fbpx

Девет пожари на отворено имало во изминатото деноноќие

Пожарникарите гаселе пожари во Ѓорче Петров, Сарај и Гази Баба (заради запалено ѓубре), во Радовиш, Штип,  Желино, Тетово, Маврово, како и во општина Демир Хисар

-

Девет пожари на отворено се регистрирани во последното деноноќие, информира Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Пожарникарите гаселе пожари во Ѓорче Петров, Сарај и Гази Баба (заради запалено ѓубре), во Радовиш, Штип,  Желино, Тетово, Маврово, како и во општина Демир Хисар.

„Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2.111 повици на единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК во последното деноноќие. Сите итни случаи се пријавуваат на овој број, посебно кога граѓаните имаат животозагрозувачки ситуации. Истовремено, ЦУК информира дека е корисно да се следат препораките и информациите од медиумите за превенција, а и за реагирање при итни случаи“, велат оттаму.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на...