fbpx

Германските партии под сајбер напади пред изборите во ЕУ

БСИ и Федералната агенција за заштита на уставот исто така имаат нови информации за фишинг напади од странски државен актер врз германски партии

-

Партиите и политичарите во Германија во моментов се соочуваат со особено голем број сајбер напади, според Федералната агенција за информациска безбедност (БСИ).

„Сега може да се очекуваат повеќе напади, особено поради претстојните европски избори“, изјави портпаролката на БСИ за германската новинска агенција ДПА.

Изборите за Европскиот парламент се во јуни.

БСИ и Федералната агенција за заштита на уставот исто така имаат нови информации за фишинг напади од странски државен актер врз германски партии.

Конкретно, може да се очекуваат т.н. Hack-and-Leak напади, во кои се украдени нејавни податоци или документи, а потоа се објавуваат, понекогаш фалсификувани или во манипулирана форма.

„БСИ не ги коментира деталите за тековните случаи на напади“, рече портпаролката.

БСИ и Федералната агенција за заштита на уставот ги предупредија партиите во февруари за опасноста од напади со „Хак и протекување“ во 2024 година, изборната година.

Освен во европските, во септември избори има и во три провинции на истокот на Германија.

„Со конкретно објавување и фалсификување информации, сајбер актери под контрола на една држава „може да спроведуваат кампањи за дезинформации насочени кон манипулирање со јавното мислење, ширење заблуди или поткопување на довербата во демократските процеси“, се вели во соопштението на двете агенции.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Се испорачуваат учебниците за од прво до седмо одделение, учениците ќе ги добијат навремено

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека во тек е испораката на сите учебници од прво до седмо одделение кои досега се одобрени од Националната комисија за учебници...