fbpx

Иновативни еко-плочки од селектирана пластика во Гевгелија и Кочани
(ВИДЕО)

Како отпадната пластика во Гевгелија и Кочани се претопува во иновативни еко-плочки за надворешна употреба, може да дознаете во новата епизода на „Шорткат“

Македонскиот филм „M“ на Вардан Тозија денеска на 19. издание на фестивалот „Слободна зона“ во Белград

Македонскиот филм „М“ во режија на Варан Тозија денеска во 18 часот, во рамките на програмата „Зона без граници“ ќе биде прикажан на 19.издание...

Пондер и независната културна сцена во Битола: Ако не го направиш ти сам, никој нема

Има некоја посебна енергија на културната сцена во Битола последниве неколку месеци. Се чини дека секоја недела има некој концерт од интересен домашен или...

Хенри Кавел ќе глуми во најновиот филм „Хајлендер“

Хенри Кавел познат по улогите на Супермен и Вичер ќе игра во најновата верзија, римејк на првиот филм од „Хајлендер“. Се смета дека „Хајлендер“...

„Види, летам!“ – Искуства на бегалци и лица без државјанство преку новата театарска претстава

„Види, летам!“ е најновиот театарски проект на независниот Вондерленд театар, кој претставува истражување на предизвиците со кои се соочуваат лицата со статус на бегалци,...

„Човеконабљудувач“ – првонаграден расказ на Конкурсот за краток хорор расказ

Новинската агенција „Мета.мк“ четврта година по ред распиша Конкурс за краток хорор расказ на кој можеа да учествуваат млади автори. Годинава конкурсот повторно го...

„Премолчен колеж“ – второ место на конкурсот за краток хорор расказ

Новинската агенција „Мета.мк“ четврта година по ред распиша Конкурс за краток хорор расказ на кој можеа да учествуваат млади автори. Годинава конкурсот повторно го...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Нема пари, чистењето на линданот од малата депонија во ОХИС се пролонгира

Расчистувањето на четвртиот дел, од вкупно пет кои треба да се исчистат од малата депонија со линдан во историското жариште ОХИС во Скопје, ќе...