fbpx

Во Данска уапсено лице кое подготвувало напади во Копенхаген

-

Данската полиција уапсила 30-годишен маж обвинет дека планирал напад во главниот град Копенхаген.

Како што пренесуваат светските агенции, мажот планирал нападот да го изведе со користење ножеви и експлозиви.

Таблоидот „Екстра бладет“ наведува дека станува збор за неименуван маж кој им е познат на шведските разузнавачки служби поради наклонетоста кон терористичката група Исламска држава.

Полицијата го потврди апсењето, но одби да открие повеќе детали поради сослушувањето на мажот пред судењето.

Таблоидот исто така наведува дека уапсениот веројатно е соученик на сириски бегалец, кој во јули годинава беше осуден на шест и пол години затвор во Германија, за планирање терористички напад во Данска.

Во време на војна на европско тло, системот за тревожење во земјава не е функционален

Системот за известување и тревожење во државата не е функционален. Нема сознанија кога сирените за тревога последен пат биле вклучени, а според одговорните лица, тоа се случило пред повеќе...
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download
download intex firmware
Free Download WordPress Themes
download udemy paid course for free