fbpx

Младите и железницата
(ВИДЕО)

Новата епизода на емисијата за млади „Шорткат“ повторно носи интересни и актуелни теми, при што акцентот го ставивме на младите и железницата.

Yon Idy си ја отвори душaта со My Fire (видео)

По кратка пауза во 2021, Yon Idy се враќа со најновиот сингл My Fire кој го истражува сомнежот што секој од нас го носи...

Сними филм на мобилен и до 15 ноември пријави се за учество на „Мобил филм фест“

Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил филм фест“ објави отворен повик за филмови за учество на 12-тото издание, кое е предвидено...

Портрет на поетот и издавач Гојко Божовиќ и промоција на книга од Данило Киш на „ПРО-ЗА Балкан“

Творештвото на поетот и есеист Гојко Божовиќ од Србија ќе биде промовирано вечерва во 20 часот во книжарницата „Буква“ во Скопје. Портретот за Божовиќ...

„Бела ноќ“ годинава ќе се одржи на 25 септември, богата програма на различни локации низ Скопје

Овогодинешното издание на „Бела ноќ“ ќе се одржи на 25 септември на неколку локации низ Скопје. Како дел од настанот, на два музички подиума...

Портрети на уметници и креатори на културната политика ќе украсат фасади на згради на „Рузвелтова“

Во центарот на Скопје, на фасадите на зградите на ул. Рузвелтова 44a – 46а, 130, црно-бели портрети на уметници, културни работници и креатори на...

Предавање за споделеното владеење денеска на Фестивалот за критичка култура КРИК

Во рамките на КРИК - фестивал за критичка култура, денеска со почеток во 19.30 часот провокативниот филозоф Петер Халвард ќе одржи онлајн-предавање насловено „Заедничка...

Единаесетто издание на „100.000 поети за промена“ во Струмица вечерва

Струмица повторно ќе биде домаќин вечерва на поетската манифестација „100.000 поети за промена“. Настанот го организираат глобалното движење „100.000 поети за промена“, во соработка со...
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download huawei firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download