fbpx

Gruevski pĂ«r “HRT”: Me PlatformĂ«n shqiptare Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« grushtet nĂ« Maqedoni

Lideri i VMRO DPMNE-sĂ«, Nikola Gruevski nĂ« intervistĂ« pĂ«r televizionin shtetĂ«ror kroat “HRT” ka deklaruar se “me PlatformĂ«n shqiptare Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« grushtet nĂ« Maqedoni”. “NĂ« njĂ«farĂ« mĂ«nyre Ă«shtĂ« grushtet kur pas zgjedhjeve do tĂ« sillet PlatformĂ« nĂ« njĂ« shtet tjetĂ«r e qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ«...

MPJ-ja ruse: BE, NATO dhe SHBA vazhdojnë pa turp të bëjnë presion ndaj Ivanovit

PĂ«rzierja e jashtme nĂ« punĂ«t e brendshme tĂ« R. sĂ« MaqedonisĂ« po merr forma ekstreme, thuhet nĂ« deklaratĂ«n e sotme tĂ« ministrisĂ« sĂ« jashtme ruse, ku akuzohen BE dhe NATO se bĂ«jnĂ« presion tĂ« paparĂ« ndaj presidentit tĂ« MaqedonisĂ«. “Euro- komisari Johanes Han, pĂ«rfaqĂ«suesja e...

Prishtina s’mund tĂ« tregoj me kĂ« tĂ« bĂ«jnĂ« koalicion shqiptarĂ«t e MaqedonisĂ«

Në Maqedoni nuk duhet të arrihet marrëveshje administrative, por politike mes faktorit shqiptar dhe maqedonas që do të ketë mandat, për koalicionin e ardhshëm qeveritar që të zgjidh njëherë e përgjithmonë çështjen e përdorimit të gjuhës shqipe, tha dje ministri i jashtëm i Kosovës,...

Garet: Maqedonia në vitin 2027 do të ketë kryeministër grua dhe do të jetë në BE dhe NATO

Ambasada britanike nĂ« Shkup pĂ«rmes rrjetit social Facebook filloi fushatĂ«n me titull “Maqedonia 2027”, ku dĂ«shiron t’i dĂ«gjoj mendimet e qytetarĂ«ve se ku e shohin ata vendim pĂ«r 10 vite dhe çfarĂ« do tĂ« donin vendi tĂ« arrijĂ«. PikĂ«pamjen e parĂ« rreth ardhmĂ«risĂ« sĂ« MaqedonisĂ«...

Hakerët sulmojnë postën elektronike të PSP-së

Posta elektronike e PSP-sĂ« nĂ« dhjetorin e kaluar ishte cak i sulmit tĂ« hakerĂ«ve, zbulon njĂ« video- regjistrim i publikuar nĂ« kanalin “dugata rakata na dpmne Naçalnik pete urave”, nĂ« Youtube. Sulmin nĂ« emailin edhe konfirmuan edhe nga PSP dhe njoftuan se do tĂ«...

Afati i ultimatumit tĂ« “Revolucionit shumĂ«ngjyrĂ«sh” skadoi- nesĂ«r protestĂ« masovike

LĂ«vizja qytetare “Protestoj” pĂ«r nesĂ«r ka paralajmĂ«ruar protestĂ« masive pĂ«r shkak tĂ« mos pĂ«rmbushjes sĂ« kĂ«rkesave tĂ« tyre. NĂ« paralajmĂ«rim theksojnĂ« se nuk do tĂ« lejojnĂ« negociata pĂ«r ardhmĂ«rinĂ« e qytetarĂ«ve me dyer tĂ« mbyllura dhe se janĂ« tĂ« mllefosur me elitat politike qĂ« po...

LSDM me video regjistrim ia uroi ditëlindjen VMRO DPMNE-së

Partia mĂ« madhe maqedonase nĂ« pushtet, VMRO-DPMNE-ja e Nikolla Gruevskit, sot ka festuar 26-vjetorin e themelimit tĂ« saj, ndĂ«rsa njĂ« “urim tĂ« veçantĂ«â€ i ka bĂ«rĂ« partia mĂ« e madhe opozitare maqedonase, Lidhja Socialdemokrate e MaqedonisĂ«. Urimi Ă«shtĂ« nĂ« formĂ« tĂ« video-numrit, ndĂ«rsa kryepersonazh Ă«shtĂ«...

