fbpx
Таг: пожар

таг: пожар

Пожар во хемиска фабрика во Северодоњецк каде се засолнети стотици цивили

Руското гранатирање предизвика огромен пожар во хемиска фабрика во украинскиот град Северодоњецк, каде што беснеат борби без престан, пренесе „Би-би-си“. Пожарот во фабриката „Азот“ во Северодоњецк започнал во саботата по истекување на неколку тони нафта од оштетените радијатори. Ова го изјавил Серхи Хајдај, гувернер на Луганската област во Украина. Изградена во 1951 година, фабриката „Азот“ до пред војната претставуваше третиот најголем...

Уапсен е битолчанец за палењето на бугарскиот клуб „Иван Михајлов“, го признал делото

Полицијата уапси триесет и четири годишен маж од Битола под сомнение дека тој го подметнал пожарот на влезната врата на бугарскиот клуб „Иван Михајлов“. Според Министерството за внатрешни работи од слобода е лишен битолчанецот Л.А.(34). „Имено, по преземени мерки и активности за откривање на сторителот и обезбедување докази во врска со случајот со пожарот на културен центар „Иван Михајлов“ во Битола,...

Генчовска во посета на опожарениот Културен центар: Инцидентот во Битола нема да ги наруши односите меѓу Македонија и Бугарија

Палењето на клубот во Битола нема да ги наруши односите меѓу двете земји, рече министерката за надворешни работи Теодора Генчовска за време на денешната посета на опожарениот Културен центар „Иван Михајлов“ во Битола. Шефицата на бугарската дипломатија денес и утре ќе престојува во работна посета на Македонија која се реализира на покана на министерот за надворешни работи Бујар Османи, а...

Пендаровски го осуди палењето на објектот на Културниот центар „Иван Михајлов“

Претседателот Стево Пендаровски го осуди палењето на објектот на бугарскиот Културен центар „Иван Михајлов“ во Битола кое се случи во раните утрински часови. „Најостро го осудувам палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола. Ваквите чинови се провокација и не одат во прилог на унапредување на односите со Бугарија“, напиша Пендаровски на Фејсбук. Претседателот ги повика надлежните институции да спроведат...

Порталб: По пожарот во Тетово, граѓанското општество загрижено за последиците од загадувањето, надлежните мислат поинаку

Завчерашниот пожар што избувна во претпријатието „Пофикс“ во Тетово го покри градот со црн чад. Иако податоците од Министерството за животна средина и министерот велат дека квалитетот на воздухот е во границите на нормалата, еколошките организации и активисти велат дека воздухот е загаден и дека пожарот освен што е предизвикана лоша миризба во градот, граѓаните чувствуваат главоболки и печење...

Четири лица се повредени во пожарот во Тетово, наставата е прекината заради загадувањето

Во пожарот што утрово изби во објектите на „Македонија табак“ и „Пофикс“ лоцирани на излезот од Тетово има четворица повредени, од кои три лица се со асфиксија односно гушење, а за едно лице се претпоставува дека има скршеница на коленото, но нивната состојба е стабилна, информира Порталб.мк. Општина Тетово во соработка со Секторот за образование донесе и одлука да се...

Голем пожар утрово во индустриски објект во Тетово

Утрово се запали индустриски објект во Тетово на излезот од градот. Како што јавува Порталб.мк, на терен се излезени противпожарните екипи со повеќе возила. Неофицијално, медиумот јавува дека пожарот зафатил фабрика за производство на градежни материјали. Засега нема информации за повредени лица во пожарот, а над градот се издигнуваат густи, темни облаци чад. Во моментов пожарникарите се обидуваат да го...

Пожар во близина на фабриката „Комуна“

Утрово околу пет часот се случил пожар близина на некогашната фабрика „Комуна“ во Скопје, во близина на Топланата- Исток. Горел магацин со пластика, а небото над околните населби беше обвиено во облаци со густ црн чад. Според информациите од Противпожарната бригада на Град Скопје, пожарот е веќе изгаснат, а интервенирале 20 пожарникари со девет возила.

Возрасен маж загина во пожар во Битола

Во пожар што утрово избувнал на дванаесеттиот кат во зградата наречена „Пензионерска“ во Битола загина возрасен маж. Од СВР-Битола велат дека зградата се наоѓа во непосредна близина на основното училиште „Кирил и Методиј“. Превентивно во зградата во тек е повеќечасовен прекин на снабдувањето со електрична енергија. Екипи на СВР Битола и противпожрната единица во моментов вршат увид и најавија дека во...

Резервоарот за нафта во фабриката „Треска“, која неодамна гореше, е празен, констатирала инспекцијата за животна средина

Резервоарот за нафта во поранешната фабрика за мебел Треска, во која неодамна се случија два пожари едноподруго, е празен, констатирал Државниот инспекторат за животна средина. Во третиот инспекциски увид во последните денови, инспектори на ДИЖС и на Општината Центар го посетиле местото каде се наоѓа резервоарот за нафтени деривати и утврдиле дека е изграден согласно тогашните постоечки стандарди и...

