fbpx

Вистиномер: Жителите на селото Дрвош добија техничка вода од браната Чаушица

„Мета“ ја пренесува проверката направена од „Вистиномер“ на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Босилово, Зоран Зимбаков: ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Едно од ветувањата на градоначалникот на Општина Босилово, Зоран...

Вистиномер: Намален интересот за вакцинација во охридско-струшкиот регион

Се намалува интересот за вакцинација. Пунктовите за имунизација во Струга, Охрид и Вевчани имаат доволно вакцини, но нема одзив од страна на граѓаните. Се...

Вистиномер: Не постојат глобал-сатанисти, имунизацијата се одвива врз база на научни студии

Научни студии и анализи секојдневно потврдуваат дека вакцините против ковид-19 се ефикасни и ефективни, спречуваат тешки форми на болеста и превенираат од смрт. СЗО...

Вистиномер: 5Г мрежата нема никаква врска со вакцините

Теоријата на заговор дека 5Г мрежата и некакви непостоечки микрочипови во вакцините се комбиниран напор да се контролира населението – каде се движи, што...

Вистиномер: Апсурдни тврдења дека вакцинираните го добиваат коронавирусот со вакцината, а потоа го шират

Факт е дека ниту една одобрена вакцина против ковид -19 не содржи вирус. Наспроти тврдењето во постот, ниту вакцинираните добиваат вирус преку вакцината, ниту се...

Вистиномер: За оставките на Филипче и Хасани, Заев требаше да го почека крајот на...

Претседателот на Владата на РСМ Зоран Заев донесе политичка одлука да не ги прифати оставките на министерот за здравство, Венко Филипче и неговиот заменик...

Вистиномер: Крајот од мандатот – каква е судбината на 20-те најважни ветувања на Шилегов

Во кампањата за локалните избори во 2017 година и на почетокот од градоначалничката функција Шилегов најави амбициозни проекти. Некои од ветените проекти се исполнети...

Демант на дезинформациите во медиумите по повод рецензијата на Вистиномер за финансирањето на извидничкиот...

„Вистиномер“ објави демант на нападите и дезинформациите, коишто беа објавени во некои медиуми. „Мета“ го пренесува демантот интегрално: Деновиве во јавноста се појавија написи и други...

Вистиномер: Сатиричен пост – од ковид вакцина не може да се забремени

Во продолжение ја пренесуваме анализата на „Вистиномер“ на еден сатиричен пост на Фејсбук: Рецензираме пост на Фејсбук во којшто е изнесен сатиричен коментар, но поради...

Вистиномер: Не е точно дека на секои 100 години има пандемија како план...

Големата чума во Франција не е пандемија, другите примери на пандемија наведени во постот не се случиле точно во годините што се посочуваат, туку...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