fbpx

Ulrik Haagerup: Ja pse gazetarët konstruktivë janë “miku më i mirë” i njerëzve (Intervistë) 

Ulrik Haagerup, themeluesi dhe drejtori i Institutit Konstruktiv, duke punuar si kryeredaktor në një media të njohur daneze e kuptoi se shumica e lajmeve që po ia servonte audiencës së tij ishin negative dhe nxitëse të frikës. Kështu, ai vendosi të largohej për të...

Personat e vrarë në manastirin e Banjskës nuk janë identifikuar zyrtarisht

Në Kosovë,  një polic kosovar u qëllua për vdekje mëngjesin e  së dielës, siç u raportua, nga një grup prej 30 njerëzish të armatosur që mësynë manastirin e Banjskës në Mitrovicë. Ngjarja e cila ende nuk është zbardhur, u bë shkas për përhapjen e...

Dezinformimi ndez homofobinë në Ballkan

Ky lajm është publikuar fillimisht nga Global Voices. Përkthyer nga Global Voices Central&Eastern Europe. Ky version ribotohet këtu nën një marrëveshje për ndarjen e përmbajtjes midis Global Voices dhe Fondacionit Metamorphosis:   Forcat politike populiste në të gjithë Evropën kanë përdorur homofobinë dhe stigmatizimin e personave LGBTQ+ si një armë...

Kush përhap dezinformata rreth Kosovës?

SERBIA, RUSIA E KINA LUNDROJNË NË HAPËSIRËN INFORMATIVE Më 2 nëntor 2022, u publikua një video nga një shtëpi private e të moshuarve në Pejë. Në të shihej një infermiere, grua e re, teksa e rrihte një të moshuar me shuplaka e e përplaste për...

Paratë ruse, media dhe drejtësia e re – A po heton SPAK Monika Kryemadhin për pagesa offshore me oligarkë rus?

Prej muajit mars në media qarkullojnë dokumenta që pretendojnë se faktojnë shkëmbime parash mes ish kryetares së LSI, Monika Kryemadhi dhe një kompanie me pronarë rusë. Fillimisht një media e huaj publikoi dokumentat, por artikulli u fshi nga rrjeti. Fill më pas, të njëjtat...

Mediumet objektiv i ndikimeve të huaja, kalkulimeve politike dhe interesave të biznesit

  Hutim dhe paqartësi nga pronarët, nga qendrat e biznesit dhe partisë, e gjithë kjo është një terren pjellor për ndikime të huaja në media, por edhe për një shkallë të theksuar ndërhyrjesh dhe presionesh mbi lirinë e gazetarisë dhe standardet profesionale gazetareske.  Shkruan: Aleksandar Bojinovski Në...

Pretendime konspirative të zyrtarëve serbë për plagosjen në Shtërpcë

Duke marrë shkas nga vendimi i Gjykatës Themelore të Ferizajt lidhur me masën e shqiptuar ndaj pjesëtarit të FSK-së Azem Kurtaj, i cili në janar plagosi dy të rinj serbë në Shtërpcë, disa media dhe politikanë serbë i kanë dhënë ngjyrim politik e etnik rastit. Rasti...

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar për fillimin e Strategjisë Ndërkombëtare për Gratë dhe Vajzat 2023-2030

Ndonjëherë duket sikur lufta për barazi gjinore po bëhet gjithnjë e më e vështirë. Gratë në Iran keqtrajtohen për shkak të mënyrës se si vishen, vajzat në Afganistan nuk e kanë të lejuar të shkojnë në shkollë, ndërsa nga fushëbetejat në Ukrainë vijnë edhe...

Mbi 40 mijë ton neurotoksina u depozituan pa asnjë masë sigurie në Maqedoninë e Veriut

Testimet nga Ministria e Mjedisit të Maqedonisë së Veriut në Pelenicë, një vend turistik në periferi të Shkupit, pranë Draçevo, treguan një përqendrim të lartë të lindanit (HCH). Lindani është një neurotoksinë që mund të dëmtojë sistemin nervor, mëlçinë dhe veshkat dhe mund të jetë kancerogjen....

Astronautja e parë analoge nga Ballkani: Kryerja e eksperimenteve shkencore shkëputur nga bota, në një mision analog hapësinor

Martina Dimoska është astronautja e parë analoge nga Ballkani. Si studente e diplomuar në Universitetin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​ajo po punon për t'u bërë e para nga Maqedonia e Veriut që merr një diplomë master në Studimet Hapësinore. Ajo është drejtuesja lokale e NASA Space Apps...

