fbpx
Таг: Данска

таг: Данска

Данска доби нов крал – Фредерик Десетти го презема тронот откако неговата мајка се повлече

Данската кралица Маргарета Втора ја потпиша својата декларација за абдицирање, односно откажување од престолот, ставајќи крај на нејзиното 52-годишно владеење како монарх со најдолг стаж во Данска и донесувајќи го нејзиниот најстар син Фредерик на кралското место како шеф на државата. Илјадници луѓе се собраа на улиците во главниот град Копенхаген за да се простат од Маргарет, која стана првиот...

Саботажа: Во Шведска пронајдени траги од експлозив на гасоводот „Северен тек“

Траги од експлозив се пронајдени на гасоводите на „Северен тек“ токму на местата од каде во септември на повеќе наврати имаше истекување на гас со што се потврдува дека пробивањата биле резултат на саботажа, соопшти шведското обвинителство. Како што пренесува „Гардијан“, анализите ќе продолжат за да се добијат поверодостојни докази и да се утврди дали може да се идентификуваат...

НАТО предупредува дека руските сили не се повлекуваат од Украина, туку се регрупираат

НАТО побара од Данска да испрати баталјон од 800 војници во Летонија за да го зајакне источното крило на воената алијанса, соопшти во четвртокот данското Министерство за одбрана, пренесе Ројтерс. Данскиот премиер Мете Фредериксен оваа недела рече дека Данска е подготвена да испрати баталјон во балтичките земји на барање на НАТО, иако за такво барање сè уште ќе биде потребно...

Нов македонски рекорд во скок во далечина, Трајковски брилираше во Данска

Македонскиот атлетичар Андреас Трајковски постави нов национален рекорд во скок во далечина во сала, со резултат од 7 метри и 65 сантиметри, што е за 32 сантиметри подобар од претходниот рекорд на отвореното првенство во Скиве, Данска, кое се одржа викендов. Покрај во скок во далечина Андреас настапи и на трката на 60 метри каде го постави своето најдобро време...

Данска ќе изнајми 300 затворски ќелии во Косово за 210 милиони евра

Данска ќе изнајми затворски ќелии во Косово каде што ќе испрати 300 затвореници, соопшти данската влада, презентирајќи нов план за запирање на пренатрупаноста на затворите. Проектот планира „да изнајми 300 затворски ќелии во Косово“ за да можат странците осудени на депортација да бидат испратени во Данска по отслужување на казната, се вели во соопштението на Министерството за правда. За оваа услуга,...

Италија повеќе не прима туристи од земјава, само работници, а Данска ја крена рампата

Данска ги олесни ковид правилата за влез на државјаните на Република Северна Македонија, соопшти македонското Министерство за надворешни работи (МНР). Со најновата одлука на данските власти, нашите државјани ќе можат да влезат во Данска без ограничувања или наведување валидни причини, но потребно е да приложат валиден ЕУ дигитален сертификат којшто вклучува потврда за вакцинација со вакцини одобрени од ЕМА) или...

Данска целосно ги укинува ковид-мерките бидејќи 83 проценти од населението е вакцинирано

Данска од денеска ги укинува сите мерки воведени за спречување на ширењето на коронавирусот, бидејќи високи 83 проценти од населението е вакцинирано. Тоа исто така значи дека граѓаните не се обврзани да покажуваат документ за примени две дози на вакцина или дека прележале ковид-19 на масовни настани. Коронавирусот, повеќе се не се смета за „општествено загрозувачка болест“. За туристите кои влегуваат во...

Вистиномер: Невистина е дека Данска ќе го води ковид ,,како обичен грип”

Целосна дезинформација е дека Данска ќе ги укине рестриктивните мерки затоа што ковид-19 ќе го смета како грип. Голем дел од мерките се олабавуваат поради високото ниво на вакцинирано население - од 71 отсто, пишува „Вистиномер“ во новата анализа што подолу ја пренесуваме во целост: Во медиумите се појавија тврдења во кои се вели дека од 10 септември Данска ги...

Данската компанија „Орстед“ сака да гради енергетски остров во Северно Море

Данската електро-енергетска компанија „Орстед“ планира здружување со домашниот пензиски фонд АТП за да конкурира за проектот за финансирање и изградба на првиот енергетски остров во Северното Море, што го најави владата во Копенхаген. Вештачкиот остров ќе произведува и складира зелена енергија која ќе може да снабдува со струја три милиони европски домаќинства, пишува деловниот портал „Сибиз“. Данскиот парламент го...

Руска агенција, преку бугарскиот сервис, пука со полувистини и невистини за Македонија

Во еден типичен руски наратив на обвинување и напаѓање на Западот, руската новинска агенција „News Front“ на својот сервис на бугарски јазик објави текст под насловот „Во Македонија се насетува револуција која не е во полза на интересите на Западот“ во кој примарно известува за маршот и за другите активности на на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје. Но таа „револуција“, како ја...

