fbpx
Свет Европа

Европа

Oсмани: И НАТО и ОБСЕ треба да ја одиграат својата улога кога станува збор за поддршката на Украина

Претседавачот со ОБСЕ Бујар Османи денеска пред Северноатлантскиот совет на НАТО ја претстави Програмата на Северна Македонија како Претседавач со ОБСЕ во 2023 година. Тој, во свое обраќање пред Советот со кој претседаваше заменик-генералниот секретар на НАТО Мирчеа Џоана, ја истакна важноста на улогата на...

САД нема да испраќаат воени авиони Ф-16 како помош за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден ја отфрли можноста за испраќање на воени авиони Ф-16 како воена помош за Украина. Запрашан од новинар дали САД ќе ѝ обезбедат авиони на Украина, Бајден одговори едноставно со зборчето „не“, пишува Би-би-си. Ваквиот одговор на американските власти доаѓа откако...

Украина бара забрзана испорака на оружје, Џонсон тврди дека Путин му се заканувал со ракетен напад

Британскиот премиер Борис Џонсон во документарен филм за Би-би-си изјави дека Владимир Путин пред воената инвазија врз Украина му се заканил со ракетен напад додека имале телефонски разговор, објави Би-би-си. Џонсон се обидел да го разубеди Путин пред инвазијата дека Украина во догледна иднина...

Нови ракетни напади врз цивилни објекти во Украина, пријавени загинати и повредени лица

Меѓусебни обвинувања на Украина и Русија за новите ракетни напади врз цивилни објекти во Украина, кои предизвикаа десетина загинати и повредени лица. Најмалку четири цивили загинаа, а 17 лица се повредени во руските ракетни напади во изминатово деноноќие врз населени места во Донецкиот регион,...

Чешка доби нов претседател: Силниот поддржувач на Украина Петр Павел го победи Андреј Бабиш

Поранешниот чешки генерал Петр Павел, кој беше генерал во НАТО и ветеран во мировните мисии на Балканот, е нов претседател на Чешката Република. На вчерашните претседателски избори тој освои 57,8 отсто од гласовите, со што во вториот круг успеа да го победи поранешниот чешки...

Покрај со Русија на военото поле, Зеленски на домашен терен започна борба и против корупцијата

Покрај воената агресија од Русија со која мора да се справува, украинската власт на домашен терен започна и борба против корупцијата меѓу високите функционери, а неопходно е и прочистување на редовите на Службата за безбедност од поединци поврзани со руските тајни служби, пренесуваат светските...

Нови руски напади од воздух врз Украина, пријавени загинати и повредени лица

Русија утрово изврши нов воздушен напад врз Украина, при што во неколку града низ земјата беа вклучени сирените за противвоздушна одбрана. Најмалку едно лице загина, а двајца се повредени по експлозиите што одекнаа во главниот град Кијив, соопшти градоначалникот Витали Кличко, пренесува Гардијан. Украинската државна...

САД и Германија согласни да испратат тенкови како воена помош за Украина

САД и Германија планираат да испратат тенкови како воена помош за Украина, при што официјален Кијив се надева дека овој потег ќе ја промени играта на военото поле, пишува Би-би-си. Се очекува администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да ги објави плановите за испраќање најмалку...

„Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие“: Во Русија, луѓе носат цвеќиња на споменици на Украинци

„Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие“: Во Русија, луѓе носат цвеќиња на споменици. Мета.мк го објавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“: „Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие, и се колнеме дека...

Додека трае војната, нови оставки и смени на функционери од украинското раководство

Украинскиот заменик министер за одбрана, Вјачеслав Шаповалов си поднесе оставка на функцијата, по медиумските обвинувања за корупција, иако и тој и украинското Министерство за одбрана тврдат дека се неосновани, пренесува Гардијан. Шаповалов беше одговорен за снабдување на украинските војници со храна и воена опрема,...

Путин ја обнови главната дезинформациска мантра – војната ја почнала Украина, а Русија војува за мир

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи на два одвоени настана во Санкт Петерсбург, ја обнови главната дезинформација што ја шири Москва како оправдување за нејзината агресија врз Украина што започна на 24.02.2022 година: за војната се виновни Украинците затоа што од превратот во 2014 година...

Објава на социјалните мрежи манипулира за девизните резерви на Русија

Во објавата се тврди дека за неколку дена резервите на руската Централна банка пораснале за 4,5 милијарди долари и дека таа во јануари имала девизни резерви во висина од 582 милијарди долари.  Она што е прескокнато да се каже во оваа објава е дека...

Украина гради нови одбранбени линии околу Кијив, пред евентуална нова руска офанзива

Украина работи на подобрување на одбранбените линии околу Кијив, за да ја зацврсти одбрана на главниот град пред евентуална нова руска офанзива. Цврсти одбранбени структури за кијивските одбранбени сили се градат периодов, во соработка со Кијивската регионална воена управа, јавува Укринформ. Армирано-бетонските подземни структури со...

Русите продолжија со гранатирања, досега загубиле повеќе од 120.000 војници

Руските напади врз населени места во Украина продолжија и во изминатово деноноќие, со артилериски оган. Во меѓувреме, според Генералштабот на украинските вооружени сили, загубите на персонал на руските сили досега изнесува 120.160, од кои 860 биле убиени во изминатото деноноќие. Во регионот Запорижја, во текот...

Вагнер станува клучна компонента на украинската кампања, вели британското разузнавање

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство го изготви новиот брифинг за разузнавачките информации за она што се случува во Украина и истиот се фокусира на платеничката група Вагнер, пренесува „Гардијан“. Во извештајот, меѓу другото, се вели дека„ речиси е сигурно дека групата сега командува со...

Реакции во Србија поради платениците на Вагнер кои се регрутираат за да се борат за Русија

Руското видео во кое се тврди дека се прикажани српски доброволци кои се обучуваат да се борат заедно со руските војници во Украина, предизвика бес во Србија, откривајќи ги сложените односи на оваа земја со Москва, пишува Би-би-си. Руската платеничка група Вагнер направи видеа на...

Зеленски очекува силни одлуки од денешната средба на сојузниците за обезбедување нова воена помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата влада очекува „силни одлуки“ од сојузничките земји за време на денешниот состанок на лидерите на НАТО и другите земји што ќе се одржи во воздухопловната база „Рамштајн“ во Германија, пренесува Гардијан. На најавениот состанок треба да се договори...

Руската ракета што ја „расцепи“ зградата во Дњипро претставена како украинска

Според повеќе различни извори на информации, рускиот ракетен напад врз Дњипро на 14 јануари, каде што при експлозија во станбена зграда загинаа најмалку 41 цивил, а 79 беа ранети, бил извршен со стара анти-бродска ракета од советско време Кх–22, која од почетокот на агресијата...

Најмалку 18 лица загинале, меѓу кои и украинскиот министер за внатрешни работи, во хеликоптерска несреќа кај Кијив

Најмалку 18 лица загинаа во хеликоптерската несреќа што се случи утрово во градот Бровари, во Кијивскиот регион, пренесуваат светските медиуми. Си-ен-ен јавува дека меѓу загинатите се тројца високи украински функционери, меѓу кои е и украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски. Шефот на украинската...

Британскиот премиер ја засилува поддршката на Украина пред годишнината од војната на Путин

Британскиот премиер Риши Сунак најави дека Обединетото Кралство ќе испрати тенкови и самоодни топови во поддршка на украинската офанзива. Во пресрет на првата годишнина од војната, премиерот ја нагласи потребата од меѓународна стратегија за надминување на застојот, информираат од Амбасадата на Обединетото Кралство во...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...