Rojet bregdetare italiane përmes një postimi në Twitter shkruajnë se tashmë janë evakuuar të gjithë pasagjerët që ndodheshin në anijen që u përfshi nga flakët në brigjet e Korfuzit. Në bord ndodhen vetëm 9 persona të ekuipazhit për tu kujdesur për anijen.Numri i viktimave deri tani është 4. Pokuroria e Barit hap hetimet. Rainews 24 informon se dallgët po e shtyjnë lehtë tragetin drejt portit të Vlorës.  Trageti është 6 milje larg Vlorës. Mes personave të evakuar janë edhe 11 shqiptarë. Operacioni maratonë për shpëtimin e pasagjerëve të tragetit “Norman Atlantic” nisi prej ditës së djeshme dhe vazhdoi përgjatë gjithë orëve të natës në kushte ekstremisht të vështira si rezultat i errësirës dhe motit të keq dhe temperaturave të ulëta. Në këtë operacion u angazhuan tre shtete: Italia, Shqipëria, Greqia.

 

Aktualisht nga gjithësej 478 pasagjerë janë  evukuar 391.