“Revolucioni shumĂ«ngjyrĂ«sh” me fishekzjarrĂ« numĂ«r 1 pĂ«rfundoi numĂ«rimin

Aktivistët e "Revolucionit shumëngjyrësh" mbrëmë para hapësirave të Prokurorisë speciale me vizatimin e numrit 1 romak i përbëre nga njerëz dhe flakadan shkroi numrin e fundit nga afati përfundimtar që e dhanë për përmbushjen e kërkesave të tyre. Qytetarët e renditur në tre pjesë të...

“Nuk do t’ju kalojĂ«, nuk do tĂ« relaksohemi”, porositĂ«n protestuesit

LĂ«vizja civile “Protestoj” dhe “Revolucioni shumĂ«ngjyrĂ«sh” sot para Kuvendit porositĂ«n se nuk do tĂ« heqin dorĂ« nga lufta e tyre derisa tĂ« mos pĂ«rmbushen kĂ«rkesat e tyre. Aktivisti Pavle Bogoevski tha se sot kanĂ« ndodhur dy çështje kyçe. ”E para Ă«shtĂ« qĂ« Gjykata kushtetuese mĂ« nĂ«...

Protestuesit i porositĂ«n RTVM-sĂ« “Fund tĂ« programit”

  “Revolucioni laraman” sonte ngjyrosi godinĂ«n e RTVM-sĂ« dhe porositi servisin publik pĂ«r “Fundin e programit”. Fokusi i protestĂ«s sĂ« sotme u vendosi mbi televizionin maqedonas i cili duhet tĂ« jetĂ« profesional e jo partiak. https://twitter.com/meta_agency/status/729018124343906305 https://twitter.com/meta_agency/status/729012372803878913 Para RTVM-sĂ« fjalim mbajtĂ«n ish kryetari i KĂ«shillit pĂ«r radio- difuzion,...

 “Revolucioni shumĂ«ngjyrĂ«sh” pĂ«rshĂ«ndeti Petirin: A falni kriminel nĂ« BE?

AktivistĂ«t e “Revolucionit shumĂ«ngjyrĂ«sh” sot bĂ«nĂ« aksion geril pĂ«r euro- deputeten Marijana Petir e cila ishte pĂ«r drekĂ« nĂ« restorantin “Pelister” me deputeten dhe kryetaren e Unionit tĂ« grave tĂ« VMRO DPMNE-sĂ«, Daniela Rangelova. Protestuesit shpalosĂ«n mbishkrim ku shkruan “A falni kriminel nĂ« BE”? “Sot e...

“Revolucioni shumĂ«ngjyrĂ«sh” porositi: Zgjedhje nĂ« kushte tĂ« kĂ«tilla s’mund tĂ« ketĂ«

“Revolucioni shumĂ«ngjyrĂ«sh” sonte ngjyrosi godinĂ«n e NIP “Nova Makedonija” ku gjenden hapĂ«sirat e KSHZ-sĂ«. Ata porositĂ«n se nĂ« kushte tĂ« kĂ«tillĂ«, me listĂ« tĂ« kĂ«tillĂ« zgjedhore nuk mund tĂ« ketĂ« zgjedhje. Para tĂ« fillojnĂ« ngjyrosjen, protestuesit tĂ« veshur me mallota ndezĂ«n pishtar zjarri pĂ«r t’i...

Protestuesit para Qeverisë ngjyrosën fotografitë e Gruevskit dhe Ivanovit

Protestuesit e “Revolucionit tĂ« LarmĂ«â€ sonte para QeverisĂ« vendosĂ«n fotografinĂ« e Nikolla Gruevskit, ku shkruante “Mafia” dhe fotografinĂ« e kryetarit Gjorge Ivanov, ku shkruante “Abolim”. Balona me ngjyra tĂ« ndryshme janĂ« hedhur drejt kĂ«tyre dy fotografive, ndĂ«rsa mĂ« pas protestuesit edhe e dogjĂ«n fotografinĂ« e...

