fbpx

За тартуфарството и најскапата габа на светот во новото издание на „Шорткат“
(ВИДЕО)

Ви го претставуваме Ангел Борисовски, човекот кој се занимава со тартуфарство, не многу позната професија кај нас. Тимот на „Шорткат“, заедно со Ангел и неговите Лагота, тргна во авантура низ македонските шуми. Ја баравме најскапата подземна габа на светот.

„Вараети“ го смести Горан Столевски меѓу најдобрите 10 режисери за 2022 година

Списанието за филмска, музичка и театарска уметност, „Вараети“ ја објави својата листа на режисери кои не треба да ги пропуштиме во годината што следи....

Објавена тријазичната стихозбирка „Млади поетски пера – Стиховите градат мостови“

Деновиве излезе од печат тријазичната збирка поезија „Млади поетски пера – Стиховите градат мостови“, во која се сместени песни од млади автори на возраст...

Актерите се обединуваат во нов филм за Хари Потер 20 години подоцна, ќе го гледаме на 1 јануари

Даниел Ретклиф, Руперт Гринт, Ема Вотсон и многу други филмски ѕвезди од серијалот за Хари Потер по 20 години од премиерното прикажување на првиот...

Владимир Лукаш ја промовираше новата сликовница за деца „Ши, ѕифри, копчи“

Вчеравечер, во придружба на својата гитара, со музичко „читање“, авторот Владимир Лукаш ја промовираше својата нова сликовница „Ши, ѕифри, копчи“ илустрирана од полска илустраторка...

Ема има 13 години, потекнува од Македонија и е авторка на наградуваниот документарен филм „Живо Море“

Ема Попоска е талентирано девојче што има македонско потекло, како прв јазик на училиште го зборува англискиот и живее во Хонг Конг. Таа има...

Премиера на краткиот филм „Пикавец“ утре во Кинотека

Краткометражниот аматерски дебитантен филм „Пикавец“ ќе биде премиерно прикажан утре во Кинотеката на Северна Македонија, со две проекции со почеток од 18 и 18:45...

Нуредини: Целта на новата цена на пластичните кеси е зачувување на...

Зголемувањето на цената на пластичните кеси од еден на 15 денари не е со цел за да се собираат финансиски средства, туку граѓаните да...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course
download huawei firmware
Premium WordPress Themes Download
free download udemy paid course