fbpx

Голем пожар во зградата на старата Берза во Копенхаген

Драматичните снимки покажуваат облаци од црн чад што се издигаат од зградата која беше во процес на реновирање. Полицијата во Копенхаген соопшти дека го блокирала главниот пат и дел од центарот на градот

-

Голем пожар избувна утрово во зградата на поранешната Берза во Копенхаген од 17 век – една од најпознатите знаменитости на данската престолнина. Пожарот го проголта кровот на историскиот објект и го урна неговиот карактеристичен врв, пренесе Гардијан.

„Сведоци сме на страшен спектакл. Берзата гори“, напиша на социјалната мрежа „Х“ данската Стопанска комора, која ја зазема зградата до палатата Кристијансборг, седиштето на данскиот парламент.

Драматичните снимки покажуваат облаци од црн чад што се издигаат од зградата која беше во процес на реновирање. Полицијата во Копенхаген соопшти дека го блокирала главниот пат и дел од центарот на градот.

Противпожарната служба на данската престолнина соопшти дека пожарот бил пријавен утрово околу 7 часот и 30 минути, а огромното скеле околу зградата го отежнувало справувањето со пламенот.

Министерот за култура на Данска, Јакоб Енгел-Шмит, на „Х“ напиша дека „400 години данско културно наследство се во пламен“.

Зградата била нарачана од кралот Кристијан Четврти и била изградена помеѓу 1619 и 1640 година. Данската берза била сместена таму до 1970-тите години.

Причината за пожарот засега е непозната.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Словенечкиот премиер е надовор од животна опасност но останува на интензивна нега

Словачкиот премиер Роберт Фицо веќе не е во животна опасност, но останува на интензивна нега четири дена откако беше застрелан од вооружен маж, изјави заменик-премиерот на земјата, а пишува...