Двајца осомничени за опожарувањето на автомобилот на сопругата на Шилегов добија притвор

Петре Шилегов
Основно јавно обвинителство Скопје соопшти оти е почната истражна постапка против две лица, на возраст од 24 и 22 години, кои ги сомничи дека го опожариле џипот Ауди Q5 на сопругата на претходниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов. Во кривичната пријава биле наведени три осомничени лица, но Обвинителството заклучило да ја отфрли пријавата за третото лице, бидејќи не се утврдени...

Обвинителството сè уште ги анализира доказите за тетовската модуларна болница, Јовески очекува епилог наскоро

Поминаа повеќе од 7 месеци од трагичниот ден кога избувна пожар во Модуларната ковид болница во Тетово и како резултат на тоа животот го загубија 14 пациенти кои се лекуваа од ковид-19. Обвинителството во овој период сè уште не успеало да ја заврши анализата на доказите. Обвинителот Љубомир Јовески вели дека тетовското обвинителство наскоро треба да донесе решение, информира...

Нова епизода на „Шорткат“: Репортажа од Чешка за тоа како може да се зачува индустриското наследство

Во емисијата „Шорткат“ неделава ја објавуваме репортажата од локалитетот Долњи Витковице, кој претставува заштитено индустриско наследство во чешкиот град Острава. Овој некогашен комплекс не е напуштен и заборавен како фабриките „Треска“, „Купром“ и Стакларницата во Скопје, туку е претворен во креативен центар што го посетуваат над 1,3 милиони лица од целиот свет. Во денешната епизода информираме и за големиот пожар...

„Шанса за Центар“ бара да се утврди дали пожарот во „Треска“ е подметнат и какви материи се чуваат во фабриката

Од граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ реагираа по пожарите што вчера и денеска ја зафатија поранешната фабрика за мебел „Треска“ во центарот на Скопје. Тие бараат да се утврди дали пожарот во „Треска“ е подметнат и какви материи се чуваат на оваа локација. „Старите хали повторно горат кога е во ек јавна дискусија за тоа што ќе се случува понатаму...

Нов пожар во фабриката „Треска“, брзо е изгаснат, но пожарникарите ќе имаат дежурен тим на терен

Утрово во кругот на поранешната фабрика „Треска“ се појавил нов пожар, во којшто бил запален простор од магацините откако вчера гореше огромна хала. Покрај противпожарните екипи кои се на терен и го гаснеа огнот, Мета.мк забележа дека се затворени улиците Рузвелтова и Владимир Полежиноски, за да им се овозможи на пожарникарите непречено да работат и да имаат дотур на...

Пожарот во фабриката „Треска“ изгаснат, нема повредени лица

Пожарот што избувна во поранешната фабрика за мебел „Треска“ е изгаснат и нема повредени лица. Командирот на Скопската противпожарна бригада изјави дека пожарникарите работат на расчистување на теренот и отстранување на можни остатоци за да не се обнови огнот. „Не можам да кажам дали е подметнат пожарот, тоа ќе го утврдат надлежните органи. Важно е дека спречивме ширење на пожарот....

Втор пожар во фабриката „Треска“ за седум месеци, периодот помеѓу преполн со обвинувања и закани за тужби

Денешниот пожар во халите од поранешната фабрика за мебел „Треска“ е втор во низа по минатогодишниот пожар што се случи кон крајот на септември. Скопските пожарникари на 25 септември вечерта интервенираа во кругот на фабричката хала, откако граѓаните од околните згради пријавиле за густ чад што се ширел од фабричката хала. Од септември лани до денес, серија на обвинувања и...

Пожарот во фабриката „Треска“ се гасне, затворена улицата Рузвелтова [Галерија]

Поради големиот пожар што зафати хали на поранешната фабрика за мебел „Треска“, полицијата ја затвори и улицата „Рузвелтова“. Засега не се зафатени куќи, според репортерот на „Мета“ на терен гори само во халите, а таму се слушаат потпукнувања од запалените предмети. На терен се противпожарни екипи, кои се обидуваат да го локализираат пожарот да не се прошири на другите објекти...

Гори поранешната фабрика „Треска“, голем облак чад се издигна над Скопје [Галерија]

Попладнево изби голем пожар во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“. Голем облак чад се издига над Скопје. Пожарот веќе се гасне со екипи и возила на скопската Противпожарна бригада, а на местото има и полиција. Горат поранешни хали на фабриката, а во пошироката околина на фабриката се чувствува мирис на запалени дрва и на изгорена пластика. Повеќе информации наскоро.  

Пожар во ковид болница во Солун, загина најмалку едно лице

Најмалку едно лице загина, а двајца се тешко повредени по пожар во болница во Солун во северна Грција, објави грчкиот весник Екатимерини. Пожарот избувнал нешто по 9 часот во средата во ковид одделението на вториот кат од болницата Папаниколау во пристанишниот град. Вашингтон пост објави дека противпожарната служба евакуирала 34 пациенти од ковид одделението. Четворица од евакуираните веќе биле во сериозна состојба...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...