fbpx

Иновативни еко-плочки од селектирана пластика во Гевгелија и Кочани
(ВИДЕО)

Како отпадната пластика во Гевгелија и Кочани се претопува во иновативни еко-плочки за надворешна употреба, може да дознаете во новата епизода на „Шорткат“

Најавена е најновата игра „Blade Runner“, ќе се објави догодина

По мотив на еден од најдобрите своевремени филмови на темата сајберпанк - филмот Blade Runner излезен во 1982 година во режија на Ридли Скот, во...

Изложба „Дигиталниот свет, стапица за личните податоци“: Внимавајте кога на интернет ви се нуди нешто бесплатно

Корисниците на дигиталните алатки мора да бидат внимателни за тоа како ги користат своите податоци во дигиталниот свет, беше пораката на мултимедијалната изложба „Стаклена...

Утревечер концерт во Филхармонија на пијанистите Весна Ангелова, Марија Вршкова и Петар Макариевски

Утревечер во Камерната сала на Филхармонија концерт ќе одржи пијано трио “30 прсти“. Во триото свират пијанистите Весна Ангелова, Марија Вршкова и Петар Макариевски. На...

Посетители го преполнија берлинскиот музеј „Пергамон” пред долгогодишното затворање

Огромен број посетители бараат да влезат во берлинскиот музеј „Пергамон” за да ги видат светско познатите богатства вклучително и древната вавилонска порта Иштар, пред...

Проекција на филм и дискусија во Тетово на тема дигитално родово базирано насилство

Мрежата „Стела“ започнува активности за справување со дигиталното родово базирано насилство. За таа цел планираат да организираат пет настани. Првиот ќе се одржи на...

Мира Гаќина не е повеќе директорка на Музејот на современа уметност

Музејот на современата уметност - Скопје ја известува јавноста дека Мира Гаќина, по шест години успешно извршување на должноста директорка на музејот се повлекува...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Нема пари, чистењето на линданот од малата депонија во ОХИС се пролонгира

Расчистувањето на четвртиот дел, од вкупно пет кои треба да се исчистат од малата депонија со линдан во историското жариште ОХИС во Скопје, ќе...