Fushat e djegura me grurë në Michigan “shiten” si në Ukrainë

Një lajm i publikuar nga portalet, ku thuhet se rusët po djegin fushat me grurë në Ukrainë, nuk është i vërtetë. Faktoje verifikoi se kjo foto është kryer në SHBA dhe nuk ka asnjë lidhje me luftën dhe shkatërrimet që po ndodhin në Ukrainë...

RMV, shtrenjtë po e kthejmë kredinë për ndërtimin e autostradave, Kina mbeti në vend për të ndërtuar edhe me paratë evropiane

Maqedonia e Veriut ka marrë kredi nga banka kineze Exim Bank për ndërtimin e autostradës Kërçovë – Ohër dhe Milladinovci – Shtip, ndërsa aktualisht po i kthen shtrenjtë këstet e kredisë për shkak të forcimit rekord të dollarit amerikan ndaj denarit. Ndërkohë, pas më...

Me zhvillimin e rrjetit 5G, erdhi fundi i dominimit kinez në sektorin e telekomunikimit në Maqedoni

Telekomi i Maqedonisë dhe A1 Maqedoni aktualisht janë duke punuar në modernizimin e të gjitha pajisjeve të telekomunikacionit për telefoninë mobile dhe futjen e rrjetit 5G në vend. Për dallim nga ndryshimet e mëparshme që i janë bërë gjenerimit teknologjik të infrastrukturës së telekomunikacionit,...

Me zhvillimin e rrjetit 5G, erdhi fundi i dominimit kinez në sektorin e telekomunikimit në Maqedoni

Telekomi i Maqedonisë dhe A1 Maqedoni aktualisht janë duke punuar në modernizimin e të gjitha pajisjeve të telekomunikacionit për telefoninë mobile dhe futjen e rrjetit 5G në vend. Për dallim nga ndryshimet e mëparshme që i janë bërë gjenerimit teknologjik të infrastrukturës së telekomunikacionit,...

Lajmi i rremë për sulm me raketa kundër kampit të muxhahedinëve u riciklua nga media britanike

Një lajmi publikuar nga tabloidi Britanik Daily Express dhe që rezulton të jetë fshirë më pas, është shpërndarë edhe nga mediat shqiptare. Sipas këtij lajmi të rremë, Irani kishte në plan një sulm me raketa kundët kampit të sektit muxhahedin (MEK) në Manzë të...

Fushata dezinformuese e Serbisë për aplikimin e reciprocitetit rikthen bllokadat në veri

Zbatimi i vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit në targa dhe letërnjoftime riktheu bllokadat në pikat kufitare drejt Jarinjes dhe Bërnjakut. Situata u përshkallëzua disa orë para se të hynte në fuqi vendimi i nxjerrë më 29 qershor 2022, ku serbët vendosën mjete...

Kina depërton në heshtje në sektorin hekurudhor të Maqedonisë [infografik]

Proverbi “uji i qetë thyen breg” mund të jetë shpjegimi më i thjeshtë për depërtimin gradual të Kinës në sektorin hekurudhor maqedonas në vitet e fundit. Nga blerja e portit të Pireut në Greqinë fqinje, përmes blerjes së trenave me motor dhe lokomotivave për...

Planifikimi i mençur për infrastrukturë të qëndrueshme

Qytetet inteligjente, zbatimi i inteligjencës artificiale dhe vëmendja në rritje të ekuilibrit ndaj angazhimeve të punës dhe jetës janë në fokus në një pjesë të botës,ndërkaq gjysma e popullsisë së botës nuk ka qasje në shërbimet bazë shëndetësore dhe 2.2 miliardë njerëz në planet...

Këtë dimër ajri në Karposh ishte më i pastri, ndërsa në Lisiçe, Rektorat dhe Gazi Babë më i ndoturi (Infografik)

Problemi me ndotjen e në Shkup mbetet aktual, por numri i ditëve me ajër të ndotur dhe përqendrimet e matura të ndotësve këtë dimër që po kalon janë pak më të ulëta në krahasim me dimrin e mëparshëm, veçanërisht grimcat më të rrezikshme PM...

Stanka Paraç Damjanoviq: OSHC-të dhe autoritetet lokale janë partnerët tanë të natyrshëm

Stanka Paraç Damjanoviq, kryetare e Rrjetit Ballkanik për Demokracinë Lokale, trajnere dhe edukatore, ka përvojë shumëvjeçare profesionale si përfaqësuese e sektorit të OJQ-ve, që punon në tema të tilla si: zhvillimi i shoqërisë civile, edukimi qytetar, qytetari aktive dhe qeverisje e mirë në nivel...