fbpx

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?
(ВИДЕО)

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, а ја најавуваме и Сајбер Шејк дискусијата за млади „Дипфејк или реалност“.

Пожарите беснеат, откако се обезбедија пилоти, во гаснењето се приклучуваат и трите ер трактори

Три авиони за гаснење пожар, ер трактор, ќе полетаат утрово кон пожарот што беснее на планината Серта, а попладне ќе го гаснат и пожарот...

Матка 20 години чека заштита, законот е готов, но заглави во Собранието

Матка никако да ја добие заштитата која и е неопходна и по две децении откако заштитените подрачја мораа да бидат репрогласени според обврските од...

ИЈЗ: Фекалиите се дробат, но не се филтрираат при испуст во делови од Охридското езеро

Отпадните води во автокамповите „Љубаништа" и „Ливадишта“, хотелoт „Св. Наум“, ресторанот „Острово” и другите угостителски објекти во „Св. Наум“, се директни загадувачи на Охридското...

Земјата е рамна плоча, а глобалното затоплување е мит – уметничка акција против дезинформации

Социјалните мрежи се полни со лажни вести кои го негираат глобалното затоплување и климатските промени. Нападнати сме од дезинформации во кои глобалното затоплување, а...

Се исчисти и четвртиот дел од малата депонија со линдан во ОХИС, останува уште еден

Заврши чистењето на четвртиот лот од малата депонија со линдан во ОХИС. Во периодот од март до јуни ископани се 450 тони на HCH...

Еколошката полиција и казните се неопходни во заштитата на животната средина

Воведувањето на кривичното дело екоцид е значаен чекор напред во воведување вистинската заштита на животната средина, но за да постигне крајната цел мора и...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.