Ministria e drejtĂ«sisĂ« dhe zyra e Ivanovit sĂ«rish ngjyrosen nga “Revolucioni laraman”

Sot nĂ« suazat e protestĂ«s sĂ« quajtur "Revolucioni laraman" ngelĂ«n tĂ« ngjyrosur Ministria e drejtĂ«sisĂ« dhe zyra e presidentit Gjorgje Ivanov. QytetarĂ«t tĂ« cilĂ«t protestojnĂ« ndaj vendimit pĂ«r falje tĂ« presidentit Ivanov, pas ngjyrosjes, u drejtuan drejt Kuvendit tĂ« RM-sĂ«.   https://twitter.com/meta_agency/status/725012100586852352 Tani pĂ«r tani nuk dihet...

“Jo bisedimeve”, porositĂ«n qytetarĂ«t duke kĂ«rkuar barazi, drejtĂ«si dhe liri

Në atmosferë me tension dhe përleshje të vogël mes protestuesve dhe policisë para godinës së Teatrit "Komedia", mbaroi protesta e OJQ-ve. Një incident i vogël ndodhi pasi kreu i partisë "Dinjiteti" Stojançe Angelov iu bëri thirrje të kundërshtojnë policinë, që sipas tij nuk ka të...

(Video) Protestuesit hidhnin vezë ndaj zyrës së Ivanov

Rreth 50 vezë kanë përfunduar në pjesën e përparme të zyrës së presidentit Gjorgje Ivanov, në qendër të qytetit. Disa qindra qytetarë të indinjuar nga vendimi i presidentit për t'i amnistuar politikanët i porositën se është fikus. Protestuesit brohoritnin "Horhe, ti je fikus", "Mafia në robëri",...

Brohoritje për mbështetjen e tubimit para PSP-së

Disa dhjetëra qytetarë janë grumbulluar më orën 18 para hapësirave të PSP që të tregojnë përkrahjen e tyre për punën e këtij institucioni. Tubimi është reagimi ndaj vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov që t'i amnistojë të gjithë politikanët për të cilët zhvillohet procedura para- hetimore...

Veljanovski lëshon Parlamentin, zgjedhje më 5 qershor

Kryetari i Parlamentit, Trajko Veljanovski lëshoi Kuvendin pa i votuar dorëheqjet e ministrave teknik dhe zv- ministrave plotësues nga radhët e LSDM-së. Në seancë nuk ishin të pranishëm deputetët e opozitës. Veljanovski falënderoi kolegët dhe iu dëshiroi fat. "Kishim kohëra të vështira, por në këtë mandat...

 (Video) Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ditë të tëra!

NĂ« situatĂ« mizore, pa kushte elementare pĂ«r jetesĂ«, tĂ« shtrirĂ« nĂ« tenda tĂ« holla nĂ« tokĂ«, nĂ«pĂ«r fushat pĂ«rreth Idomenit mĂ« shumĂ« se 14.000 refugjatĂ« nga Siria dhe Iraku, presin vendimin e sotĂ«m tĂ« liderĂ«ve evropiane, qĂ« nĂ« Bruksel vendosin nĂ«se do tĂ« “vuloset”...

Shkup: Paratë tona për projektet e tyre të shtrenjta dhe përfitime politike

Tre projekte nĂ« tre komuna nĂ« Shkup janĂ« bashkuar nĂ« njĂ«- tĂ« gjithĂ« kanĂ« funksion fillestar dekorativ. “Parku i liqeneve” nĂ« Aerodrom, “Rruga e BohemĂ«ve” nĂ« QendĂ«r dhe sheshi “Delfina” edhe pse nĂ« komuna tĂ« ndryshme kanĂ« emĂ«rues tĂ« pĂ«rbashkĂ«t- çmim tĂ« lartĂ« dhe lĂ«vdimin...