fbpx
Tag: пожар

tag: пожар

Zjarri në deponinë e re ilegale prapa sallës sportive “Boris Trajkovski” në Shkup është shuar

Zjarri që shpërtheu këtë mëngjes pas sallës sportive “Boris Trajkovski” afër brigjeve të Vardarit, është shuar. Kryetari i Komunës së Karposh, Stefan Bogoev, thotë se mbeturina të ndryshme u ishte vënë zjarri në një deponi të re ilegale, që ishte bërë në të njëjtin vend ku Qyteti i Shkupit dhe Komuna pastruan disa herë në të kaluarën. Për momentin,...

Депонијата кај Шутка и понатаму гори и труе

Депонијата меѓу населбите Шуто Оризари и Визбегово гори веќе две седмици и вчера повторно огнот и чадот се засилија. Додека жителите не гледаат спас и не знаат што да прават со своите деца за да ги спасат од вдишување на чадот, градоначалникот на општина Шуто Оризари, Курто Дудуш, вели дека на 8 Март треба да се слави, а не...

Ни Институтот за јавно здравје не ги испитувал штетите од палењето на депонијата во Шутка

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) до вчера не презел мерки за испитување на штетите од загадувањето на воздухот и животната средина по палењето на депонијата во Шуто Оризари неколку пати во изминативе седници, известува „Порталб“. - Не, досега немаме реализирано никаква активност за тестирање нешто во тој регион  - вели професорот Драган Ѓорѓев од ИЈЗ. На прашањето од „Порталб“ зошто не...

Zjarr në katër kishte ortodokse për Pashkët

Dy kisha ortodokse në Australi janë kapluar nga zjarri për festën e Pashkëve, vetëm disa orë pasi në Nju Jork- Menhetën u dogj kisha ortodokse serbe. Sot gjatë ditës nga zjarri është kapluar një manastir në Rusi. Nga kisha në Nju Jork kanë mbetur vetëm muret, kisha ortodokse në Sidnej është shkatërruar tërësisht ndërsa kisha ortodokse greke në Melburn është...

Zjarr në kishën maqedonase “Shën Nikolla” në Melburn

Kishën maqedonase "Shën Nikolla" në Preston të Melburnit (Australi) sot prej orës 12.30 sipas kohës lokale në Australi ka kapluar zjarri. Është shkaktuar dëm material ndërsa të lënduar nuk ka, shkruan "Falanga". Zjarri sipas Shërbimit të zjarrfikësve është paraqitur nga matësi i rrymës në godinën e kishës. Në momentin e paraqitjes së flakëve brenda në godinë ka qenë murgu Nikodim Solunçev...

Kaplohet nga flakët shtëpia e përkohshme për të pastrehët në Shtip

Rreth 50 romë, prej të cilëve gjysma fëmijë, ditën e parë të Vitit të Ri janë duke e kaluar në qiell të hapur pasi herët në mëngjes para orës 5, është djegur reparti i dikurshëm i neuropsikiatrisë në Spitalin klinik në Shtip, ku ata jetojnë përkohësisht. Zjarri ka flakëruar nga çatia dhe dera hyrëse kur njerëzit kanë qenë në gjumë...

Огнот стивна, на теренот влегоа неколку противпожарни возила

Огнот стивна, на теренот на пожарот над Охрид, влегоа и неколку противпожарни возила.Спречено е проширувањето на огнената стихија кон запад, во правецот на безинската пумпа на Макпетрол и дирекцијата на Националниот парк Галичица. Се уште може да се забележи по некој пламен јазик, но кон повисоките планински реони.Во несреќата, голема среќа е што немаше ветер, така што и покрај високите...

Fillon fushata “Verë pa zjarre”

Pjesëtarët e policisë sot në kuadër të projektit ‘Verë pa Zjarre’ u ndanë qytetarëve materiale informuese lidhur me mbrojtjen e natyrës nga zjarret. Sipas policisë, ky projekt ka për qëllim informimin e qytetarëve për rreziqet e shkaktuara nga zjarret dhe si të kujdesemi për ruajtjen e sipërfaqeve të gjelbra pyjore, përforcimin e besimit dhe bashkëpunimit mes policisë dhe qytetarëve. “Kjo...

Nga zjarri i madh në Baku vdesin 16 persona

Së paku 16 persona e kanë humbur jetën në një zjarr që e ka përfshirë një ndërtesë banimi prej 16 katëshe në kryeqytetin e Azerbajxhanit.  Ministria e Shëndetësisë i ka thënë Radios Evropa e Lirë se 63 persona të tjerë janë lënduar prej zjarrit që u përhap sot në qarkun Binaqadi të Bakus.  Ministri i brendshëm, Ramil Usubov dhe...

Katër vitkima të tjera në “Norman Atlantik”

  Rojet bregdetare italiane përmes një postimi në Twitter shkruajnë se tashmë janë evakuuar të gjithë pasagjerët që ndodheshin në anijen që u përfshi nga flakët në brigjet e Korfuzit. Në bord ndodhen vetëm 9 persona të ekuipazhit për tu kujdesur për anijen.Numri i viktimave deri tani është 4. Pokuroria e Barit hap hetimet. Rainews 24 informon se dallgët po...

Zjarri në “Jan Amos Komenski”, kanë harruar kaloriferin ndezur?

Zjarr nga bodrumi i shkollës fillore “Jan Amos Komensi” në Shkup. Komandanti i Brigadës të Zjarrfikësve, Blagoja Menkovski, për Agjencinë e lajmeve “Meta” deklaroi se është reaguar menjëherë dhe zjarri është vënë në kontroll. Në punëtorin e bodrumit të shkollës me siguri kanë harruar kaloriferin dhe ashtu ka shpërthyer zjarr. Nuk ka të lënduar, dhe zjarri tërësisht është shuar- deklaroi për...