fbpx

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?
(ВИДЕО)

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, а ја најавуваме и Сајбер Шејк дискусијата за млади „Дипфејк или реалност“.

„Шорткат“: Апликацијата ДИА како асистент на лицата со дијабетес

Во вечерашното издание на емисијата „Шорткат“ ги имаме Ѓорѓина Ристовска и Марио Мијатовиќ - млади иноватори кои ја креираа апликацијата ДИА, како асистент на...

Шорткат: Ќе стане ли Матка споменик на природата?

Законот за прогласување на кањонот Матка за споменик на природата, веќе една година стои неразгледан во фиоките во Собранието, а на само два месеци...

„Шорткат“ за изложбата Станица Пропаганда

Во новата епизода на „Шорткат“ ќе ве запознаеме со Станица Пропаганда – нова комплексна инсталација и програма во живо на холандскиот уметник Јонас Стал,...

Вештачката интелигенција во медиумите во фокус на новата епзиода на „Шорткат“

Како новинарите и фоторепортерите можат да ја користат вештачката интелигенција во своја полза? Кои се придобивките, а кои можните штетни последици од употребата на...

Дипфејк технологијата главна тема вечерва во „Шорткат“

Дипфејк или реалност – ова беше темата на Сајбер шејк дискусијата за млади што вчера се одржа во „Котур“ во Скопје. За тоа што...

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Во Свети Николе нема да се гори ниту медицински, ниту опасен отпад

Ниту еден вид на отпад нема да се согорува на регионалната депонија во селото Мечкуевци во Општината Свети Николе. Капацитетот, кој треба да биде...