fbpx

Вистиномер: Во пожарот во тетовската модуларна болница не загинаа 30, туку 14 лица

Откако во Тетово избувна пожар, во кој до темел изгоре ковид центарот сместен во модуларната болница и откако стана јасно дека во трагичниот настан...

Вистиномер: Проектот „Сто типски куќи“ во Штип во фаза на урбанистичка подготовка

„Мета“ пренесува проверка на изборно ветување на градоначалникот на Штип, Сашко Николов: Ветување: Реализација на проект „100 типски куќи“– населба Света Недела, наменети за социјално...

Вистиномер: Не се развива чип за детекција на ковид, туку сензор од хидрогел кој...

Во продолжение ја преобјавуваме рецензијата на „Вистиномер“ на пост на Фејсбук со тврдење дека е развиен микрочип за детекција на ковид:   Рецензираме пост на Фејсбук...

Вистиномер: Интервју полно со дезинформации шири невистини за коронавирусот и вакцините

Интервјуто со Гордана Гоџо е полно со невистини поврзани со пандемијата на коронавирусот и вакцините против него. Студиите на кои се повикува Гоџо немаат...

Вистиномер: Изградени само дел од ветените патишта во општина Дебрца

„Мета“ ја пренесува анализата на „Вистиномер“ на изборни ветувања на градоначалникот на општина Дебарца: Ветување: Нашата цел е Дебрца да биде општина без кал. Ќе...

Вистиномер: Лага за вакцината и децата во училиштата

Лажна вест е пласирана како објава на Фејсбук дека со самото тоа што сте ги испратиле децата во училиште сте дале и согласност за...

Вистиномер: Невистина е дека Данска ќе го води ковид ,,како обичен грип”

Целосна дезинформација е дека Данска ќе ги укине рестриктивните мерки затоа што ковид-19 ќе го смета како грип. Голем дел од мерките се олабавуваат...

Вистиномер: Нема лекари во државното здравство што работат за 250 евра плата

„Вистиномер“ рецензираше Фејсбук-пост со тврдење дека во земјава некои лекари земаат плата од 250 евра и утврди дека нема такво нешто. Рецензијата подолу ја...

Вистиномер: Вакцината на Фајзер е испитана, а доби и дозвола за целосна употреба од...

За жал на тие што го споделуваат и гледаат видеото, од август 2021 година, вакцината на Фајзер повеќе нема дозвола за употреба во итна...

Вистиномер: Оливер Илиевски не му е братучед на Оливер Спасовски

И покрај ветувањето за чиста кампања, оценуваме невистина искажана од ВМРО-ДПМНЕ за кандидатот за градоначалник од СДСМ за во Куманово, пишува „Вистиномер“ во новата...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