кон целиот регион се обликуваше по завршувањето на граѓанската војана во Босна и Херцеговина и се обликуваше новиот регион Западен Балкан...

Брисел бара единство, европските влади поделени околу ограничувањата на употребата на Астра Зенека

По вчерашната проценка на Европската агенција за лекови (ЕМА) дека вакцината Астра Зенека во многу ретки случаи може да предизвика згрутчувања на крвта кај...

Дебата: Дигиталниот зелен сертификат треба да го олесни патувањето во ЕУ земјите

Во рамките на „Разговорите за дигитална трансформација“ што ги организира Академијата за е-владеење (ЕГА) од Естонија, денеска се одржа дебатата на тема „Здравствена безбедност...

Аврамоска Нушкова: Имплементацијата на Истанбулската конвенција оди бавно, особено во услови на криза

Пред само неколку дена турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган потпиша одлука со која Турција се повлекува од Конвенција на Совет на Европа за спречување...

Збирката раскази „Мојот маж“ на Румена Бужаровска е книга на неделата во Германија

Книгата „Мојот маж“ на Румена Бужаровска е прогласена за книга на неделата во реномираниот германски неделник „Шпигел“. Книгата во Македонија во 2014 година ја...

Во годишниот извештај за земјава, ЕП со амандмани против бугарските провокации

Во Годишниот извештај за Северна Македонија поднесен до Европскиот парламент (ЕП), кој ќе се најде на дневен ред пред европратениците утре и задутре (24...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