Данска го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Парламентот на Данска без ниту еден глас против го ратификуваше протоколот за полноправно членство на Република Северма Македонија во НАТО. По Грција, Бугарија, Албанија, Црна Гора, Словенија, Хрватска, Романија и Литванија, Данска е деветта земја членка која даде зелено светло за влез на нашата земја во НАТО. „Тешките одлуки кои што се донесоа се влог во иднината. Влезот во НАТО не...

Во Данска уапсено лице кое подготвувало напади во Копенхаген

Данската полиција уапсила 30-годишен маж обвинет дека планирал напад во главниот град Копенхаген. Како што пренесуваат светските агенции, мажот планирал нападот да го изведе со користење ножеви и експлозиви. Таблоидот „Екстра бладет“ наведува дека станува збор за неименуван маж кој им е познат на шведските разузнавачки служби поради наклонетоста кон терористичката група Исламска држава. Полицијата го потврди апсењето, но одби да...

Самуелсен: Данска ја поддржува Македонија на нејзиниот евро-атлантски пат

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров денеска во Копенхаген добил уверување од својот дански колега, Андерс Самуелсен за поддршка од Данска на реформите што новата македонска влада сака да ги спроведе, соопшти македонското Министерство за надворешни работи. - Ја имате нашата целосна политичка поддршка за претстојната работа на вашата влада во остварувањето на овие стратешки цели - порачал шефот...

Димитров од утре во посета на Данска, Шведска и Финска

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, од утре до четврток ќе престојува во работна посета на Данска, Шведска и Финска. „Во рамките на регионалната турнеја, министерот Димитров на своите нордиски колеги ќе им ги претстави стратешките приоритети на новата реформска Влада, насочени кон враќање на европската и евроатлантската перспектива на Република Македонија и нејзините граѓани. Главниот акцент...

Данска фирма воведе шестчасовен работен ден

Малата фирма за преводи „Транслејтед бај ас“ (Translated by us) од Данска вовела шестчасовен работен ден, односно 30-часовна работна недела за своите вработени, пренесуваат данските медиуми. Мадс Блухер, сопственикот на фирмата која има само четворица вработени, но е во процес на ширење, истакнува дека не станува збор за „хипи експеримент“ туку за доста добро промислена одлука. Според него, со шестчасовен...

Пукање во Копенхаген – ранети двајца полицајци и еден цивил

Двајца полицајци и еден цивил се ранети во пукање во самопрогласената автономна населба Кристанија во Копенхаген, соопшти данската полиција. Уапсен е осомничениот за пукањето. Вооружено лице пукало на полицајци, при што ранило еден полицаец во нога, а друг во глава. Локалните медиуми јавуваат дека цивилот не е повреден со огнено оружје. Очевидци велат дека слушнале девет истрели во близина на Фреденс...

Темпото на вработување во ЕУ забавува

Во Европска Унија се забавува темпото на вработувања, така што статистиката покажува дека секој шести е невработен, во првите три месеци годинава. Работа пронашле 15,4 проценти од невработените, односно три милиони невработени, наведува Евростат. Со тоа, темпото на вработување било забавено во однос на четвртото тримесечје лани, кога работа успеале да пронајдат 18 проценти од невработените или 3,5 милиони луѓе. Извештајот...

Данските либерали бараат ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

Данската владејачка Либерална партија денеска оцени дека Европската унија треба целосно да ги прекине пристапните преговори со Турција поради „недемократските мерки“ кои ги презема претседателот Реџеп Таип Ердоган, како и поради неговата поддршка за повторно воведување на смртната казна -Мината е црвената линија за минималните услови кои треба да ги исполни земја кандидатка за членство во ЕУ. Тоа треба да...

Данска ќе испрати војска на границата со Германија

Данскиот министер за правда, Сорен Пинд, денеска соопшти дека во јуни на границата на Германија ќе биде испратена војска. Војската, како што рече Пинд, ќе ја замени полицијата, која досега го контролираше бранот мигранти од Блискиот Исток и од Африка. Официјален Копенхаген на 12 јануари воведе привремена контрола на границата со Германија. И двете земји се членки на Шенгенскиот договор. Според планот...

Данска ја задржува контролата на границата со Германија

Данската влада одлучи да ја продолжи контролата на границата со Германија за уште 20 дена, до 23 февруари, соопшти Ингер Стојберг, министерка за имиграција и за интеграција. Стојберг во парламентот изјави дека постои можност во Данска да пристигнат голем број мигранти и бегалци. Според нејзина процена, Шведска би требало да воведе контрола на својата граница.

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...