fbpx

За тартуфарството и најскапата габа на светот во новото издание на „Шорткат“
(ВИДЕО)

Ви го претставуваме Ангел Борисовски, човекот кој се занимава со тартуфарство, не многу позната професија кај нас. Тимот на „Шорткат“, заедно со Ангел и неговите Лагота, тргна во авантура низ македонските шуми. Ја баравме најскапата подземна габа на светот.

Вечерва почнува 46-тото издание на Млад Отворен Театар

Со експерименталната претстава „Како крајот и да не е сосема блиску“, во која нема актери, туку изведувачи се луѓе од публиката, вечерва почнува 46-тото...

Васко Атанасоски, вокалот на групата „21 Век“, со најдобар перформанс на фестивал во Белград

Викендов во Домот на млади во Белград се одржа Indirekt Showcase Festival каде во неделата на 14-ти ноември настапуваше и македонскиот бенд „21 Век“. Магазинот...

Биенална изложба на фотографии – Фотоесеј со домашни и странски преставници

Сношти во просториите на Националната Галеријa на Република Северна Македонија беше отворена втората биенална изложба на фотографии во организација на фото клубот „Елема“. На изложбата...

Илустративен хор преку дигитални дела инспирирани од уметноста на Блаже Конески

На Факултетот за ликовни уметности во Скопје е отворена изложба на илустрации за јубилејната книга: „Блаже Конески - поезија и кратка проза“. На оваа...

Новата модна колекција на Ирина Тошева со гласна порака за културна одржливост

Дизајнерката Ирина Тошева ја обзнани својата нова модна колекција „Зина“ со модели изработени од одржливи материјали и остатоци. Целата колекција креативно трага по опстојувањето...

Нобеловецот Орхан Памук под истрага поради неговото пишување

Нобеловецот и потпретседател на ПЕН Интернешенел, Орхан Памук е под истрага во Турција под обвинување дека „го навредил Ататурк“ и турското знаме во неговиот...

Нуредини: Целта на новата цена на пластичните кеси е зачувување на...

Зголемувањето на цената на пластичните кеси од еден на 15 денари не е со цел за да се собираат финансиски средства, туку граѓаните да...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download intex firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free online course